Աստղագետները հայտնաբերել են երկրորդ աստղային համակարգը, որտեղ ակտիվորեն մոլորակներ են ձևավորվում
Եվրոպական հարավային աստղադիտարանի գիտնականները հայտնել են հազվագյուտ երիտասարդ աստղային համակարգի՝ WISPIT 2-ի հայտնաբերման մասին, որում միանգամից մի քանի մոլորակ է ձևավորվում։ Սա Գալակտիկայի մերձակա տարածաշրջանում դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում հայտնաբերված նմանատիպ երկրորդ համակարգն է։
WISPIT 2 համակարգը գտնվում է Երկրից 433 լուսատարի հեռավորության վրա։ Պրոտոմոլորակային սկավառակի վերլուծությունը ցույց է տվել բնորոշ ճեղքերի և խտացումների առկայություն, որոնք սովորաբար մատնանշում են, որ սկավառակի ներսում արդեն ձևավորվում են խոշոր մոլորակներ։ Գիտնականները ենթադրում են, որ սկավառակի ներսում կարող են լինել ոչ թե երկու, այլ երեք խոշոր մոլորակներ։
Նախնական գնահատականներով՝ ձևավորվող մոլորակներից մեկն իր զանգվածով մոտ է Սատուրնին։
Այս բացահայտումը հատկապես արժեքավոր է նրանով, որ թույլ է տալիս դիտարկել մոլորակների առաջացման գործընթացը գրեթե իրական ժամանակում՝ աստղային համակարգի էվոլյուցիայի շատ վաղ փուլում։ Նման օբյեկտները չափազանց հազվադեպ են, քանի որ մոլորակների ակտիվ ձևավորման փուլը, աստղագիտական չափանիշներով, համեմատաբար կարճ է տևում։
Ավելի վաղ այս տարի Ավստրալիայի, ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի և Դանիայի աստղագետների միջազգային խումբը հայտնել էր HD 137010 b էկզոմոլորակի հայտնաբերման մասին, որը գտնվում է Երկրից 146 լուսատարի հեռավորության վրա։ Նախնական վերլուծությունը ցույց էր տվել այդ աշխարհի զարմանալի նմանությունը Երկրին և Մարսին՝ առանցքային պարամետրերով։
WISPIT 2 համակարգի բացահայտումը գիտնականներին եզակի հնարավորություն է տալիս ուսումնասիրելու, թե հատկապես ինչպես են ծնվում մոլորակները տարբեր պայմաններում, և ավելի լավ հասկանալու մեր սեփական Արեգակնային համակարգի ձևավորման պատմությունը։

Астрономы второй раз в истории обнаружили в близлежащем регионе Галактики звездную систему, внутри которой формируются как минимум две планеты. Дальнейшие наблюдения за этим объектом помогут раскрыть историю формирования Солнечной системы, сообщила пресс-служба Европейской южной обсерватории (ESO).
"Система WISPIT 2 дает нам еще одну возможность "заглянуть" в прошлое Солнечной системы. Мы предполагаем, что внутри нее может скрываться не две, а три крупных планеты, на что указывает присутствие разрыва на окраинах протопланетного диска. Судя по размерам этого разрыва, внутри него формируется планета массой с Сатурн", - заявила астроном из Университета Галуэя Хлоя Лоулор.
Ученые пришли к такому выводу при проведении серии наблюдений за недавно сформировавшейся звездой WISPIT 2, расположенной в созвездии Орла на расстоянии в 433 световых года от Земли. Она возникла совсем недавно по космическим меркам, около 5 млн лет назад, благодаря чему она еще окружена диском из газа и пыли, внутри которого могут формироваться планеты.
Год назад астрономы обнаружили при помощи европейского телескопа VLT в обсерватории Параналь в чилийской части пустыни Атакама, что внутри этого диска формируется очень крупная планета, превосходящая Юпитер по массе примерно в пять раз и удаленная от звезды на 60 астрономических единиц (средних дистанций между Солнцем и Землей). Это породило интерес к поиску других следов существования планет и прочих малых небесных тел в системе WISPIT 2.
Последующие наблюдения за этими двумя светилами, как надеются планетологи, помогут ученым раскрыть механизмы и процессы, управлявшие формированием и миграциями миров Солнечной системы на первых этапах ее возникновения.