Արգենտինայում կգործարկվի լիթիումի մարտկոցների արտադրություն
Արգենտինայում լիթիումի մարտկոցների արտադրության  առաջին գործարանն իր աշխատանքը կսկի սեպտեմբերին՝ օգտագործելով   Livent Corp. ամերիկյան ընկերության կողմից տեղում արդյունահանվող մետաղը։
Ավելի վաղ Livent ընկերությունն լիթիումի մատակարարումների մասին պայմանավորվել էր YPF արգենտինական պետական նավթային ընկերության Y-TEC ստորաբաժանման հետ։
«Մենք սկսելու ենք արտադրել երկրում առաջին լիթիում-իոնային ուժակուտակիչ մարտկոցները», - ասել է Y-TEC-ի նախագահ Ռոբերտո Սալվարեցան՝ նշելով, որ մարտկոցներում օգտգործվելու է Livent ընկերության կողմից հյուսիսային Արգենտինայում արդյունահանվող լիթիումի կարբոնատը։
Արգենտինան լիթիումի արդյունահանման մեծությամբ աշխարհում չորրորդ երկիրն է և ներդրումներ է գրավում։ Չիլիի և Բոլիվիայի հետ այս երկիրը գտնվում է Հարավային Ամերիկայի,  այսպես կոչված, «լիթիումի եռանկյան» մեջ, որտեղ գերթեթև մետաղի  խոշորագույն պաշարներ կան, որոնք մեծ պահանջարկ են վայելում ուժակուտակիչներում օգտագործվելու շնորհիվ։

Первый завод по производству литиевых батарей в Аргентине начнет работу в сентябре, используя металл, добываемый на месте американской компанией Livent Corp.
Ранее в этом году компания Livent договорилась о поставках лития на новый завод, который был разработан Y-TEC, подразделением аргентинской государственной нефтяной компании YPF.
“Мы начнем производить первые литий-ионные аккумуляторные элементы в стране”, - сказал президент Y-TEC Роберто Сальварецца, отметив, что в батареях будет использоваться карбонат лития, добываемый компанией Livent на севере Аргентины.
Аргентина является четвертым по величине производителем лития в мире и привлекает инвестиции. Наряду с Чили и Боливией, эта страна находится в так называемом “литиевом треугольнике” Южной Америки, где находятся крупнейшие в мире запасы сверхлегкого металла, пользующегося большим спросом из-за его использования в аккумуляторах.