2023թ. Ճապոնիայում կստեղծեն աշխարհում առաջին տիեզերական արբանյակը, որը կառուցված կլինի փայտից։ Ծրագիրը մշակում են Sumitomo Forestry ընկերության մասնագետները Կիոտոյի համալսրանի հետ համատեղ։
Տիեզերագնաց, Կիոտոյի համալսարանի պրոֆեսոր Տակաո Դոին խոստովանում է, որ տիեզերքում աղբի ծավալներն անընդհատ աճում են։ Այս մասին հարկ է ոչ միայն մտածել, այլև միջոցներ ձեռնարկել խնդրին անհապաղ լուծում տալու համար։
Պրոֆեսորն ընդգծել է, որ Երկիր վերադարձող ժամանակակից արհեստական արբանյակներն իրենց ետևից այլումինի չնչին մասնիկներ են թողնում, որոնք երկար տարիներ մնում են մթնոլորտում։ Փայտե արբանյակների պարագայում նման խնդիր չի ծագի։
Փայտե առաջին արբանյակի արձակումը նախատեսված է 2023 թվականին։ Մինչ այդ Sumitomo Forestry ընկերության մասնագետները էքստրեմալ պայմաններում կփորձարկեն փայտանյութի տարբեր տեսակներ։

A Japanese company Sumitomo Forestry and Kyoto University have joined forces to develop what they hope will be the world's first satellites made out of wood by 2023.
Space junk is becoming an increasing problem as more satellites are launched into the atmosphere. Wooden satellites would burn up without releasing harmful substances into the atmosphere or raining debris on the ground when they plunge back to Earth.
Takao Doi, a professor at Kyoto University and Japanese astronaut visited the International Space Station in March 2008. During this mission, he became the first person to throw a boomerang in space that had been specifically designed for use in microgravity.
Sumitomo Forestry said it would work on developing wooden materials highly resistant to temperature changes and sunlight.