2023թ. Ճապոնիայում կստեղծեն աշխարհում առաջին տիեզերական արբանյակը, որը կառուցված կլինի փայտից։ Ծրագիրը մշակում են Sumitomo Forestry ընկերության մասնագետները Կիոտոյի համալսրանի հետ համատեղ։
Տիեզերագնաց, Կիոտոյի համալսարանի պրոֆեսոր Տակաո Դոին խոստովանում է, որ տիեզերքում աղբի ծավալներն անընդհատ աճում են։ Այս մասին հարկ է ոչ միայն մտածել, այլև միջոցներ ձեռնարկել խնդրին անհապաղ լուծում տալու համար։
Պրոֆեսորն ընդգծել է, որ Երկիր վերադարձող ժամանակակից արհեստական արբանյակներն իրենց ետևից այլումինի չնչին մասնիկներ են թողնում, որոնք երկար տարիներ մնում են մթնոլորտում։ Փայտե արբանյակների պարագայում նման խնդիր չի ծագի։
Փայտե առաջին արբանյակի արձակումը նախատեսված է 2023 թվականին։ Մինչ այդ Sumitomo Forestry ընկերության մասնագետները էքստրեմալ պայմաններում կփորձարկեն փայտանյութի տարբեր տեսակներ։

Япония создает деревянный спутник для снижения количества мусора в космосе
В Японии вознамерились создать к 2023 году космический спутник, который будет выполнен из дерева. За совместную разработку отвечают лесозаготовительная компания Sumitomo Forestry и университет Киото. Прежде подобных аппаратов в мире не существовало.
Профессор Киотского университета и астронавт в одном лице Такао Дои признался, что космического мусора становится всё больше, и это проблема, о которой нужно не только думать, но и что-то предпринимать.
Он отметил, что возвращающиеся на Землю спутники на многие годы оставляют в атмосфере крошечные частицы алюминия. У деревянного спутника таких недостатков не будет.
Запуск спутника намечен на 2023 год, а до тех пор будут осуществляться испытания древесины различного типа в экстремальных условиях.