Անցյալ տարին չորրորդ ամենատաք տարին էր դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում, և ջերմաստիճանի բարձրացման կանխատեսումները այնպիսի մակարդակի, որն երկրների մեծ մասը համարում է վտանգավոր Երկիր մոլորակի համար, մշակվում են ՄԱԿ-ի Զեկույցում:
2018 թվականի էքստրեմալ եղանակային պայմանների շարքին են դասվել հրդեհները Կալիֆորնիայում և Հունաստանում, երաշտը Հարավային Աֆրիկայում և ջրհեղեղները Կերալում՝ Հնդկաստանում:
Հիմնականում հանածո վառելիքի այրումից առաջացող ջերմոցային գազերի անտրոպոգեն արտանետումների ռեկորդային մակարդակի շնորհիվ է, որ ավելի շատ ջերմություն է պահպանվում:
ՄԱԿ-ի Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպությունը (WMO), հիմք ընդունելով ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Ճապոնիայի և Եվրոպայի օդերևութաբանական գործակալությունների տվյալները, հայտնում է, որ 2018 թվականին արտաքին մակերևույթի միջին գլոբալ ջերմաստիճանը 1,0 Ցելսիուսի աստիճանով բարձր էր, քան մինչարդյունաբերական դարաշրջանում:
«Վերջին 22 տարիների ընթացքում գրանցվել է 20 ամենատաք տարիները»,- ասվում է Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Պետտերի Տաալասի հայտարարության մեջ:
Երկարատև գլոբալ տաքացման հետևանքներն արդեն շոշափելի են: Միայն անցյալ տարի Միացյալ Նահանգները տուժեցին 14 եղանակային և կլիմային աղետներից՝ յուրաքանչյուրից կրելով 1 միլիարդ դոլարը գերազանցող վնաս:

Last year was fourth hottest on record
Last year was the fourth warmest on record and the outlook is for more sizzling heat approaching levels that most governments view as dangerous for the Earth, a U.N. report shows.
Weather extremes in 2018 included wildfires in California and Greece, drought in South Africa and floods in Kerala, India. Record levels of man-made greenhouse gas emissions, mainly from burning fossil fuels, trap ever more heat.
Average global surface temperatures were 1.0 degree Celsius above pre-industrial times in 2018, the U.N.’s World Meteorological Organization (WMO) said, based on data from U.S., British, Japanese and European weather agencies.
“The 20 warmest years on record have been in the past 22 years”, WMO Secretary-General Petteri Taalas said in a statement.
The impacts of long-term global warming are already being felt. Last year, the United States alone suffered 14 weather and climate disasters with losses exceeding $1 billion each.