Անցյալ տարին չորրորդ ամենատաք տարին էր դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում, և ջերմաստիճանի բարձրացման կանխատեսումները այնպիսի մակարդակի, որն երկրների մեծ մասը համարում է վտանգավոր Երկիր մոլորակի համար, մշակվում են ՄԱԿ-ի Զեկույցում:
2018 թվականի էքստրեմալ եղանակային պայմանների շարքին են դասվել հրդեհները Կալիֆորնիայում և Հունաստանում, երաշտը Հարավային Աֆրիկայում և ջրհեղեղները Կերալում՝ Հնդկաստանում:
Հիմնականում հանածո վառելիքի այրումից առաջացող ջերմոցային գազերի անտրոպոգեն արտանետումների ռեկորդային մակարդակի շնորհիվ է, որ ավելի շատ ջերմություն է պահպանվում:
ՄԱԿ-ի Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպությունը (WMO), հիմք ընդունելով ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Ճապոնիայի և Եվրոպայի օդերևութաբանական գործակալությունների տվյալները, հայտնում է, որ 2018 թվականին արտաքին մակերևույթի միջին գլոբալ ջերմաստիճանը 1,0 Ցելսիուսի աստիճանով բարձր էր, քան մինչարդյունաբերական դարաշրջանում:
«Վերջին 22 տարիների ընթացքում գրանցվել է 20 ամենատաք տարիները»,- ասվում է Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Պետտերի Տաալասի հայտարարության մեջ:
Երկարատև գլոբալ տաքացման հետևանքներն արդեն շոշափելի են: Միայն անցյալ տարի Միացյալ Նահանգները տուժեցին 14 եղանակային և կլիմային աղետներից՝ յուրաքանչյուրից կրելով 1 միլիարդ դոլարը գերազանցող վնաս:

Прошлый год был четвертым самым жарким годом за всю историю наблюдений, и прогноз на более жаркую температуру приближается к уровню, который большинство стран считает опасными для Земли, говорится в докладе ООН.
К экстремальным погодным условиям в 2018 году относились пожары в Калифорнии и Греции, засуха в Южной Африке и наводнения в Керале, Индия. Рекордные уровни антропогенных выбросов парниковых газов, в основном от сжигания ископаемого топлива, удерживают все больше тепла.
Как сообщает Всемирная метеорологическая организация ООН (ВМО) на основе данных метеорологических агентств США, Великобритании, Японии и Европы, средняя глобальная температура поверхности в 2018г. была на 1,0 градус Цельсия выше, чем в доиндустриальную эпоху.
«За последние 22 года было зарегистрировано 20 самых теплых лет», - сказано в заявлении Генерального секретаря ВМО Петтери Таалас.
Последствия долгосрочного глобального потепления уже ощущаются. В прошлом году только Соединенные Штаты пострадали от 14 погодных и климатических катастроф с потерями, превышающими 1 миллиард долларов США от каждой.