ԷԵԲՊ նախարարին ներկայացվել է շուրջ 300 մլն. դոլար նախնական արժեքով ներդրումային փաթեթ
ՀՀ ԷԵԲՊ նախարար Գարեգին Բաղրամյանը հոկտեմբերի 20-ին ընդունել է “Էներգո ինվեստ հոլդինգ” ընկերության ներկայացուցիչներին, որոնք ներկայացրել են “Շնող” ՀԷԿ-ի նախագծային-նախահաշվային աշխատանքների ընթացքն ու ընկերության ընթացիկ ներդրումային ծրագրերը:
“Շնող” ՀԷԿ-ի նախագծային-նախահաշվային աշխատանքներն իրականացնում են շվեյցարական POYRY ընկերության մասնագետները ամերիկյան THE ROBBINS ընկերության, ինչպես նաև Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կողմից միջազգային մրցույթով ընտրված ILF ավստրիական կազմակերպության տեխնիկական վերահսկողությամբ:
Աշխատանքների առաջին փուլում, որը կավարտվի հոկտեմբերի 31-ին, կորոշվեն ջրատար թունելի երթուղին և ՀԷԿ-ի նախատեսվող դրվածքային հզորությունը:
Հաջորդ փուլերում կուսումնասիրվեն գրունտների ֆիզիկա-մեխանիկական հատկանիշները, կգնահատվի նախագծի բնապահպանական և սոցիալական ազդեցությունը, կբացահայտվեն բնապահպանական ռիսկերը և կկազմվի դրանց փոխհատուցման մանրամասն ճանապարհային քարտեզ:
Այնուհետև նախագիծը կենթարկվի բնապահպանական փորձաքննության, կիրականցվեն հանրային լսումներ շահառու համայնքների և բնապահպան, հասարակական կազմակերպությունների հետ:
Նշելով նախագծի կարևորությունը Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման համար' նախարարն ընդգծել է, որ ՀԷԿ-ի կառուցման թույլտվություն կտրվի բացառապես բնապահպանական ռիսկերի փոխհատուցման հստակ քայլերի առկայության և շահառու համայնքների հետ վերջիններիս համաձայնեցման դեպքում:
“Շնող” ՀԷԿ-ի ներդրումային ծրագրի արժեքը կկազմի 150-180 մլն. ամերիկյան դոլար: Շինարարության ընթացքում կստեղծվի ավելի քան 1200 բարձր վարձատրվող աշխատատեղ, ՀԷԿ-ը կապահովի երկրի ներքին սպառման 7%-ը:
Նախարարին ներկայացվել են նաև էներգետիկայի ոլորտում միջին մասնագիտական կադրերի վերապատրաստման ուսումնական կենտրոնի կառուցման և փոքր ՀԷԿ-երի արդիականացման ներդրումային ծրագրերը:
6մլն. դոլար արժողությամբ ուսումնական կենտրոնի նպատակը ոլորտում առկա մասնագետների վերապատրաստումն է: Այն հնարավորություն կտա հարյուրավոր մասնագետների վերապրոֆիլավորվել, ադապտացվել աշխատաշուկայի պահանջներին, ինչպես նաև էներգետիկ ձեռնարկությունները համալրել որակյալ մասնագետներով:
Քննարկվել է նաև փոքր ՀԷԿ-երի արդիականացման ծրագիրը բնապահպանական ժամանակակից պահանջներին համապատասխան: Ծրագրի նպատակը ջրային ռեսուրսների առավել արդյունավետ օգտագործումն է, գետերի բնապահպանական վիճակի բարելավումը և բնապահպանական ազդեցության նվազեցումը: Հնգամյա ծրագրի նախնական արժեքը գնահատվում է շուրջ 120 մլն. դոլար:
Արդյունքում նորագույն տեխնոլոգիական սարքավորումներով կհագեցվեն և բնապահպանական ժամանակակից չափանիշներին կհամապատասխանեցվեն 20-25 գործող փոքր ՀԷԿ-եր, կբարձրացվի դրանց արդյունավետությունը և կբարելավվի շրջակա միջավայրը:

Министр ЭИПР РА Гарегин Баграмян 20 октября принял у себя представителей компании «Энерго инвест холдинг», которые представили ход проектно-сметных работ ГЭС Шног и текущие инвестиционные проекты компании.
Проектно-сметные работы ГЭС Шног осуществляются специалистами швейцарской компании POYRY, под техническим контролем американской компании THE ROBBINS, а также австрийской компании ILF, выбранной членом группы Всемирного банка – Международной финансовой корпорацией посредством международного конкурса.
На первом этапе работ, которые завершатся 31 октября, будут определены маршрут водного туннеля и планируемая установленная мощность ГЭС.
На следующих этапах будут исследованы физико-механические свойства грунтов, будет оценено экологическое и социальное воздействие, будут раскрыты экологические риски и будет составлена подробная дорожная карта их возмещения.
Далее проект будет подвержен экологической экспертизе, будут проведены публичные слушания с заинтересованными общинами и природоохранными общественными организациями.
Отмечая важность проекта для обеспечения энергетической безопасности Армении, министр подчеркнул, что разрешение на строительство ГЭС будет дано исключительно при наличии конкретных шагов возмещения экологических рисков и согласования последних с заинтересованными общинами.
Стоимость инвестиционного проекта ГЭС Шног составит 150-180 млн. долларов США. В процессе строительства будут созданы более чем 1200 высокооплачиваемых рабочих мест, ГЭС обеспечит 7% внутреннего потребления страны.
Министру также были представлены инвестиционные проекты по строительству учебного центра по переподготовке профессиональных кадров среднего звена в сфере энергетики и модернизации малых ГЭС.
Целью учебного центра стоимостью в 6 млн. долларов США является переподготовка имеющихся специалистов сферы. Это позволит перепрофилировать сотни специалистов, адаптировать их к потребностям рынка труда, а также пополнить энергетические предприятия квалифицированными специалистами.
Обсуждался также проект по модернизации малых ГЭС в соответствии с современными экологическими требованиями. Целью проекта является более эффективное использование водных ресурсов, улучшение экологического состояния рек и уменьшение экологического влияния. Предварительная стоимость пятилетнего проекта оценивается приблизительно в 120 млн. долларов США.
В результате новейшим технологическим оборудованием будут оснащены и приведены в соответствие с современными экологическими стандартами 20-25 действующих малых ГЭС, будет повышена их эффективность и улучшена окружающая среда.