Երկրի պաշտպանիչ օզոնային շերտը դանդաղ, բայց նկատելիորեն վերականգնվում է այնպիսի արագությամբ, որ մոտ 43 տարի հետո Անտարկտիդայի վրայի անցքը ամբողջությամբ կփակվի: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի նոր զեկույցում։
Չորս տարվա գիտական գնահատումը ցույց է տվել, որ վերականգնումը շարունակվում է այն բանից հետո, երբ աշխարհի բոլոր երկրները համաձայնեցին դադարեցնել քիմիական նյութերի արտադրությունը, որոնք քայքայում են Երկրի օզոնային շերտը, ինչը պաշտպանում է մոլորակը վնասակար ճառագայթումից:
Առաջընթացը դանդաղ է ընթանում, ասվում է Դենվերում Ամերիկյան օդերևութաբանական ընկերության համագումարում ներկայացված զեկույցում: Փաստաթղթում նշվում է, որ 30 կիլոմետր բարձրության վրա մթնոլորտում օզոնի միջին գլոբալ քանակությունը մինչև 2040 թվականը չի վերադառնա 1980 թվականի հազվադեպ հանդիպող մակարդակին: Իսկ Արկտիկայում այն բնական վիճակին չի վերադառնա մինչև 2045 թվականը:
Աշխարհի գիտնականներն ու բնապահպանները ողջունում են օզոնի անցքը փակելու ջանքերը, որոնք բխում են 1987 թվականի համաձայնագրից, որը կոչվում է Մոնրեալի արձանագրություն և արգելում է քիմիական նյութերի արտադրությունը:

В новом докладе Организации Объединенных Наций говорится, что защитный озоновый слой Земли медленно, но заметно восстанавливается.
Научная оценка, которая делается раз в четыре года, показала, что восстановление продолжается 35 лет. Оно началось после того, как все страны мира согласились прекратить производство химических веществ, разрушающих озоновый слой. Он защищает нашу планету от ультрафиолетового излучения. Избыток ультрафиолета связан с раком кожи, катарактой и сокращением урожайности.
В докладе, представленном на съезде Американского метеорологического общества в Денвере, говорится, что среднее глобальное количество озона в атмосфере на высоте 30 километров вернется к уровню 1980 года примерно к 2045 году.
В Антарктиде, где озоновый слой настолько тонкий, что в нем ежегодно появляется гигантская дыра, защитный слой восстановится к 2066 году.
Ученые и защитники окружающей среды во всем мире уже давно приветствуют усилия по восстановлению озоновой дыры. Соглашения 1987 года под названием Монреальский протокол запретило целый класс химических веществ, часто используемых в хладагентах и аэрозолях. То, что удалось ограничить опасные химические вещества, — одна из крупнейших экологических побед человечества.