Հաջորդ տարի Ֆինլանդիայի էներգետիկ շուկան որակական առաջընթաց է ունենալու. վերականգնվող աղբյուրներից ավելի շատ էներգիա է ստացվելու, քան հանածո վառելիքներից (նավթ, ածուխ, բնական գազ և տորֆ):
«Երբ բոլոր նոր ներդրումները աշխատեն լիարժեքորեն, այդ առաջընթացը տեղի կունենա», - կանխատեսում է Հարավ-Արևելյան Ֆինլանդիայի Տնտեսական զարգացման, տրանսպորտի և էկոլոգիայի կենտրոնի (ELY- Centre) մենեջեր Մարկկու Ալմը: «Խոշոր ներդրումային ծրագրերը, ինչպիսիք են Äänekoski բիոտեխնիկական գործարանը և Naantali բազմավառելիքային ՋԷԿ-ը, կբարձրացնեն վերականգնվող էներգիայի մասնաբաժինը այնքանով, որ դա տեղի կունենա հաջորդ տարի»:
Շրջադարձային կետ պատմության մեջ
2016թ․-ին Ֆինլանդիայում վերականգնվող էներգիան արտադրել է սպառվող էլեկտրաէներգիայի 34%, իսկ հանածո վառելիքի մասնաբաժինը կազմել է 38%:
Ըստ Metsä Fiber-ի գլխավոր տնօրեն Իլկի Հյամյալայի նրա ընկերությանը պատկանող Äänekoski գործարանը երկրի էներգետիկ հաշվեկշռում էներգիայի մասնաբաժինը վերականգնվող աղբյուրներից տարեկան բարձրացնելու է երկու տոկոսային կետով: Նրա աշխատանքը ավելի էական արտացոլվելու է էլեկտրաէներգիայի օգտագործման մեջ․ այստեղ վերականգնվող աղբյուրների մասնաբաժինը աճելու է 2,5 տոկոսային կետով: Ըստ Հյամյալայի գնահատականի այն կավելացնի կես միլիարդ եվրո Ֆինլանդիայի արտահանման մուտքերին:
Fortum կոնցեռնին և Տուրկուից երկու ընկերությանը պատկանող Naantali բազմավառելիքային էլեկտրակայանը հոսանքը տալու է տարվա վերջում: Բացի այդ, կառուցվում են բազմաթիվ հողմային գեներատորներ:
Կառավարությունը նպատակ է սահմանել 2030թ.-ին վերականգնվող աղբյուրներից էներգիայի սպառման մասնաբաժինը հասցնել մինչև 50%:
Կլիմայի փոփոխության սահմանափակման համար հիմնական գործոնը արտանետումների կրճատումն է, բայց, ինչպես նշում է Հյամյալային, ոչ բոլոր վերականգնվող աղբյուրներն են հաղթահարում այն․ «Ֆինլանդիայում ատոմային էներգիան կարևոր դեր է խաղում և խաղալու է և՛ որպես էներգիայի մատակարար, և՛ որպես կլիմայի փոփոխությանը դիմակայելու միջոց»:

В 2018 году возобновляемая энергетика выйдет в Финляндии на новые позиции
В следующем году энергетический рынок Финляндии претерпит качественный сдвиг: из возобновляемых источников будет поступать больше энергии, чем за счёт ископаемого топлива (нефти, угля, природного газа и торфа).
«Когда все новые инвестиции заработают на полную мощность, произойдёт этот сдвиг, – предсказывает управляющий Центра экономического развития, транспорта и экологии (ELY-Центр) Юго-Восточной Финляндии Маркку Алм. – Крупные инвестиционные проекты, такие как биотехнический завод Аанекоски и многотопливная ТЭС Наантали, поднимут долю возобновляемой энергетики настолько, что это свершится в следующем году».
Поворотный пункт в истории
В 2016 году возобновляемая энергетика вырабатывала в Финляндии 34% потребляемой электроэнергии, а на долю ископаемого топлива приходилось 38%.
По словам гендиректора «Metsä Fibre» Илкки Хямяля, принадлежащий его компании завод Аанекоски будет поднимать долю энергии из возобновляемых источников в энергетическом балансе страны на два процентных пункта в год. Более значительно отразится его работа на использовании электроэнергии, здесь доля возобновляемых источников вырастет на 2,5 процентных пункта. По оценкам Хямяля, это добавит полмиллиарда евро к экспортным поступлениям Финляндии.
Многотопливная электростанция Наантали, принадлежащая концерну «Фортум» и двум компаниями из Турку, даст ток в конце года. Кроме того, строится множество ветряных генераторов.
Правительство поставило задачу довести долю потребления энергии из возобновляемых источников до 50% к 2030 году.
Ключевым фактором для ограничения климатических изменений является сокращение выбросов, но, отмечает Хямяля, не все возобновляемые источники с этим справляются: «В Финляндии атомная энергетика играет и будет играть значительную роль – и как поставщик энергии, и как средство сдерживания климатических сдвигов».