Թուքիայի միջամտություններն ամենուր և տարածքային ինտրիգները Կիպրոսից և Սիրիայից մինչև Լիբիա ուղղված են մի նշանակետի՝ իսրայելական գազ:
Եթե Իսրայելը, Հունաստանն ու Կիպրոսն իրագործեն Լևանտի ավազանից արդյունահանված իսրայելական գազի խոշոր պաշարները Եվրոպա տեղափոխելու ստորերկրյա խողովակաշարի կառուցման նախագիծը, ապա Թուրքիան կկորցնի Էրդողանի՝ նեոօսմանական տարածքային գերտերության երազանքը իրականացնելու բոլոր հնարավորությունները:
Ահա թե ինչու է Թուրքիան միջամտում Սիրիային (որը նույնպես պետք է ուսումնասիրի Լևանտի ավազանի մի հատվածը) և ինչու է Լիբիայում պաշտպանում ազգային համաձայնության Կառավարությանը՝ ստորագրելով ծովային սահմանների բաժանման նոր համաձայնագիրը՝ Միջերկրական ծովում ի վնաս Կիպրոսի: Հենց այդ նույն պատճառով էլ Էրդողանը միջամտում է ծովափնյա տարածքի հորատմանը Կիպրոսի Բացառիկ Տնտեսական Գոտում:
Թուրքիան (ի նկատի ունի՝ Էրդողանը) տարիներ շարունակ կայացրել է մի շարք անհաջող քաղաքական որոշումներ, որոնք էլ փաստացի զրկել են նրան այն բոլոր հարստություններից, որոնք կարող էր առաջարկել Միջերկրական ծովը: Էրդողանը իր ձեռքերով երկիրը կանգնեցրել է փակուղու առջև: Արդյունքում բոլոր այն երկրները, որոնք պատրաստ են օգուտ քաղել Միջերկրական ծովի նավթագազային հարստություններից, Թուրքիային հնարավորինս մեկուսացնում են այդ գործընթացից:

Региональные интриги и вмешательство Турции повсюду - от Кипра и Сирии до Ливии нацелены на одно: израильский газ.
Если Израиль, Греция и Кипр реализуют план по строительству подводного трубопровода для транспортировки в Европу огромных запасов израильского газа, добытого из Левантийского бассейна, то Турция потеряет все шансы осуществить мечты Эрдогана о неоосманской региональной державе.
Вот почему Турция вмешивается в Сирию (которая также должна исследовать часть Левантийского бассейна), и почему в Ливии поддерживает Правительство национального согласия, подписав новое соглашение по разделению морских границ в ущерб Кипру в Средиземном море. По этой же причине Эрдоган вмешивается в бурение на шельфе в исключительной экономической зоне Кипра.
Турция (имеется в виду Эрдоган) на протяжении многих лет принимала ряд неудачных политических решений, и такой выбор фактически лишил ее всех богатств, которые может предложить Средиземноморье. Эрдоган своими руками загнал страну в угол. В результате число ключевых стран, готовых извлечь выгоду из нефтегазовых богатств Средиземноморья, оставляют Турцию в стороне от этого процесса.