Կալիֆոռնիայում վերջերս շահագործման դրված 155 ՄՎտ հզորությամբ «Springbok 2» արևային ֆերման էներգիա է արտադրելու 35,00 (EUR 33,69)-38,00 ԱՄՆ դոլարով/ՄՎտժ իր 30 տարվա պայմանագրի ընթացքում, երբ սակագները սահմանված են՝ գնաճը հաշվի առնելով:
«8minutenergy Renewables» ընկերությունը՝ նախագծի սկզբնական մշակողը, հայտնեց, որ արևային էլեկտրակայանը էներգիա է արտադրում 58,00 ԱՄՆ դոլարով/ՄՎտժ Լոս Անջելեսի ջրի և էներգիայի վարչության հետ գնման համաձայնությամբ:
Ընկերությունը նշում է, որ սա ռեկորդային ցածր նշան է Կալիֆոռնիայում արևային էլեկտրակայանի գործող օգտակարության ցուցանիշով: «Սա նաև առաջին անգամ է, երբ մեծ արևային էլեկտրակայանի էլեկտրաէներգիայի միջին արժեքը ցածր է օրգանական հանածո վառելիքի գներից», - նշեց «8minutenergy»-ին:
«Springbok 2»-ը տեղակայված է Քերն շրջանում, Լոս Անջելեսից դեպի հյուսիս մոտ 70 մղոն (112,7 կմ) հեռավորության վրա: Մինչ «8minutenergy» ընկերությունը մշակել է սխեման, «DE Shaw Renewable Investments» (DESRI) ընկերությունը ներդրել է կապիտալի մեծ մասը և ֆինանսավորում կազմակերպել վարկատուների և հարկերի վճարումներից հետո սեփական կապիտալում ներդրողների խմբի կողմից:

Недавно введённая в эксплуатацию солнечная ферма в Калифорнии Springbok 2 мощностью 155 МВт будет генерировать энергию по цене от 35,00 долларов США (EUR 33.69) до 38,00 долларов США за МВт⋅ч в течение 30 лет своего контракта, когда тарифы установлены с учётом инфляции.
Компания 8minutenergy Renewables – первоначальный разработчик проекта, сообщил, что солнечная электростанция производит электроэнергию по цене 58,00 долларов США за МВт⋅ч по соглашению о закупке с Лос-Анджелесским департаментом водоснабжения и электроснабжения.
Компания отмечает, что это рекордно низкая отметка по действующей шкале полезности солнечной электростанции в Калифорнии. «Это также в первый раз, когда у большой солнечной электростанции средняя стоимость электроэнергии ниже цен ископаемого топлива», - отметила 8minutenergy.
Springbok 2 расположен в округе Керн, около 70 миль (112,7 км) к северу от Лос-Анджелеса. В то время как компания 8minutenergy разработала схему, DE Shaw Renewable Investments (DESRI) инвестировала большую часть капитала и организовала финансирование от группы кредиторов и инвесторов в собственный капитал после уплаты налогов.