KM3NeT ստորջրյա աստղադիտակի ազդանշանը կարող է հեղաշրջել ֆիզիկան
Միջերկրական ծովում տեղակայված KM3NeT նեյտրինային ստորջրյա աստղադիտակը գրանցել է ավելի քան 100 պետաէլեկտրոնվոլտ (ՊէՎ) ռեկորդային էներգիայով նեյտրինոներ: Սա երբևէ որսացած ամենահզոր նեյտրինոներից մեկն է:
Այս դիտարկումը լուրջ հարցեր է առաջացրել. ինչու՞ Անտարկտիդայում գտնվող նմանատիպ IceCube դետեկտորը շատ ավելի երկար ժամանակահատվածում նման բան չի տեսել: Օկլահոմայի նահանգի համալսարանի ֆիզիկոսներն առաջարկել են բացատրություն, որը հաստատվելու դեպքում կդառնա «Ստանդարտ մոդելից» դուրս նոր ֆիզիկայի առաջին ուղղակի ապացույցը:
Նեյտրինոները գրեթե անկշիռ, էլեկտրականապես չեզոք մասնիկներ են, որոնք գրեթե չեն փոխազդում նյութի հետ: Դրանք ազատ անցնում են Երկրի, աստղերի և ամբողջ գալակտիկաների միջով՝ կրելով տեղեկատվություն տիեզերական ամենահզոր գործընթացների մասին:
KM3NeT-ը որսացել է գերէներգետիկ նեյտրինո, որն անցել է մոտ 150 կմ Երկրի հաստության միջով (լեռնային ապարներ և ծովի ջուր): Նույն ժամանակահատվածում IceCube-ը, որը գտնվում է Անտարկտիդայի սառույցների մեջ, չի գրանցել համադրելի էներգիայով ոչ մի դեպք: Ճանապարհի երկարության տարբերությունը՝ ընդամենը 14 կմ սառույց՝ ընդդեմ 150 կմ ապարի ու ջրի, դարձավ վարկածի հիմքը: Հեղինակները ենթադրում են, որ այստեղ ներգրավված են այսպես կոչված ստերիլ նեյտրինոները:
Ստերիլ նեյտրինոները հիպոթետիկ մասնիկներ են, որոնք դեռևս ներառված չեն Ստանդարտ մոդելում: Դրանք կարող են վերածվել սովորական («ակտիվ») նեյտրինոների նյութի միջով անցնելու ժամանակ՝ շնորհիվ քվանտային էֆեկտի, որը կոչվում է նեյտրինային օսցիլյացիա: KM3NeT-ի դեպքում խիտ նյութի միջով անցած երկար ճանապարհը կարող էր ուժեղացնել այդ փոխակերպումը, ինչի պատճառով աստղադիտակը գրանցել է ավելի շատ գերէներգետիկ իրադարձություններ, քան IceCube-ը:
«IceCube-ում նմանատիպ իրադարձությունների բացակայությունն արդեն կարող է մատնանշել նոր ֆիզիկայի գոյությունը էքստրեմալ բարձր էներգիաների դեպքում», — կարծում են հեղինակները:

A Signal from the KM3NeT Underwater Telescope Can Upend Modern Physics
The underwater neutrino telescope KM3NeT neutrino telescope in the Mediterranean Sea has detected a neutrino with record energy—more than 100 petaelectronvolts, with one event reaching about 220 PeV. This is one of the most energetic neutrinos ever observed.
However, the observation has raised a major puzzle: why has the similar detector IceCube Neutrino Observatory in Antarctica not recorded anything comparable despite operating for a much longer period? Physicists from Oklahoma State University proposed an explanation which, if confirmed, could represent the first direct hint of new physics beyond the Standard Model.
Neutrinos are nearly massless, electrically neutral particles that interact extremely weakly with matter. They can travel through Earth, stars, and even entire galaxies almost without interaction, carrying information about the most powerful cosmic phenomena such as supernova explosions, active galactic nuclei, and gamma-ray bursts.
The detector KM3NeT neutrino telescope observed an ultra-high-energy neutrino that traveled roughly 150 km through Earth’s interior, passing through rock and seawater. During the same time, the IceCube Neutrino Observatory—located in Antarctic ice—has not detected any event with comparable energy, despite a longer observation history.
The difference in path length—about 14 km of ice versus 150 km of rock and water—appears to be crucial. The researchers suggested that the explanation may involve sterile neutrinos, hypothetical particles that barely interact with ordinary matter and are not included in the Standard Model.
Sterile neutrinos could transform into ordinary (or “active”) neutrinos while passing through matter due to the quantum phenomenon known as neutrino oscillation.
In the case of KM3NeT neutrino telescope, the longer journey through dense material may have enhanced this conversion, allowing the telescope to detect more ultra-high-energy events than the Antarctic detector.
The researchers suggest that the absence of similar events in the IceCube Neutrino Observatory may already point to new physical processes occurring at extremely high energies.
If the hypothesis is correct, sterile neutrinos—or other unknown particles—could begin playing a noticeable role at energies above 100 PeV, where the Standard Model predicts far fewer detectable events.