«Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ-ի և Pöyry-ի միջև կնքվել է ինժեներական և խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման պայմանագիր
05 Փետրվար, 2018
2017թ. դեկտեմբերի 29-ին «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ-ի և Pöyry-ի միջև կնքվել է ինժեներական և խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման պայմանագիր Հայաստանի Հանրապետությունում Շնող ՀԷԿ-ի նախագծի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման մշակման վերաբերյալ:
Շնող ՀԷԿ-ը Նախագծով տեղակայված է Դեբեդ գետի երկայնքով՝ Հայաստանի հյուսիսում՝ Վրաստանի սահմանից ոչ հեռու: Ջրընդունիչը գտնվում է Դեբեդ գետի վրա՝ Փամբակ և Ձորագետ գետերի միավորումից մի քանի կիլոմետր հեռավորությամբ: Ջրատար թունելի ելքը տեղակայված է Դեբեդ գետի վրա՝ ջրընդունիչից մոտ 20 կմ դեպի ներքև՝ Նեղոց գյուղից ոչ հեռու:
Համաձայն ստորագրված պայմանագրի Pöyry-ին ուսումնասիրելու է առկա փաստաթղթերը, որոնք տրամադրվելու են «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ-ի կողմից, և անցկացնելու է հետևյալ ուսումնասիրությունները․ օդերևութաբանություն, հիդրոլոգիա և նստվածքաբանություն, տեղագրություն, երկրաբանություն և ինժեներական երկրաբանություն, լրացուցիչ գեոտեխնիկական դաշտային ուսումնասիրությունների վերլուծություն և մեկնաբանություն, շինարարական նյութերի հետազոտություն, ջրային ռեսուրսների և ջրամբարների պլանավորում և էլեկտրակայանների շահագործման վերաբերյալ հետազոտություններ, էկոլոգիական և սոցիալական ազդեցության գնահատում և սեյսմակայունություն:
Pöyry-ն ներկայացնելու է հետևյալ զեկույցները. այլընտրանքների հիդրավլիկ նախագծում, ընտրված այլընտրանքների նպատակահարմարության նախագծում, շինարարության ժամանակացույց, ծավալաթերթ և ծախսերի նախահաշիվ, ինչպես նաև տնտեսական գնահատական:

“Debed Hydro” LLC has awarded Pöyry with the Engineering Services and Consultancy Services contract for the Feasibility Study for Shnogh Hydroelectric Project in Republic of Armenia
05 Feb, 2018
On December 29, 2017 “Debed Hydro” LLC has awarded Pöyry with the Engineering Services and Consultancy Services contract for the Feasibility Study for Shnogh Hydroelectric Project in Republic of Armenia.
The Shnogh Project is located along the Debed river in northern Armenia close to the Georgian boarder. The intake dam is located on the Debed river a few kilometres downstream of the confluence of the Pambak and Dzoraget rivers. The outlet of the tailrace tunnel is located on the Debed river approx. 20 km downstream of the intake near the village of Neghots.
As per the signed contract, Pöyry will review the existing documents, which will be made available by “Debed Hydro” LLC, and will undertake the following studies: Meteorology, Hydrology & Sedimentology; Topography; Geology & Engineering Geology; Analysis and Interpretation of additional Geotechnical Field Investigations; Construction Materials Studies; Water Resources Planning & Reservoir and Plant Operation Studies; Environmental & Social Screening; and Seismicity.
Pöyry will provide reports on Hydraulic Design of the Alternatives; Feasibility Design of the Selected Alternatives; Construction Schedule; BoQ & Cost Estimate; and Economic Evaluation.