Մինչև 1960-ական թվականները երկրագնդի չորրորդ ամենամեծ լիճը կիլոմետրերով փայլում էր Ուզբեկստանի և Ղազախստանի սահմաններին։ Սակայն այսօր դրա մակերեսի մեծ մասը վերածվել է ամայի տարածության՝ ստեղծելով աշխարհի նորագույն անապատը և ազդելով տարածաշրջանում բնակվող մոտ 3 միլիոն մարդու կյանքի վրա։
Արալյան ծովը ժամանակին զբաղեցնում էր 68000 քառակուսի կիլոմետր տարածք, սակայն այժմ մնացել են ընդամենը մի քանի սայթաքուն հատվածներ, որոնք ծածկում են ընդամենը մոտ 8000 քառակուսի կիլոմետր տարածք: Լճի մնացած մասն այժմ կազմում է Արալքում անապատը:
Արդյունքում գրեթե կրկնապատկել է մթնոլորտային փոշու քանակը տարածաշրջանում 1984-2015 թվականներին՝ 14 միլիոնից հասնելով 27 միլիոն տոննայի՝ վատացնելով է օդի որակը մոտակա քաղաքներում մինչև 800 կիլոմետր հեռավորության:
Գիտնականները պարզել են, որ Արալկումի փոշին հատկապես թունավոր է, քանի որ պարունակում է խորհրդային ժամանակաշրջանի քիմիական զենքի փորձարկումների վտանգավոր մնացորդները և լի է պարարտանյութերով ու թունաքիմիկատներով։ 1960-1990-ականներին 7 միլիոն հեկտար բամբակի դաշտերի ոռոգման նպատակով փոխվեցին Ամու Դարյա և Սիր Դարյա գետերի հուները, որոնք հոսում էին լեռներից և սնուցում լիճը: Այդ ժամանակից ի վեր լայնածավալ ոռոգումը շարունակվել է տարբեր ձևերով, ինչի հետևանքն է լճի մակերեսի արագ կրճատումը:
Մնացած ջրերում աղիության կոնցենտրացիան բարձրացել է՝ գերազանցելով համաշխարհային օվկիանոսի մակարդակը և ոչնչացնելով տեղական էկոհամակարգը: Հետազոտողները նշում են, որ Արալյան ծովի ողբերգությունը մոլորակային մասշտաբով էկոլոգիական աղետ է։

Аральское море, некогда одно из крупнейших озер на планете, со временем превратилось в безжизненную пустыню. Большая часть его водной поверхности исчезла, оставив за собой пугающее зрелище пустоши, которая угрожает жизни около 3 миллионов человек.
До 1960-х годов Аральское море занимало площадь в 68 тысяч квадратных километров вдоль границ Узбекистана и Казахстана. На сегодняшний день от водоема осталось всего несколько небольших «озёр» площадью около 8 тысяч квадратных километров. Высохшая часть когда-то дна Аральского моря теперь образует пустыню Аралкум.
С 1984 по 2015 годы количество пыли в атмосфере области увеличилось практически вдвое — с 14 до 27 миллионов тонн. Этот поднимающийся в воздух песок, состоящий из токсичных солей, отрицательно сказывается на качестве воздуха, особенно в соседних городах, находящихся на расстоянии до 800 километров.
По словам специалистов, пыль Аралкума особенно токсична, поскольку содержит сточные воды, образовавшиеся в результате испытаний химического оружия в СССР, а также удобрения и пестициды, использовавшиеся в масштабных сельскохозяйственных проектах, которые стали причиной осушения самого озера.
Причиной этой катастрофы стало перенаправление рек Амударья и Сырдарья, которые питали Аральское море и служили его основными водными артериями. Реки начали отводиться на орошение хлопковых полей на территории Советского Союза, что с 1960-х по 1990-е годы привело к уменьшению площади водоёма, разделив его на две части и соединяя сотни островов с сушей.
Проблема Аральского моря затрагивает не только жителей конкретной местности, но и служит предупреждением для всего мира. Аналогичные ситуации происходят в других регионах, где ресурсы наземных водных систем также истощаются под давлением аграрного и промышленного развития.