Օքսֆորդի համալսարանի դուստր ձեռնարկությունը՝ Oxford PV-ն, գերազանցել է ամենաարդյունավետ արևային մարտկոցի ստեղծման համաշխարհային ռեկորդը:
Գերմանիայի Ֆրաունհոֆերի արևային էներգիայի համակարգերի ինստիտուտի հետ համագործակցութամբ ընկերությունը մշակել է արևային վահանակ, որի էներգիայի փոխակերպման արդյունավետությունը կազմում է 25%։ Սա բարձր ցուցանիշ է` առևտրային արևային մարտկոցների սովորական (16-24%) ցուցանիշի հետ համեմատությամբ:
Oxford PV-ն օգտագործել է պերովսկիտի և սիլիցիումի վրա հիմնված տանդեմային արևային բջիջներ, որոնք տեսականորեն կարող են հասնել ավելի քան 43% արդյունավետության՝ գերազանցելով ավանդական սիլիկոնային արևային բջիջների ցուցանիշը, որի տեսական առավելագույն սահմանը 30%-ից պակաս է։
Փորձարկման ժամանակ 1,68 քառակուսի մետր մակերեսով վահանակն արտադրել է 421 Վտ հզորություն: Արդյունավետության ռեկորդային ցուցանիշը հասել է 28,6%-ի։ Ընկերությունը նպատակ ունի այն հասցնել 30%-ի։ Oxford PV-ն օգտագործել է ստանդարտ սարքավորումներ և բազմասպեկտրային արևային գրգռիչ:
ԱՄՆ-ում Վերականգնվող էներգիայի ազգային լաբորատորիայի (NREL) գիտնականները հետազոտություն են անցկացրել գրեթե 2500 արևային էլեկտրակայաններում և պարզել, որ, չնայած մտահոգություններին, ֆոտովոլտային համակարգերից շատերը տարիների ընթացքում նվազագույն վնաս են կրել եղանակային արտակարգ պայմաններից և դրա հետևանքով ենթարկվել են որոշակի դեգրադացիայի, ինչը համապատասխանում է սպասելիքներին։

Oxford PV заявляет о новом мировом рекорде эффективности солнечных панелей
Компания Oxford PV, дочернее предприятие Оксфордского университета, выпустила панель с рекордной эффективностью преобразования 25 процентов, что является значительным увеличением по сравнению с 16-24%-ной эффективностью, обеспечиваемой сегодня коммерческими модулями.
Дэвид Уорд, исполнительный директор Oxfore PV, заявил, что этот прорыв стал “важной вехой” для компании и доказал, что ее тандемные солнечные элементы на основе перовскита-кремния могут обеспечить рекордные характеристики при сборке в панели.
Солнечные элементы на основе перовскита на кремнии – это новая фотоэлектрическая технология, сторонники которой утверждают, что она имеет значительно более высокий потенциал эффективности, чем кремниевые солнечные элементы, которые доминируют на быстрорастущем рынке солнечных батарей.
Тандемные солнечные элементы на основе перовскита-кремния имеют теоретическую максимальную эффективность более 43 процентов по сравнению с менее чем 30 процентами для кремниевых солнечных элементов.
Крис Кейс, технический директор Oxford PV, сказал, что новые панели, которые были произведены в сотрудничестве с Институтом солнечных энергетических систем Фраунгофера, означают, что мир находится “на пороге следующей солнечной революции”.