Միացյալ Թագավորությունում մշակել են չորաբեռների տեղափոխման բեռնանավ։ Ուժասարքի հետ միասին այն կունենա նաև ծալովի պոլիմերային առագաստներ, որոնց բարձրությունը 37,5 մետր է։ Նախագծողներն ակնկալում են, որ դա թույլ կտա կրճատել վառելիքի ծախսը, ինչպես նաև մթնոլորտ ածխածնի արտանետման ծավալները։
Pyxis Ocean բեռնանավը, որը մշակել է BAR Technologies բրիտանական ընկերությունը, առաջին փորձնական նավարկությունը կկատարի Չինաստանից Բրազիլիա։
Նշվել է, որ առագաստները թույլ կտան խնայել օրական 1,5 տոննա վառելիք և 30 տոկոսով նվազեցնել ածխածնի արտանետումների ծավալները բեռնանավի ծառայության ամբողջ ընթացքում:
Այժմ նավագնացության ոլորտին ամբողջ աշխարհում բաժին է ընկնում ածխաթթու գազի համաշխարհային արտանետումների մոտ 2,1 տոկոսը կամ 837 մլն տոննա։
Մասնագետների կանխատեսումներով՝ 2025թ. նոր բեռնատարների կեսը կունենա այդպիսի առագաստներ։ Բայց, Clarksons Research ընկերության տնօրեն Սթիվեն Գորդոնի խոսքով, այդ տեխնոլոգիաները բոլոր նավերին չէ, որ հարմար կլինեն, քանի որ առագաստները կխանգարեն, օրինակ, կոնտեյներով բեռներ տեղափոխող նավերի բեռնաթափմանը։

A cargo ship fitted with giant, British-designed special wind-powered sails has set out on its maiden voyage. Shipping firm Cargill, which has chartered the vessel, hopes the technology will help the industry chart a course towards a greener future. Using the wing-sized rigid WindWings sails aims to cut fuel consumption and therefore shipping's carbon footprint.
It is estimated the industry is responsible for about 2.1% of global carbon dioxide (CO2) emissions.
The Pyxis Ocean's first journey will provide the first real-world test of the wind-wing technology. Folded down when the ship is in port, they are opened when it is at sea. They stand 37.5m tall and are built of the same material as wind turbines, to make them durable.
Enabling a vessel to be blown along by the wind, rather than rely solely on its engine, could hopefully eventually reduce a cargo ship's lifetime emissions by 30%.
Jan Dieleman, president of Cargill Ocean transportation, said the industry was on a "journey to decarbonise". He admitted there was "no silver bullet" - but said this technology demonstrated how fast things were changing.