Արգենտինայում լիթիումի մարտկոցների արտադրության առաջին գործարանն իր աշխատանքը կսկի սեպտեմբերին՝ օգտագործելով Livent Corp. ամերիկյան ընկերության կողմից տեղում արդյունահանվող մետաղը։
Ավելի վաղ Livent ընկերությունն լիթիումի մատակարարումների մասին պայմանավորվել էր YPF արգենտինական պետական նավթային ընկերության Y-TEC ստորաբաժանման հետ։
«Մենք սկսելու ենք արտադրել երկրում առաջին լիթիում-իոնային ուժակուտակիչ մարտկոցները», - ասել է Y-TEC-ի նախագահ Ռոբերտո Սալվարեցան՝ նշելով, որ մարտկոցներում օգտգործվելու է Livent ընկերության կողմից հյուսիսային Արգենտինայում արդյունահանվող լիթիումի կարբոնատը։
Արգենտինան լիթիումի արդյունահանման մեծությամբ աշխարհում չորրորդ երկիրն է և ներդրումներ է գրավում։ Չիլիի և Բոլիվիայի հետ այս երկիրը գտնվում է Հարավային Ամերիկայի, այսպես կոչված, «լիթիումի եռանկյան» մեջ, որտեղ գերթեթև մետաղի խոշորագույն պաշարներ կան, որոնք մեծ պահանջարկ են վայելում ուժակուտակիչներում օգտագործվելու շնորհիվ։

Argentina will buy locally-produced lithium from US company Livent Corp. to produce cells and batteries in a new plant set to start operating in September.
The purchase is part of an agreement signed at the beginning of the year by Catamarca province, where the lithium is produced, and state-owned energy research company Y-TEC, in which Livent would supply lithium to UNILIB, the region’s first cells and batteries development plant, according to the ministry.
Argentina has become the world’s fastest-growing lithium producer. It has three active mines and 38 under development. The industry had record exports in May, representing 19% of the country’s mining exports.
Now Argentina is looking to develop the value chain around its mining products. The UNILIB plant, 12 years in the making, has the capacity to produce batteries for stationary renewable energy storage and electric vehicles.