«Հեղուկ օդ» փորձարարական նախագիծը կարող է օգնել խնայել ավելցուկային էլեկտրաէներգիան
Անգլիայի հյուսիս-արևմուտքում փորձարարական նախագիծը օդը դարձնելու է հեղուկ էներգիա կուտակելու համար, որպեսզի օգնի էլեկտրական ցանցերին հաղթահարել հողմային և արևային էներգիայի աճող ծավալները:
Աշխարհի առաջին «հեղուկ օդի» լայնածավալ գործարանը հիմնված է տեխնոլոգիայի վրա, որը, ըստ պաշտպանների, ավելի էժան է և կարող է էներգիայով ապահովել ավելի երկար ժամանակահատված, քան լիթիում- իոնային մարտկոցները:
Բերիում (Մեծ Մանչեսթեր) թափոնների հեռացման տարածքի մոտ ցուցադրման սխեման օգտագործում է ավելցուկային կամ ոչ ծանրաբեռնված ժամերի էլեկտրաէներգիան օդը մինչև -196°C սառեցնելու համար՝ վերածելով այն հեղուկ վիճակի, որը պահվելու է խոշոր մետաղական ամբարներում:
Բեռնաթափումը և ջեռուցումը օգտագործվում է ավելի ուշ՝ փոխակերպելով այն գազի, որը ազատվում է տուրբինի պտտման համար՝ արտադրելով էլեկտրաէներգիան անհրաժեշտության դեպքում՝ բայց ոչ գազ այրելով կամ արտանետումներ արտադրելով:
Չնայած 5 ՄՎտ համեմատաբար փոքր հզորությանը՝ համեմատած 50 ՄՎտ հզորությամբ լիթիում-իոնային մարտկոցների հետ, որոնք կառուցվել են EDF Energy ընկերության կողմից, Highview Power ընկերությունը հայտարարել է, որ այս տեխնոլոգիան կարող է ծավալվել մինչև հարյուրավոր մեգավատտների:
Ընկերության գործադիր տնօրեն Գարեթ Բրեթը ասել է, որ տեխնոլոգիան կարող է էլեկտրաէներգիան տեղափոխել ժամանակի մեջ օրվա ընթացքում. գնելով էլեկտրաէներգիան, երբ այն էժան է, և արտադրել այն, երբ գները ավելի բարձր են:
«Եթե դուք ցանկանում եք էներգիա պահել միայն մեկ ժամվա ընթացքում, լիթիում-իոնը համապատասխանում է, բայց իրականում այն, ինչ մարդիկ փորձում են անել, դա ավելորդ վերականգնվող էներգիան կուտակելն է և այն սպառել ծանրաբեռնված ժամերին, ինչը սովորաբար չորս ժամ կամ ավելին է կազմում», - ասել է նա:
Բրեթը ընդունել է, որ հեղուկ օդի գործընթացը ավելի պակաս արդյունավետ է, քան էլեկտրաէներգիայի կուտակումը մարտկոցներում, սակայն նշել է, որ պահեստը ժամանակի ընթացքում չի քայքայվում, ինչպես դա անում են լիթիում-իոնային մարտկոցները:
Highview Power-ը արդեն ուսումնասիրում է ավելի մեծ 50 ՄՎտ հզորության պահեստի համար վայրեր և փաստում է, որ այն կարող է տեղակայվել ցանկացած վայրում որպես իր վաճառքի կետերից մեկը: Ընկերությունը գրասենյակ է բացել ԱՄՆ-ում և նաև ուսումնասիրում է դեպի մայրցամաքային Եվրոպա և Ավստրալիա արտահանման հնարավորությունները:
Երեքշաբթի պաշտոնապես բացվում է 690 մետրանոց Bury գործարանը, որը ֆինանսավորվել է 8 մլն ֆունտ ստերլինգի չափով պետական միջոցներից: Այնուամենայնիվ, Բրեթն ասել է, որ տեխնոլոգիան պատրաստ էր առևտրայնացմանը և կարող է հաջողության հասնել սուբսիդիաներում, իսկ ընկերությունը 25 մլն ֆունտ ստերլինգի չափով ներդրումներ է ներգրավել ավելի շատ նախագծերի համար:
Էներգիայի լայնածավալ կուտակումը շատ ավելի կարևոր նշանակություն է ձեռք բերում Ազգային Ցանցին և տեղական էներգետիկ ցանցերին վերականգնվող էներգիայի (որի արտադրությունը կախված է քամու և արևի լույսի ծավալից) աղբյուրների արագ աճող մակարդակներին դիմակայելուն օգնելու հարցում:

Экспериментальный проект на северо-западе Англии превратит воздух в жидкость для хранения энергии, чтобы помочь электрическим сетям справиться с растущим объёмом ветровой и солнечной энергии.
Первый в мире полномасштабный завод «жидкого воздуха» основан на технологии, которая, по утверждению защитников, дешевле и способна обеспечить энергией на более длительные периоды, чем литий-ионные батареи.
Демонстрационная схема рядом с территорией размещения отходов в Бери (Большой Манчестер) использует избыточную или внепиковую электроэнергию для охлаждения воздуха до -196 °C, превращая его в жидкое состояние, которое будет храниться в больших металлических резервуарах.
Откачивание и отопление используются позже, чтобы вернуться назад к газу, который высвобождается для вращения турбины, генерируя электроэнергию при необходимости, но не сжигая газ и не выделяя выбросы.
Не смотря на относительно небольшую мощность в 5 мегаватт (МВт) по сравнению с литий- ионными аккумуляторами мощностью 50 МВт, построенные такой фирмой, как EDF Energy, компания Highview Power заявила, что эта технология может быть расширена до сотен мегаватт.
Гарет Бретт, исполнительный директор компании, сказал, что технология может распределять энергию в течение дня наряду с тем, как фирма покупает электроэнергию, когда она недорогая и выпускает её, когда цены выше.
«Если вы хотите только хранить энергию в течение часа, литий-ион подойдёт, но в действительности, что люди пытаются сделать, — это хранить избыточную возобновляемую энергию и выпускать её в час пик, что обычно составляет четыре часа или более», — сказал он.
Бретт признал, что процесс жидкого воздуха менее эффективен, чем хранение электроэнергии в батареях, но отметил, что хранилище не разрушается со временем, как это делают литий-ионные аккумуляторы.
Highview Power уже исследует места для гораздо более крупного хранилища на 50 МВт и констатирует тот факт, что оно может быть размещено в любом месте в качестве одного из своих пунктов продажи. Фирма открыла офис в США и также рассматривает возможности экспорта в континентальную Европу и Австралию.
Во вторник официально открывается 690-метровый завод Bury, который был профинансирован за счёт государственных средств в размере 8 млн фунтов стерлингов. Тем не менее, Бретт сказал, что технология была готова к коммерциализации и может преуспеть в субсидиях, а фирма привлекла частные инвестиции в размере 25 млн фунтов стерлингов для большего количества проектов.
Широкомасштабное хранение энергии считается всё более важным для помощи Национальной Сети и местным энергетическим сетям справиться с быстро растущими уровнями возобновляемых источников энергии, производство которой зависит от объёма ветра и солнечного света.