«Հեղուկ օդ» փորձարարական նախագիծը կարող է օգնել խնայել ավելցուկային էլեկտրաէներգիան
Անգլիայի հյուսիս-արևմուտքում փորձարարական նախագիծը օդը դարձնելու է հեղուկ էներգիա կուտակելու համար, որպեսզի օգնի էլեկտրական ցանցերին հաղթահարել հողմային և արևային էներգիայի աճող ծավալները:
Աշխարհի առաջին «հեղուկ օդի» լայնածավալ գործարանը հիմնված է տեխնոլոգիայի վրա, որը, ըստ պաշտպանների, ավելի էժան է և կարող է էներգիայով ապահովել ավելի երկար ժամանակահատված, քան լիթիում- իոնային մարտկոցները:
Բերիում (Մեծ Մանչեսթեր) թափոնների հեռացման տարածքի մոտ ցուցադրման սխեման օգտագործում է ավելցուկային կամ ոչ ծանրաբեռնված ժամերի էլեկտրաէներգիան օդը մինչև -196°C սառեցնելու համար՝ վերածելով այն հեղուկ վիճակի, որը պահվելու է խոշոր մետաղական ամբարներում:
Բեռնաթափումը և ջեռուցումը օգտագործվում է ավելի ուշ՝ փոխակերպելով այն գազի, որը ազատվում է տուրբինի պտտման համար՝ արտադրելով էլեկտրաէներգիան անհրաժեշտության դեպքում՝ բայց ոչ գազ այրելով կամ արտանետումներ արտադրելով:
Չնայած 5 ՄՎտ համեմատաբար փոքր հզորությանը՝ համեմատած 50 ՄՎտ հզորությամբ լիթիում-իոնային մարտկոցների հետ, որոնք կառուցվել են EDF Energy ընկերության կողմից, Highview Power ընկերությունը հայտարարել է, որ այս տեխնոլոգիան կարող է ծավալվել մինչև հարյուրավոր մեգավատտների:
Ընկերության գործադիր տնօրեն Գարեթ Բրեթը ասել է, որ տեխնոլոգիան կարող է էլեկտրաէներգիան տեղափոխել ժամանակի մեջ օրվա ընթացքում. գնելով էլեկտրաէներգիան, երբ այն էժան է, և արտադրել այն, երբ գները ավելի բարձր են:
«Եթե դուք ցանկանում եք էներգիա պահել միայն մեկ ժամվա ընթացքում, լիթիում-իոնը համապատասխանում է, բայց իրականում այն, ինչ մարդիկ փորձում են անել, դա ավելորդ վերականգնվող էներգիան կուտակելն է և այն սպառել ծանրաբեռնված ժամերին, ինչը սովորաբար չորս ժամ կամ ավելին է կազմում», - ասել է նա:
Բրեթը ընդունել է, որ հեղուկ օդի գործընթացը ավելի պակաս արդյունավետ է, քան էլեկտրաէներգիայի կուտակումը մարտկոցներում, սակայն նշել է, որ պահեստը ժամանակի ընթացքում չի քայքայվում, ինչպես դա անում են լիթիում-իոնային մարտկոցները:
Highview Power-ը արդեն ուսումնասիրում է ավելի մեծ 50 ՄՎտ հզորության պահեստի համար վայրեր և փաստում է, որ այն կարող է տեղակայվել ցանկացած վայրում որպես իր վաճառքի կետերից մեկը: Ընկերությունը գրասենյակ է բացել ԱՄՆ-ում և նաև ուսումնասիրում է դեպի մայրցամաքային Եվրոպա և Ավստրալիա արտահանման հնարավորությունները:
Երեքշաբթի պաշտոնապես բացվում է 690 մետրանոց Bury գործարանը, որը ֆինանսավորվել է 8 մլն ֆունտ ստերլինգի չափով պետական միջոցներից: Այնուամենայնիվ, Բրեթն ասել է, որ տեխնոլոգիան պատրաստ էր առևտրայնացմանը և կարող է հաջողության հասնել սուբսիդիաներում, իսկ ընկերությունը 25 մլն ֆունտ ստերլինգի չափով ներդրումներ է ներգրավել ավելի շատ նախագծերի համար:
Էներգիայի լայնածավալ կուտակումը շատ ավելի կարևոր նշանակություն է ձեռք բերում Ազգային Ցանցին և տեղական էներգետիկ ցանցերին վերականգնվող էներգիայի (որի արտադրությունը կախված է քամու և արևի լույսի ծավալից) աղբյուրների արագ աճող մակարդակներին դիմակայելուն օգնելու հարցում:

A pioneering project in north-west England will turn air into liquid for energy storage to help electricity grids cope with a growing amount of wind and solar power.
The world’s first full-scale “liquid air” plant is based on a technology that advocates say is cheaper and able to provide power for longer periods than lithium-ion batteries.
The demonstration scheme next to a landfill site in Bury, Greater Manchester, uses excess or off-peak electricity to chill air to -196C, transforming it to a liquid state to be stored inside large metal tanks.
Pumping and heating is used later to turn it back to a gas, which is released to turn a turbine, generating electricity at times of need – but without burning the gas and releasing emissions.
While relatively small at 5 megawatts (MW) compared to 50MW lithium-ion battery facilities being built by firms such as EDF Energy, Highview Power said the technology could be scaled up to hundreds of megawatts.
Gareth Brett, the company’s chief executive, said the technology could timeshift energy across the day, with the firm buying electricity when cheap and releasing it when prices are higher.
“If you only want to store energy for an hour, lithium-ion is fine but the reality is what people are looking to do is store excess renewable power and release it at peak times, which is usually four hours or more,” he said.
Brett admitted the liquid air process is less efficient than storing electricity in batteries but pointed out that the storage does not degrade over time, as lithium-ion cells do.
Highview Power is already exploring sites for a much larger, 50MW storage facility and pitches the fact it can be located anywhere as one of its selling points. The firm has opened a US office and is also eyeing export opportunities in mainland Europe and Australia.
The 690-square metre Bury facility officially opens on Tuesday, funded with £8m of government money. However, Brett said the technology was ready for commercialisation and could succeed with subsidy, and the firm has raised £25m of private investment for more projects.
Large-scale energy storage is seen as increasingly vital to help the National Grid and local energy networks cope with the fast-growing levels of renewables, whose output varies depending on the amount of wind and sunshine.