Նոր հետազոտական նախագիծը բացահայտել է նոր տեղեկություններ, որը կարող է արմատապես փոխել մեր պատկերացումները օվկիանոսյան հոսանքների, եղանակի և կլիմայի փոխներգործության վերաբերյալ:
Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Նիդեռլանդների ողջ ներուժը միավորած նախագծի շրջանակներում աշխատող գիտնականների կարծիքով իրենք հայտնաբերել են այնպիսի ապացույց, որը մարտահրավեր է նետում գոյություն ունեցող այն տեսակետին, որ Մերիդիան Հյուսիսատլանտյան հոսանքը (ՄՀԱՀ) հիմնականում պայմանավորված է Լաբրադոր ծովում տեղի ունեցող պրոցեսներով:
ՄՀԱՀ-ը խոշոր օվկիանոսային հոսանք է, որը արևադարձային տարածքներից տաք աղի ջրերը տեղափոխում է դեպի ավելի հյուսիսային տարածաշրջաններ, օրինակ՝ Արևմտյան Եվրոպա: Տաք ջրերը մթնոլորտ են արտանետում ջերմություն և որոշիչ դեր են կատարում Արևմտյան Եվրոպայում ջերմության պահպանման գործում. առանց վերջինի Մեծ Բրիտանիայում ձմռանը 5°C ավելի ցուրտ կլինի:
Այժմ գիտնականները կարծում են, որ ՄՀԱՀ ուժը առավել սերտորեն կապված է Գրենլանդիայի և Շոտլանդիայի միջև գտնվող ջրերում տեղի ունեցող պրոցեսների հետ՝ Ատլանտյան օվկիանոսի Հյուսիս – Արևելյան հատվածից ավելի քան 1000 մղոն հեռավորության վրա:
Ինչպես նշում են հետազոտողները, այս բացահայտումը կարևոր է հասկանալու համար, թե ինչպես կարող են կլիմայի փոփոխությունները ազդել ՄՀԱՀ -ի վրա, և ենթադրում են, որ շարունակվող գլոբալ տաքացումը կարող է հանգեցնել դրա դանդաղեցմանը, եթե գործընթացը խստորեն չվերահսկվի:
Նրանք զգուշացնում են, որ այն կարող է հանգեցնել մի շարք հնարավոր խնդիրների, օրինակ, այնպիսիք, ինչպիսիք են Եվրոպայում ուժեղ փոթորիկների մեծ ռիսկը և ԱՄՆ որոշ հատվածներում ծովի մակարդակի առավել արագ բարձրացումը:

A new research project has uncovered new information that could transform the understanding of how ocean currents, weather and climate affect each other.
That’s according to scientists working as part of a programme, which involves efforts from across the UK, US, Canada, China, France, Germany and Netherlands – they have found evidence challenging the long-held view that the strength of the “Atlantic Meridional Overturning Circulation” (AMOC) is primarily driven by processes in the Labrador Sea.
The AMOC is a large-scale ocean current that moves warm, salty water from the tropics to regions further north, such as Western Europe. This warm water releases heat into the atmosphere and plays a crucial role in keeping western Europe warm – without it winters in the UK could be around 5°C colder.
The scientists now believe the strength of the AMOC is most strongly linked to processes in waters between Greenland and Scotland, more than 1,000 miles away in the north-east Atlantic.
The researchers said this finding is very useful for understanding how climate change could affect the AMOC and suggest continued global worming could cause it to slow down if it is not carefully managed.
They warn this could lead to a number of potential problems, such as increased risk of intense storms in Europe and faster sea level rise in parts of the US.