Գիտնականները մտադիր են Անտարկտիդայի սառույցի տակ մի քանի կիլոմետրանոց հորատանցք բացել՝ հույս ունենալով լուծել 1,5 միլիոն տարվա առեղծվածը։ Այդ նպատակով ստեղծվում է Սառույցի ամենահին հետազոտությունների կենտրոնը (COLDEX):
Հետազոտությունը կգլխավորի Օրեգոնի համալսարանը (ԱՄՆ): Աշխատանքին կմասնակցեն առաջատար փորձագետներ, ինչը թույլ կտա հարուստ գիտելիքներ հավաքել Երկրի կլիմայական համակարգի մասին, որոնք այնուհետև կօգտագոչծվեն կլիմայի փոփոխության և դրա ազդեցությունների դեմ պայքարի ջանքերն առաջ մղելու համար:
Ըստ գիտնականների՝ հետազոտության նպատակն է պարզել Երկիիր մոլորակի «վարքագիծը», երբ այն ավելի տաք է, քան վերջին միլիոն տարվա ընթացքում: Այդ նպատակով պետք է գտնել ու հավաքել խորը գնացող սառցե միջուկներ:
Ներկայում Անտարկտիկայի սառույցի ամենահին նմուշը, որ ունեն գիտնականները, 800.000 տարեկան է: Միևնույն ժամանակ, կլիմայական համակարգի բնութագրերը տարբեր են 800 000 տարի առաջ և 1,5 միլիոն տարի առաջ, ուստի սառցաշերտի հորատման նոր նախագիծը կտրամադրի նոր՝ առավել լիարժեք տվյալներ:
Փորձագետները հույս ունեն գտնել շատ ավելի հին սառցաբեկորներ, գուցե նույնիսկ 3 միլիոն տարեկան, քանի որ ըստ նախնական ուսումնասիրությունների՝ Անտարկտիդայի շրջակայքում կան սառցադաշտի ավելի հին հատվածներ:
Ըստ գիտնականների՝ այս սառույցը և դրա մեջ պարուրված օդն աննախադեպ տեղեկություններ կտրամադրեն այն մասին, թե ինչպես են ջերմոցային գազերն ու կլիման փոխկապակցված ավելի տաք կլիմայական պայմաններում և կօգնեն պարզել, թե ինչն է վերահսկում Երկրի կլիմայական համակարգի երկարաժամկետ ռիթմերը:
Նշվում է, սակայն, որ սառցե միջուկների հորատումը չափազանց բարդ ու թանկարժեք գործընթաց է, որի իրականացումը կարող է երկար տարիներ տևել: Կլինեն բազմաթիվ մոդելավորումներ, կմշակվեն նոր գործիքներ, որոնք կօգնեն որոշել որոնման առավել համապատասխան հատվածները։

Учёные Университета Орегона в США планируют пробурить глубокую скважину в Антарктиде, чтобы добраться до древнего льда. С помощью этого удастся разгадать тайну 1,5-миллионной давности.
В настоящее время самый старый образец антарктического льда, который есть у ученых, насчитывает 800 000 лет. Между тем, характеристики климатической системы были разными в период между 800 000 лет назад и 1,5 миллиона лет назад, поэтому новый проект по вскрытию льда определенно предоставит новые данные.
Эксперты надеятся найти еще и гораздо более старый лед, возможно, даже возрастом в 3 миллиона лет. Такая надежда основана на том, что первоначальные исследования показали, что вокруг Антарктиды имеются участки более старого льда.
Исследователи намерены получить дополнительную информацию о формировании жизни на Земле и изменении климата благодаря уникальным образцам антарктического льда, образовавшегося в далёком прошлом. Воздух и замороженная вода возрастом 1,5-3 миллиона лет оказались запертыми в небольших камерах. Учёные хотят добраться до них, пробурив отверстия на поверхности Антарктиды.
Проделывание скважин в ледовых кернах предполагает затрату колоссального количества сил, энергии и времени. На реализацию проекта могут уйти годы. Экспертам придётся выполнять трудоёмкие расчёты, создавать новые инструменты, разрабатывать более эффективные методы бурения, требуемые для нахождения в Антарктиде «ловушек» с древним льдом.