Հունվարի 29-ին «Էներգո Ինվեստ Հոլդինգ» ՓԲ ընկերության (ԷԻՀ) ներկայացուցիչները մասնակցեցին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից կազմակերպված ուսուցմանը։ Ուսուցումը հատկապես թիրախավորում էր հիդրոէներգետիկայի ոլորտում կենսաբազմազանության ներառմամբ բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատմանը (ԲՍԱԳ)։ Ուսուցման նպատակն էր մասնակիցներին ապահովել անհրաժեշտ գիտելիքներով հետևյալ թեմաների վերաբերյալ՝
• Կենսաբազմազանության վերաբերյալ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների յուրահատուկ կանոնակարգերը և կոնվենցիաները,
• Հիդրոէներգետիկային բնորոշ միջազգային լավ փորձն ու նախաձեռնությունները, կենսաբազմազանության ներառմամբ ԲՍԱԳ-ի հատուկ շեշտադրմամբ,
• Հետևանքների մեղմման հիերարխիան, ստրատեգիական պլանավորումը, կենսաբազմազանությանը հասցրած վնասների փոխհատուցումը, բնապահպանական թողքն ու ձկների միգրացիան, ինչպես նաև՝
• Հինդրոէներգետիկ ոլորտին բնորոշ կենսաբազմազանության խնդիրների կառավարումը։
Ուսուցումն իրականացվեց ՎԶԵԲ պահանջների գծով փորձագետների կողմից։ Ներառված էր տարածաշրջանում ՎԶԵԲ ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի հիման վրա կազմված պրակտիկ խնդիրների ուսումնասիրություն։ ԷԻՀ գլխավոր տնօրեն Արմեն Պետրոսյանի խոսքերով. «ուսուցումն առավել արժեքավոր էր մեր համար, հատկապես հաշվի առնելով, որ Շնող ՀԷԿ-ի նախագծման հետ կապված շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատումը նախատեսված է 2019 թվականին»։

The representatives of Energy Invest Holding (EIH) have participated in the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD)-organized training on biodiversity inclusive environmental and social impact assessments (ESIAs) for the hydropower sector on Wednesday, January 29. The objective of the course was to raise awareness of the following topics:
• International Finance Institution (IFI) Biodiversity specific legislation and/or conventions;
• Hydropower Good Industry Practices and Initiatives, with an emphasis on biodiversity inclusive ESIAs;
• The Mitigation Hierarchy, Strategic Catchment Planning, Biodiversity Offsets, Ecological Flows and fish migration; and
• Management of biodiversity Issues specific to the Hydropower sector.
The training was conducted by experts in EBRD requirements and focused on practical case-studies from EBRD-financed projects in the region. As per EIH’s Director General, Mr. Armen Petrosyan: “this was a very useful training taking into account the Shnogh Hydroelectric Project-related ESIA Study which the Holding is to embark later in 2019.”