Հունվարի 29-ին «Էներգո Ինվեստ Հոլդինգ» ՓԲ ընկերության (ԷԻՀ) ներկայացուցիչները մասնակցեցին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից կազմակերպված ուսուցմանը։ Ուսուցումը հատկապես թիրախավորում էր հիդրոէներգետիկայի ոլորտում կենսաբազմազանության ներառմամբ բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատմանը (ԲՍԱԳ)։ Ուսուցման նպատակն էր մասնակիցներին ապահովել անհրաժեշտ գիտելիքներով հետևյալ թեմաների վերաբերյալ՝
• Կենսաբազմազանության վերաբերյալ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների յուրահատուկ կանոնակարգերը և կոնվենցիաները,
• Հիդրոէներգետիկային բնորոշ միջազգային լավ փորձն ու նախաձեռնությունները, կենսաբազմազանության ներառմամբ ԲՍԱԳ-ի հատուկ շեշտադրմամբ,
• Հետևանքների մեղմման հիերարխիան, ստրատեգիական պլանավորումը, կենսաբազմազանությանը հասցրած վնասների փոխհատուցումը, բնապահպանական թողքն ու ձկների միգրացիան, ինչպես նաև՝
• Հինդրոէներգետիկ ոլորտին բնորոշ կենսաբազմազանության խնդիրների կառավարումը։
Ուսուցումն իրականացվեց ՎԶԵԲ պահանջների գծով փորձագետների կողմից։ Ներառված էր տարածաշրջանում ՎԶԵԲ ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի հիման վրա կազմված պրակտիկ խնդիրների ուսումնասիրություն։ ԷԻՀ գլխավոր տնօրեն Արմեն Պետրոսյանի խոսքերով. «ուսուցումն առավել արժեքավոր էր մեր համար, հատկապես հաշվի առնելով, որ Շնող ՀԷԿ-ի նախագծման հետ կապված շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատումը նախատեսված է 2019 թվականին»։

29-го января сего года, представители ЗАО «Энерго инвест холдинг» (ЭИХ) приняли участие в организованном Европейским Банком Реконструкции и Развития (ЕБРР) тренинге на тему «Оценка воздействия на окружающую и социальную среду (ОВОСС) для гидроэнергетического сектора, включая биоразнообразие». Целью курса было повышение осведомленности в следующих вопросах:
• Специальное законодательство и/или конвенции в сфере биологического разнообразия Международной финансовой организации (МФО);
• Надлежащая отраслевая практика и инициативы в сфере гидроэнергетики, с обращением особого внимания на биоразнообразие, включая ОВОСС;
• Иерархия мер, направленных на снижение ущерба, стратегическое планирование водосбора, компенсация за ущерб, причиненного биоразнообразию, экологические стоки и миграция рыб; а также
• Управление вопросами биоразнообразия, специфичных для гидроэнергетики.
Тренинг проводился экспертами по заказу ЕБРР и был сосредоточен на практических примерах проектов, финансируемых ЕБРР в регионе. По словам генерального директора ЭИХ, Армена Петросяна: «Это был очень полезный тренинг, принимая во внимание исследование ОВОСС Проекта гидроэлектростанции Шног, которое Холдинг планирует начать в конце 2019 года».