Ռուսաստանի Դաշնությունը, որը ջերմոցային գազերի արտանետումների ծավալով աշխարհում զբաղեցնում է չորրորդ տեղը, պաշտոնապես միացավ կլիմայի վերաբերյալ Փարիզյան համաձայնագրին, որը նա ստորագրել էր 2016 թվականին։
Ազգային օդերևութաբանական ծառայությունը կլիմայի վերաբերյալ իր վերջին տարեկան հաշվետվությունում նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում օդի միջին ջերմաստիճանը 1976 թվականից մինչև 2018 թվականը ընկած ժամանակահատվածում յուրաքանչյուր 10 տարվա կտրվածքով աճում է 0.47 ցելսիուսով, որը 150 տոկոսով ավելի արագ է, քան ամբողջ աշխարհում։
Ռուս տնտեսագետ Իգոր Մակարովի և Մասաչուսեթի Տեխնոլոգիական Ինստիտուտի երկու համահեղինակների կողմից անցյալ տարի հրապարակված փաստաթղթում հաշվարկված է, որ եթե բոլոր պետությունները հետևեն այն նպատակներին, որոնք նշված են Փարիզյան համաձայնագրում, Ռուսաստանի տարեկան տնտեսական աճը կդանդաղի 0.2 – 0.3 տոկոսային կետով։
Հաշվի առնելով այն, թե Փարիզյան համաձայնագրով որքան քիչ պարտավորություններ են դրված պետությունների վրա (պետություններին թույլատրվում է ինքնուրույն որոշել իրենց ներդրումը՝ հաշվի առնելով այն, որ հարյուրամյակի վերջում միջին ջերմաստիճանի աճը չպետք է ավել լինի, քան 1.5 ջերմաստիճանը), Ռուսաստանի Դաշնությունը հնարավոր ծախսերի վերաբերյալ մտահոգվելու կարիք չունի։
Ռուսաստանը, կնքելով համաձայնագիրը, խոստացել է կրճատել ջերմոցային գազերի արտանետումները մինչև 1990 թվականին առկա մակարդակի 75 տոկոսը։ 1990 ականներին սովետական արդյունաբերության փլուզումից հետո հեշտ է հասնել այդ ցուցանիշին։ Իրականում, ջերմոցային գազերի արտանետումների առումով Ռուսաստանի Դաշնությունը ավելի լավ վիճակում է գտնվում, քան Գերմանիան, էլ չենք ասում երեք խոշոր արտանետող երկրների՝ Չինաստանի, Հնդկաստանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մասին։

Россия, четвертый по величине в мире источник выбросов парниковых газов, официально присоединилась к парижскому соглашению о климате, которое она подписала в 2016 году.
В своем последнем ежегодном климатическом отчете национальная метеорологическая служба заявила, что средняя температура в России увеличивается на 0,47 градуса Цельсия каждые 10 лет в период с 1976 по 2018 год, что на 150% быстрее, чем в мире.
В документе, опубликованном в прошлом году российским экономистом Игорем Макаровым и двумя соавторами Массачусетского технологического института, подсчитано, что если все страны будут идти к тем целям, которые прописаны в Парижском соглашении, экономический рост России замедлится на 0,2-0,3 процентных пункта в год.
Учитывая, как мало обязательств Парижское соглашения накладывает на страны (им разрешено определять свой вклад, с учетом того, что к концу столетия средняя температура не должна показать рост более, чем на 1,5 градуса), России не нужно беспокоиться о возможных издержках.
Подписав соглашение, она пообещала сократить выбросы парниковых газов до 75% от уровня 1990 года. Эту задачу легко достичь после краха советской промышленности в 1990-х годах. Действительно, по выбросам углекислого газа у России дела идут лучше, чем у Германии, не говоря уже о трех крупных источниках выбросов - Китае, Индии и США.