Կլիմայի փոփոխությունը ռեկորդ է սահմանել վերջին 24000 տարում
Արիզոնայի համալսարանի գիտնականների հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ մոլորակի վրա կլիմայի փոփոխության արագությունը 24 հազար տարվա ռեկորդ է սահմանել։ Այն համադրելի է Եվրասիայում և Հյուսիսային Ամերիկայում վերջին սառցե դարաշրջանի ժամանակի հետ: Ուսումնասիրություններում գիտնականները վերականգնել են ժամանակի ընթացքում կլիմայի փոփոխությունների հետագիծը:
«Վերականգնումը բերում է այն ենթադրության, որ ներկայի ջերմաստիճաններն աննախադեպ են վերջին 24000 տարվա ընթացքում և վկայում է այն մասին, որ մարդու գործունեության արդյունքում առաջացած գլոբալ տաքացման արագությունն ավելի բարձր է, քան երբևէ»,- նշել են հետազոտողները:
Գիտնականներին եւս մեկ անգամ հաջողվել է հաստատել, որ գլոբալ փոփոխությունների հիմնական պատճառը ջերմոցային գազերի կոնցենտրացիայի ավելացումը եւ սառցաշերտերի նահանջն է:
Մարդկային միջամտությունն ավելի արագ տաքացման է հանգեցրել, քան տեղի է ունեցել վերջին 10000 տարվա ընթացքում: Ընդ որում, վերջին 150 տարվա ընթացքում փոփոխությունների մեծությունը զգալիորեն գերազանցում է վերջին 24.000 տարվա փոփոխության մեծությունն ու արագությունը: Գիտնականները մտավախություն ունեն, որ նման ուժեղ մարդածին ազդեցության դեպքում բնությունը չի հասցնում հարմարվել փոփոխվող պայմաններին:
Հետազոտության ընթացքում վերջին սառցե դարաշրջանի ժամանակներից կուտակված խեցիներից բաղկացած նստվածքային ապարների հարյուրավոր նմուշներ են հավաքվել և չափվել են թթվածնի իզոտոպների զտամասերը: Ուսումնասիրվել է նաև կալցիումի, մագնեզիումի և այլ միացությունների պարունակությունը նստվածքներում:

The speed of human-caused global warming over the last 150 years is faster than anything seen since the last ice age, about 24,000 years ago, according to a study.
The team led by researchers at the University of Arizona, US, also verified that the main drivers of climate change since the last ice age are rising greenhouse gas concentrations and the retreat of the ice sheets.
The study suggests a general warming trend over the last 10,000 years, settling a decade-long debate about whether this period trended warmer or cooler in the paleoclimatology community.
The researchers found that the magnitude and rate of warming over the last 150 years far surpasses the magnitude and rate of changes over the last 24,000 years.
"This reconstruction suggests that current temperatures are unprecedented in 24,000 years, and also suggests that the speed of human-caused global warming is faster than anything we've seen in that same time," said Jessica Tierney, an associate professor at the University of Arizona, and co-author of the study.