Աբդուլլահ թագավորի անվան գիտատեխնոլոգիական համալսարանի (Սաուդյան Արաբիա) և Հոնկոնգի պոլիտեխնիկական համալսարանի մի խումբ գիտնականներ երաշտից փրկվելու անսովոր ու էժան միջոց են գտել։ Հետազոտողները ստեղծել են մի համակարգ, որն արևի էներգիայով է աշխատում և կարողանում է օդից ջուր ստանալ։
WEC2P կոչվող սարքը բաղկացած է արևային մարտկոցներից և պարունակում է սորբենտ՝ օդից ջրային գոլորշին որսալու համար: Վահանակները սառչելուն զուգընթաց, համակարգը գոլորշիացումը վերածում է մաքուր հեղուկի, որը հարմար է բույսերը ջրելու համար։ Որպես կանոն, գործընթացը տեղի է ունենում գիշերը կամ երեկոյան: Մասնագետների կարծիքով՝ նման սարքավորումը թանկ չէ և թույլ կտա ոչ միայն լրացնել ջրի պակասը, այլև բարձրացնել արևային սարքերի արտադրողականությունը։
Հետազոտողների տվյալներով՝ երեք ամսվա փորձարկումների ընթացքում WEC2P համակարգը կարողացել է արևային վահանակների ջերմաստիճանն իջեցնել 17 աստիճանով՝ ըստ Ցելսիուսի, և էներգիայի արտադրությունն ավելացնել 9,9 տոկոսով։ Բացի այդ, սարքն ապացուցել է, որ արդյունավետ է գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ոռոգման համար և կարող է աշխատել ինքնուրույն՝ առանց հատուկ ենթակառուցվածք պահանջելու:

Группа ученых из Научно-технологического университета имени Kороля Абдаллы (Саудовская Аравия) и Гонконгского политехнического университета нашла необычный и недорогой способ спастись от засухи. Исследователи изобрели систему, которая работает при помощи энергии солнца и способна добывать воду из воздуха.
Устройство под названием WEC2P состоит из солнечных батарей и содержит сорбент для улавливания водяного пара из воздуха. По мере охлаждения панелей система превращает испарения в пригодную для полива растений пресную жидкость — как правило, процесс происходит ночью или вечером. По словам специалистов, такое оборудование стоит недорого и позволит не только пережить нехватку воды, но и повысить производительность солнечных установок.
По данным исследователей, за три месяца испытаний система WEC2P сумела понизить температуру панелей на 17 градусов Цельсия и увеличила выработку энергии на 9,9 процента. Кроме того, устройство оказалось эффективным для орошения сельскохозяйственных культур и может работать автономно, не требуя специальной инфраструктуры.