Քորնուոլի տեղամասից սկսվում է երկրաջերմային էներգետիկայի զարգացումը Մեծ Բրիտանիայում
Աշխարհի հանքարդյունաբերական երբեմնի մայրաքաղաք Ռեդրութի մոտակայքում գոլորշու պայթյունն ապացուցեց, երկրաջերմային էներգիան կարող է դառնալ Մեծ Բրիտանիայում այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման մի մասը:
Geothermal Engineering Ltd (GEL) ընկերությունը պնդում է, որ հաջորդ տարի «տաք քարերից» էլեկտրական էներգիայի ու գոլորշու արտադրության համար կայան կկառուցի: Այն էլեկտրաէներգիա կմատակարարի բաշխիչ ցանցին և գոլորշի՝ ռոմի տեղական գործարանին:
Ընկերությունը հայտարարել է նաև, որ նախատեսում է չորս լրացուցիչ տեղամասեր կառուցել Քորնուոլում մինչև 2026 թվականը՝ հարյուրավոր աշխատատեղեր ստեղծելով Անգլիայի հարավ-արևմտյան ամենաաղքատ տարածքներից մեկում:
GEL-ի գործադիր տնօրեն Ռայան Լոուն Steam Blast նախագիծը նկարագրել է որպես «ջրբաժան» Մեծ Բրիտանիայում երկրաջերմային էներգիայի զարգացման ճանապարհին, որն արդեն հաջողությամբ զարգանում է ԱՄՆ-ի Արևմտյան ափերին և այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Իտալիան ու Իսլանդիան:
«Դա իսկապես շատ տպավորիչ է», - ասել է Լոուն: Դա գրեթե նման է ռեակտիվ շարժիչի հզորությունը զգալուն։ Դու զգում ես ընդերքի ուժը»:
Ծրագրի վրա GEL-ն աշխատել է 26 համալսարանների և Քորնուոլի խորհրդի հետ: Պորտտովանի խզվածքային գոտու գրանիտում հորատվել են մեկից երեք մղոն խորությամբ երկու հորեր: Ծրագիրը ստացել է նաև նաև Եվրոպական տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի աջակցությունը:

На “всех парах” впереди проект геотермальной энергетики в Корнуолле
Взрыв пара на территории Юнайтед-Даунс недалеко от Редрута, когда-то столицы горнодобывающей промышленности мира, стала доказательством того, что глубинная геотермальная энергия может быть частью решения в поисках альтернативных источников энергии в Великобритании.
Компания Geothermal Engineering Ltd (GEL) утверждает, что к следующему году построит электростанцию для выработки электроэнергии и тепла из “горячих камней”. Онa планирует снабдить сеть электричеством и отапливать местный завод по производству рома.
Kомпания также объявила о планах построить четыре дополнительных участка в Корнуолле к 2026 году, потенциально создавая сотни рабочих мест в одном из самых неблагополучных районов на юго-западе Англии.
Райан Лоу, управляющий директор GEL, описал проект Steam Blast как переломный момент в развитии геотермальной энергетики в Великобритании, которая уже успешно развивается в таких странах, как Италия, Исландия и на западном побережье США.
“Это действительно очень впечатляет - сказал Лоу. Это почти как ощущение мощности реактивного двигателя - вы чувствуете силу земли".
Над проектом GEL работал совместно с 26 университетами и Советом Корнуолла. Две скважины глубиной от одной до трех миль пробурены в граните зоны Порттованского разлома. Проект также получил поддержку Европейского фонда регионального развития.