ԱՄՀ. կլիմայի փոփոխությունը վտանգում է ֆինանսական համակարգի կայունությունը
«Կլիմայի փոփոխությունը լուրջ ռիսկեր է ստեղծում ֆինանսական համակարգի կայունության համար», - ասել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի դրամավարկային և կապիտալի շուկաների վարչության տնօրեն Թոբիաս Ադրիանը:
«Կլիմայի ճգնաժամը զարգանում է դանդաղ, բայց աղետալի ներուժ ունի», - ասել է Ադրիանը: Նա նշել է, թե ինչպես են Բահամյան կղզիների, Ֆիլիպինների և այլ երկրների տնտեսությունները վերջին տարիներին տուժել փոթորիկներից եւ թայֆուններից:
«Շատ երկրներ կան, որտեղ կլիմայական աղետը ֆինանսական համակարգի համար էլ է աղետալի», - ասել է նա: «Նույնիսկ եթե չեք հավատում, որ սա հիմնական սցենարն է, այնուամենայնիվ, հակառակ զարգացման լուրջ ռիսկ կա: Իսկ ռիսկերի կառավարումը երաշխիք է, որ նույնիսկ վատագույն դեպքում կարող եք գոյատևել»:
Փոթորիկները, ջրհեղեղները, անտառային հրդեհները կարող են արագորեն փոխել կամ բացահայտել նոր տեղեկություններ տնտեսական կանխատեսումների կամ ֆինանսական ակտիվների արժեքի վերաբերյալ, ասվում է Դաշնային պահուստային համակարգի զեկույցում ՝ հավելելով, որ տնտեսական ու ֆինանսական ռիսկերը կարող են ուժեղացնել միմյանց, օրինակ, եթե տարերային աղետների հետևանով գույք ոչնչացումը առաջացնի բանկային կորուստներ, ինչը կհանգեցնի «դասակարգված» վարկերի ծավալի աճին ու ներդրումների նվազմանը:

Climate change poses serious risks to the stability of the financial system, a senior International Monetary Fund official told.Tobias Adrian, director of the IMF’s monetary and capital markets department, said the climate crisis could "absolutely" ignite a financial crisis.
Adrian, a former official at the New York Federal Reserve Bank, pointed to how the economies of the Bahamas, Philippines and other nations have been crushed by hurricanes and typhoons in recent years.
The comments echo a warning made last September in a federal report that acknowledged "climate change poses a major risk to the stability of the US financial system and to its ability to sustain the American economy."
Researchers at the Federal Reserve wrote in a report that climate-related economic or financial risks may not necessarily impact financial stability, though they acknowledged that is a possibility under certain scenarios. Storms, floods, wildfires or other acute hazards can quickly change or reveal new information about the economic outlook or the value of financial assets, the Fed report said, adding that economic and financial risks can amplify one another, for example if weather-related property destruction sparked bank losses that led to less lending and reduced investment.