Tesla ընկերությունն սկսել է բացարձակապես նոր տիպի ավտոմեքենայի մշակումը։ Ըստ մամուլում հայտնված հրապարակումների, այս մասին իր աշխատակիցներին ասել է Իլոն Մասկը։
Մասկն ակնարկել է, որ նոր մեքենան, ամենայն հավանականությամբ, կլինի ամբողզջապես ինքնակառավարվող՝ անղեկ և առանց ոտնակների։ Մեքենան, որի արժեքը կազմելու է 25 հազար ամերիկյան դոլար, աշխատելու է էլեկտրականությամբ։ Այն կլինի ամենամատչելին Tesla-ի թողարկած ավտոմեքենաների շարքում։
Գնի նմանօրինակ իջեցումը պայմանավորված է մարտկոցների արտադրոթյան տեխնոլոգիական գործընթացի կատարելագործմամբ։ Նոր տեխնոլոգիան թույլ է տալիս մեկ միավոր մարտկոցի գինը նվազեցնել 50 տոկոսով։

Elon Musk has told Tesla employees that the automaker is aiming to release its previously announced $25,000 electric car in 2023. The CEO hinted that it might not even be equipped with a steering wheel.
At Tesla Battery Day last year, CEO Elon Musk announced that Tesla will be making a $25,000 electric car that is also fully autonomous. He made it clear that this new price point is achieved through Tesla’s new battery cell and battery manufacturing effort, which could reduce battery costs by over 50%.
In his comments, Musk linked the release of the new model to Tesla achieving a deployable full self-driving system and even asked Tesla employees: “Do we want to have this car come with a steering wheel and pedals?”