IKEA հիմնադրամը՝ աշխարհի խոշորագույն կահույքագործական ընկերության բարեգործական ստորաբաժանումը, և Ռոքֆելլերի հիմնադրամը հայտարարել են զարգացող երկրներում վերականգնվող էներգիայի արտադրության ծրագրերին աջակցելու համար 1 միլիարդ դոլարի դրամագլուխ ստեղծելու մտադրության մասին։
Հիմնադրամներից յուրաքանչյուրը 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար կտրամադրի։ Նրանք հույս ունեն նաև լրացուցիչ 10 մլրդ դոլար ներգրավել միջազգային զարգացման գործակալություններից մինչ ինստիտուցիոնալ ներդրողների համար բացվելը, որոնք ցանկանում են ընդլայնել վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ներդրումներն այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Հնդկաստանը, Նիգերիան ու Եթովպիան:
Հիմնադրամներն արդեն պայմանագրեր են կնքել Համաշխարհային բանկի հետ փոխկապակցված Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի և ԱՄՆ Զարգացման միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի հետ: IKEA-ն նպատակ ունի «կլիմայի նկատմամբ դրական» արտադրություն ձևավորել մինչև 2030 թվականը, իսկ Ingka Group ընկերություը՝ IKEA-ի խանութների մեծ մասի սեփականատերը, ապրիլին հայտարարել էր, որ 4 մլրդ եվրո է հատկացրել կանաչ էներգետիկայի նախագծերում ներդրումներ կատարելու համար:

Благотворительное подразделение мебельного гиганта IKEA и Фонд Рокфеллера (RFF) планируют создать совместный фонд с капиталом в $1 млрд для поддержки программ использование возобновляемых источников энергии в развивающихся странах.
Фонд будет запущен в этом году. Его деятельность будет направлена на сокращение выбросов парниковых газов на 1 млрд тонн и обеспечение 1 млрд человек энергией из возобновляемых источников. В заявлении организаций говорится, что сейчас у 800 млн человек во всем мире нет доступа к электричеству, а еще у 2,8 млрд человек — нестабильный доступ.
Каждый фонд предоставит $500 млн для привлечения дальнейшего финансирования малых проектов в более бедных странах. В этом году организации надеются привлечь $10 млрд от международных организаций перед тем, как открыть доступ институциональным инвесторам.
Фонды заявили, что уже подписали соглашения с Международной финансовой корпорацией, которая входит в структуру Всемирного банка, и Международной финансовой корпорацией развития США. Организации также рассчитывают, что участие в проекте шведской IKEA поспособствует поддержке аналогичных агентств из Европы.
Президент RFF Раджив Шах заявил, что объединенный фонд может в конечном итоге вырасти до $100 млрд или даже до $1 трлн. “Из-за COVID-19 были потеряны миллионы жизней и триллионы долларов, из-за чего люди снова оказались в бедности после десятилетий прогресса. Последствия климатического кризиса только усугубят ситуацию, поэтому мы должны инвестировать сейчас”, — заявил Шах.