IKEA հիմնադրամը՝ աշխարհի խոշորագույն կահույքագործական ընկերության բարեգործական ստորաբաժանումը, և Ռոքֆելլերի հիմնադրամը հայտարարել են զարգացող երկրներում վերականգնվող էներգիայի արտադրության ծրագրերին աջակցելու համար 1 միլիարդ դոլարի դրամագլուխ ստեղծելու մտադրության մասին։
Հիմնադրամներից յուրաքանչյուրը 500 միլիոն ԱՄՆ դոլար կտրամադրի։ Նրանք հույս ունեն նաև լրացուցիչ 10 մլրդ դոլար ներգրավել միջազգային զարգացման գործակալություններից մինչ ինստիտուցիոնալ ներդրողների համար բացվելը, որոնք ցանկանում են ընդլայնել վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ներդրումներն այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Հնդկաստանը, Նիգերիան ու Եթովպիան:
Հիմնադրամներն արդեն պայմանագրեր են կնքել Համաշխարհային բանկի հետ փոխկապակցված Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի և ԱՄՆ Զարգացման միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի հետ: IKEA-ն նպատակ ունի «կլիմայի նկատմամբ դրական» արտադրություն ձևավորել մինչև 2030 թվականը, իսկ Ingka Group ընկերություը՝ IKEA-ի խանութների մեծ մասի սեփականատերը, ապրիլին հայտարարել էր, որ 4 մլրդ եվրո է հատկացրել կանաչ էներգետիկայի նախագծերում ներդրումներ կատարելու համար:

IKEA Foundation, the charitable arm of the world's biggest furniture retailer, and the Rockefeller Foundation said on Monday they plan to set up a $1-billion fund to support renewable energy programs in developing nations.
The fund, which will be launched this year, aims to reduce one billion tons of greenhouse gas emissions and empower one billion people with distributed renewable energy, the foundations said in a joint statement.
Each foundation will provide $500 million of risk capital. They also hope to attract additional funds of $10 billion this year from international development agencies, before opening up to institutional investors in their bid to expand renewables investment in countries such as India, Nigeria, and Ethiopia.
The foundations have already signed agreements with the International Finance Corp, an organisation affiliated to the World Bank, and the U.S. International Development Finance Corp.
IKEA aims to be climate positive by 2030, and Ingka Group — the owner of most IKEA stores — said in April it had earmarked 4 billion euros to invest in green energy projects.