Image: Simec Energy Australia
Անցյալ շաբաթ Հարավային Ավստրալիայի կառավարությունը ZEN Energy-ի հետ 10 տարվա էլեկտրաէներգիայի գնման պայմանագիր ստորագրեց՝ Whyalla- ի մոտակայքում 280 ՄՎտ հզորությամբ «Կուլտանա» արևային էլեկտրակայան և Պորտ Օգոստոսի հարևանությամբ 100 ՄՎտ «Փլեյֆորդ» էլեկտրակուտակիչ կայան կառուցելու համար:
«Կուլտանա» արևային էլեկտրակայանը բրիտանացի գործարար Սանջեև Գուպտայի ծրագրի առաջին նախագիծն է՝ արտադրելու նահանգում 1 ԳՎտ կառավարվող վերականգնվող էներգիա: «Փլեյֆորդ» էլեկտրակուտակիչ կայանը Հարավային Ավստրալիայում էլեկտրակուտակիչների աճող նավատորմի մեջ կլինի հինգերորդ «մեծ մարտկոցը»: Ակնկալվում է, որ «Կուլտանա» արևային ելեկտրակայանի վրա աշխատանքները կսկսվեն 2021 թվականի առաջին կիսամյակում, որից հետո կկառուցվի էլեկտրակուտակիչ կայանը: Էյր թերակղզում 1100 հեկտար տարածության վրա արևային էլեկտրակայանի տեղադրմանը հավանություն է տրվել այն պայմանով, որ կառուցապատողը կնվազեցնի իր գործունեության հետևանքով առաջացացող ազդեցությունը տեղական բուսականության վրա։
Նախատեսվում է, որ Հարավային Ավստրալիայի կառավարության և ZEN Energy-ի միջև կնքված 10-ամյա պայմանագիրը կխնայի 12,8 միլիոն ավստրալիական դոլար (8,96 միլիոն ԱՄՆ դոլար) էլեկտրաէներգիայի ծախսերի գծով համեմատած գոյություն ունեցող էլեկտրաէներգիայի առաքման սխեմաների, ինչը ձեռնտու է նահանգի հարկատուներին:

South Australia awards 10-year PPA to 260 MW of PV, 100 MW battery
The South Australian government signed a 10-year supply contract with ZEN Energy last week for the construction of the 280 MW Cultana Solar Farm near Whyalla and the 100 MW Playford Utility Battery near Port Augusta.
Cultana Solar Farm is the first project in UK businessman Sanjeev Gupta’s plan to generate 1 GW of dispatchable renewable energy in the state. The Playford Utility Battery will be the fifth “big battery” in South Australia’s growing fleet of storage capabilities. Work on Cultana Solar Farm is expected to begin in the first half of 2021, with construction of the battery to follow. Development of the 1,100-hectare solar farm on the Eyre Peninsula has also been given the go-ahead, on the condition that the developer reduces the impact it might have on native vegetation.
The 10-year contract between the South Australian government and ZEN Energy is also forecast to save the state AUD 12.8 million (US$8.96 million) in electricity costs, compared to its existing power arrangements, which benefits the state’s taxpayers.