Image: Simec Energy Australia
Անցյալ շաբաթ Հարավային Ավստրալիայի կառավարությունը ZEN Energy-ի հետ 10 տարվա էլեկտրաէներգիայի գնման պայմանագիր ստորագրեց՝ Whyalla- ի մոտակայքում 280 ՄՎտ հզորությամբ «Կուլտանա» արևային էլեկտրակայան և Պորտ Օգոստոսի հարևանությամբ 100 ՄՎտ «Փլեյֆորդ» էլեկտրակուտակիչ կայան կառուցելու համար:
«Կուլտանա» արևային էլեկտրակայանը բրիտանացի գործարար Սանջեև Գուպտայի ծրագրի առաջին նախագիծն է՝ արտադրելու նահանգում 1 ԳՎտ կառավարվող վերականգնվող էներգիա: «Փլեյֆորդ» էլեկտրակուտակիչ կայանը Հարավային Ավստրալիայում էլեկտրակուտակիչների աճող նավատորմի մեջ կլինի հինգերորդ «մեծ մարտկոցը»: Ակնկալվում է, որ «Կուլտանա» արևային ելեկտրակայանի վրա աշխատանքները կսկսվեն 2021 թվականի առաջին կիսամյակում, որից հետո կկառուցվի էլեկտրակուտակիչ կայանը: Էյր թերակղզում 1100 հեկտար տարածության վրա արևային էլեկտրակայանի տեղադրմանը հավանություն է տրվել այն պայմանով, որ կառուցապատողը կնվազեցնի իր գործունեության հետևանքով առաջացացող ազդեցությունը տեղական բուսականության վրա։
Նախատեսվում է, որ Հարավային Ավստրալիայի կառավարության և ZEN Energy-ի միջև կնքված 10-ամյա պայմանագիրը կխնայի 12,8 միլիոն ավստրալիական դոլար (8,96 միլիոն ԱՄՆ դոլար) էլեկտրաէներգիայի ծախսերի գծով համեմատած գոյություն ունեցող էլեկտրաէներգիայի առաքման սխեմաների, ինչը ձեռնտու է նահանգի հարկատուներին:

Image: Simec Energy Australia
На прошлой неделе Правительство Южной Австралии подписало 10-летнее соглашение о закупке электроэнергии с ZEN Energy на строительство солнечной электростанции Cultana мощностью 280 МВт недалеко от Уайаллы и батарейного хранилища Playford мощностью 100 МВт возле Порт-Огаста.
Солнечная электростанция Cultana - это первый проект в плане британского бизнесмена Санджива Гупты по выработке 1 ГВт управляемой возобновляемой энергии в штате. Батарейное хранилище Playford станет пятой «большой батареей» в растущем парке накопителей в Южной Австралии. Ожидается, что работы на солнечной электростанции Cultana начнутся в первой половине 2021 года, после чего будет построено хранилище. Установка солнечной электростанции площадью 1100 га на полуострове Эйр также было одобрено при условии, что застройщик снизит воздействие, которое она может оказать на местную растительность.
Также прогнозируется, что 10-летний контракт между правительством Южной Австралии и ZEN Energy сэкономит штату 12,8 млн австралийских долларов (8,96 млн долларов США) на затратах на электроэнергию по сравнению с существующими схемами энергоснабжения, что выгодно налогоплательщикам штата.