Ածխածնապես չեզոք դառնալու ծրագիրն ընդգրկում է Apple մատակարարումների համաշխարհային ողջ շղթան՝ հսկայական հնարավորություններ ընձեռելով վերականգնվող էներգիայի մատակարարների համար:
Apple ընկերությունն, որն արդեն իսկ աշխատում է 100% վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից ստացվող էլեկտրաէներգիայով, խոստացել է մինչև 2030 թվականը դառնալ ամբողջապես ածխածնապես չեզոք՝ ընդլայնելով իր հավակնությունները սեփական կորպորատիվ պատերից այն կողմ՝ նպատակ ունենալով վերականգնվող էներգիայի շրջանակներում ներառել նաև իր մատակարարումների հսկայական շղթան և արտադրանքի կենսական շրջանը:
Հաջողության դեպքում այս տասնամյակի վերջում աշխարհի ցանկացած ծայրում վաճառված յուրաքանչյուր Apple սարքավորում կունենա զրոյական ազդեցություն կլիմայի վրա՝ սկսած այն նյութերից, որոնցից պատրաստվում են այդ սարքավորումները, և նավերից, որոնցով մատակարարվում են վերջիններս համաշխարհային շուկաներ, մինչև էլեկտրաէներգիա, որով սնուցվում են:
Հնարավոր է, որ Apple համար ամենախոշոր խնդիրը դառնա մատակարարումների հսկայական շղթան ապաածխածնացնելը, հատկապես իր ապրանքներ արտադրողներին, որոնց մասնաբաժին է ընկնում ածխածնի արտանետումների 76%-ը: Apple ընդհանուր արտանետումների մոտ կեսը բաժին է ընկնում այն էլեկտրաէներգիային, որն օգտագործվում է iPhone, iPad, Mac և այլ ապրանքների արտադրության համար: Սա հսկայական հնարավորություններ է ստեղծում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների համար:
2018 թվականից Apple աշխատում է իր սեփական հզորություններով և աշխատում է բացառապես վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներով: Որպես կանոն, Apple պայմանագրեր է կնքում (այդ թվում՝ էլեկտրաէներգիայի գնման վերաբերյալ վիրտուալ համաձայնագրեր) վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ոլորտը զարգացնողների հետ, այնպիսիք, ինչպիսիք են Avangrid և sPower, չնայած երբեմն Apple ուղղակիորեն գնում է ծրագրերը կամ ներդրումներ կատարում բաժնետիրական կապիտալում:
2030 թվականին ամբողջապես անցում կատարել վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ամբողջ մատակարարման շղթայի համար բարդ խնդիր է, սակայն ընկերությունը վստահեցնում է, որ կայուն առաջընթաց է գրանցում: Այս ամիս ավելի վաղ TSMC միկրոսխեմաներ մատակարարող հսկան, որը հանդիսանում է Apple հիմնական մատակարարը, ստորագրել է, հնարավոր է, աշխարհում խոշորագույն գործարքը վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների հետ կապված՝ համաձայնության գալով գնել 920 մեգավատտ օֆշորային հողմային էլեկտրաէներգիա Թայվանի Ørsted-ից:
Apple հայտարարում է, որ 17 երկրներում իր 71 արտադրական գործընկերները պարտավորվել են 100% օգտագործել վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից ստացված էլեկտրաէներգիա Apple համար արտադրանք թողարկելիս, որը պահանջում է 8 գեգավատտ արևային և հողմային էլեկտրաէներգիա: Apple հայտարարում է, որ կշարունակի փնտրել իր մատակարարներին օգնելու եղանակներ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների հետ կապված նախագծերին միանալու հարցում, հատկապես այն շուկաներում, որտեղ գործարքների կառուցվածքը և նորմատիվային պահանջները բարդ են:
Արտադրողներն, ովքեր ընտրում են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործումը, ստեղծում են «հզոր, նոր մրցակցային առավելություն, որը թույլ կտա նրանց առանձնանալ մոտ ապագայում»,- ասել է Apple-ի շրջակա միջավայրի, քաղաքականության և սոցիալական նախաձեռնության հարցերով փոխնախագահ Լիզա Ջեքսոնը: «Եվ նրանք, ովքեր ձեռնպահ կմնան, պետք է գիտակցեն, որ ժամանակը գնում է»,- գրել է Ջեքսոնը 2020թ. շրջակա միջավայրի վիճակի վերաբերյալ Զեկույցում:

План по обезуглероживанию охватывает глобальную цепочку поставок Apple, открывая огромные возможности для поставщиков возобновляемой энергии.
Компания Apple обязалась к 2030 году стать полностью углеродно-нейтральной, расширив свои амбиции далеко за пределы собственных корпоративных стен, уже на 100% работающих на возобновляемых источниках энергии, чтобы включить туда свою обширную цепочку поставок и жизненный цикл всех своих продуктов.
В случае успеха, к концу этого десятилетия каждое проданное по всему миру устройство Apple будет иметь нулевое воздействие на климат: от добычи материалов, из которых они изготовлены, и кораблей, которые доставляют их на мировые рынки, до электроэнергии, питающей их.
Возможно, самой большой проблемой для Apple станет обезуглероживание ее огромной цепочки поставок, особенно производителей ее продуктов, на долю которых приходится 76 процентов углеродного следа. Примерно половина общих выбросов Apple приходится на электроэнергию, используемую для производства iPhone, iPad, Mac и других продуктов. Это создает огромные возможности для возобновляемых источников энергии.
С 2018 года Apple работает на собственных мощностях и работает исключительно с возобновляемыми источниками энергии. Как правило, Apple подписывает контракты (в том числе виртуальные соглашения о покупке электроэнергии) с разработчиками возобновляемых источников энергии, такими как Avangrid и sPower, хотя иногда она покупает проекты напрямую или инвестирует в акционерный капитал.
К 2030 году 100 процентный переход всей глобальной цепочки поставок Apple на возобновляемые источники электроэнергии сложная задача, но компания заявляет, что делает устойчивый прогресс. Ранее в этом месяце гигантский поставщик микросхем TSMC, ключевой поставщик Apple, подписал, возможно, крупнейшую в мире сделку по возобновляемым источникам энергии, договорившись о покупке 920 мегаватт оффшорной ветровой электроэнергии у Ørsted на Тайване.
Apple заявляет, что 71 ее производственных партнера в 17 странах обязались при производстве продукции для Apple на 100 процентов перейти на возобновляемые источники энергии, что требует 8 гигаватт солнечной и ветровой электроэнергии. Apple заявляет, что продолжит искать способы оказания помощи своим поставщикам для подключения к проектам по возобновляемым источникам энергии, особенно на рынках, где структура сделок и нормативные требования сложны.
Производители, выбирающие использование возобновляемых источников энергии, создают «мощное новое конкурентное преимущество, что позволит им выделиться в ближайшие годы», - сказала Лиза Джексон, вице-президент Apple по вопросам окружающей среды, политики и социальных инициатив. «И те, кто воздерживаются от этого, должны знать, что часики тикают», - написала Джексон в Докладе о состоянии окружающей среды за 2020 год.