Միգուցե Հնդկաստանը արդեն ունի ամենամեծ արևային էլեկտրակայանը, բայց Մարոկկոն նույնպես կառուցում է հսկա արևային ֆերմա, որը նույնիսկ կապահովի էներգիայով Եվրոպան: Օբյեկտը կոչվել է «Ouarzazate Solar Power Station» և ունի տարածք՝ հավասար 200 ֆուտբոլային խաղադաշտերին կամ 1,4 միլիոն քառակուսի մետրին:
Արևային էլեկտրակայանը տեղակայված է Ուարզազատ քաղաքի մոտակայքից 10 կմ հեռավորության վրա Ատլասի լեռների ստորոտի մոտ, որը շուրջ 330 օր ենթարկվում է մաքուր արևային լույսի ազդեցության: Այն ունի հարյուրավոր հայելիներ, յուրաքանչյուրը մոտ մի ավտոբուսի չափ: Այս անրադարձիչները ֆոկուսացնում են արևի էներգիան խողովակների ցանցով հոսող սինթետիկ յուղում: 350 աստիճանով տաքացված՝ այն տաքացնում է ուժային տուրբինները պտտացնող գոլորշին:
«Տեխնոլոգիայի սկզբունքը նման է ավանդական մեթոդների, որտեղ կիրառում են հանածո վառելիք, բացառությամբ, որ այս դեպքում արևային ջերմությունը օգտագործվում է որպես աղբյուր», - ասում է Ռաշիդ Բեյդը Մարոկկոյի Արևային էներգետիկայի գործակալությունից (Masen), որը զբաղվում է նախագծի իրականացմամբ:
Մարոկկոն պլանավորում է, որ 2020թ.-ին այն 14% իր էներգիան կարտադրի արևի հաշվին, իսկ 2030թ.-ին ձգտում է արտադրել մոտ 52% իր ողջ էներգիայից՝ հենվելով հիմնականում քամու և հիդրոէներգետիկայի վրա: Մարոկկոն հուսով է, որ շուտով էլեկտրաէներգիա կարտահանի դեպի Եվրոպա, քանի որ Եվրոպական Միությունը ֆինանսավորել է ծրագրի բյուջեի 60%-ը:
Իհարկե, արևային էներգիայի, որը ավելի էժան է դառնում, արտադրության արժեքի և տեխնոլոգիաների արագ զարգացման հետ միասին շատ երկրներ արդեն լրջորեն մտադիր են ազատվել ածուխից էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար և տեսնում են անվերջ պոտենցիալ վերականգնվող աղբյուրների մեջ:
Այսպիսով, այսօր արդեն կա մի մեծ կղզի, որն ամբողջությամբ սնուցվում է արևային էներգիայից, և նույնիսկ ամբողջ մի երկիր, որի ֆոտոէլեկտրական կայանները արտադրում են այնքան էներգիա, որ դրա ավելցուկները ստիպված են անվճար բաժանել:

Возможно Индия уже и имеет крупнейшую в мире солнечную электростанцию, но Марокко также строит гигантскую солнечную ферму, которая сможет отправлять энергию до самой Европы. Объект получил название СЭС Уарзазат (Ouarzazate Solar Power Station) и территорию, равную по площади 200-ам футбольным полям или 1,4 миллионам квадратных метров.
Электростанция расположилась в 10 километрах от города Уарзазат у подножия гор Высокого Атласа. Она включает в себя сотни рефлекторов, каждое размером с футбольные ворота. Эти зеркала фокусируют энергию солнца на синтетическом масле, которое циркулирует в сети трубопроводов. Разогретое до 350 градусов, оно разогревает пар, вращающий силовые турбины.
«Принцип технологии схож с традиционными способами, в которых применяют ископаемое топливо, за исключением того, что в этом случае используется солнечное тепло в качестве источника», - говорит Рашид Бейд из Марокканского агентства солнечной энергетики (Masen), которая занимается реализацией проекта.
Марокко планирует, что к 2020 году она будет генерировать 14% своей энергии за счёт солнца, а к 2030 году стремится производить около 52% от всей своей энергии, опираясь в основном на ветер и гидроэнергетику. В планах страны – экспорт электроэнергии в Европу, так как ЕС профинансировал 60% бюджета проекта.
Конечно же, со стоимостью производства солнечной энергии, которая становится все дешевле, и быстрым развитием технологий, многие страны уже всерьёз намерены избавиться от угля для выработки электроэнергии и видят неиссякаемый потенциал в возобновляемых источниках.
Так, сегодня уже есть большой остров, который полностью питается от солнечной энергии, и даже целая страна, фотоэлектрические станции которой вырабатывают столько энергии, что её излишки приходится раздавать бесплатно.