Վերջերս ՌԴ Կառավարությունը հավանություն է տվել մի շարք որոշումների, որոնք վերաբերվում են երկրի Հեռավոր Հյուսիսի նախագծերին մասնակցել ցանկացող ընկերություններին և ներդրողներին տրամադրվող նոր տնտեսական օգուտներին և սուբսիդիաներին:
Կարևոր է ընդգծել, որ Ռուսաստանի հիմնական տնտեսական շահերը արկտիկական տարածաշրջանում երկուսն են:
Առաջինը հեղուկ բնական գազի արտադրությունն է, որը «մոտակա 15 տարիների ընթացքում կարող է Ռուսաստանին դարձնել հեղուկ բնական գազի համաշխարհային շուկայի խոշորագույն խաղացողներից մեկը»:
Երկրորդ, Ռուսաստանը մեծածավալ ներդրումներ է կատարում Հյուսիսային ծովային ճանապարհում, որը նախատեսված է ոչ միայն արկտիկական բնական ռեսուրսներին Ռուսաստանի հասանելիությունը ապահովելու, այլև Եվրոպական Միություն ուղարկվող չինական ապրանքների համար ծովային միջանցք ստեղծելու համար: Ռուսաստանը ձգտում է ամրապնդել իր դիրքերը նրանց կապող գլխավոր տրանսպորտային զարկերակում ինչպես ցամաքում, այնպես էլ ծովում:
Բացի տնտեսական ասպեկտից, այս քաղաքականությունը պարզորոշ մատնացույց է անում այդ հեռավոր, սակայն բնական ռեսուրսներով հարուստ տարածաշրջանում Ռուսաստանի սուվերենությունը և տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու անհրաժեշտությունը:

Недавно Правительство РФ одобрило ряд актов, касающихся предоставления новых экономических выгод и субсидий предприятиям или инвесторам, желающим участвовать в проектах на Крайнем Севере страны.
Важно подчеркнуть, что основные экономические интересы России в арктическом регионе фактически сводятся к двум элементам.
Во-первых, это производство сжиженного природного газа, которое «в ближайшие 15 лет может превратить Россию в одного из крупнейших игроков на мировом рынке СПГ».
Во-вторых, Россия делает огромные инвестиции в Северный морской путь, предназначенный не только для того, чтобы предоставить России доступ к арктическим природным ресурсам, но и для обеспечения морского коридора для китайских товаров, направляющихся в Европейский Союз. Россия стремится укрепить свою роль главной транспортной артерии между ними - как на суше, так и на море.
Помимо экономических аспектов, эта стратегия ясно указывает на необходимость защиты суверенитета и территориальной целостности России в этом отдаленном, но богатом природными ресурсами регионе.