Նիդերլանդները էականորեն զիջում են վերականգնվող աղբյուրներից էներգիայի արտադրության ծավալներով. Ինչու՞
02 Ապրիլ, 2020
Share of renewable energy in EU countries (Photo: Eurostat)
Ներկայում Նիդերլանդները էականորեն զիջում են ԵՄ երկրների մեծ մասին վերականգնվող աղբյուրներից էներգիայի արտադրության ծավալներով:
Փաստացի, 2018 թվականին Նիդերլանդներում օգտագործվող էներգիայի միայն 7,4 տոկոսն է ստացվել կայուն աղբյուրներից, հետևաբար, համաձայն ԵՄ կանոնների, այն 2020 թվականին պետք է լինի ոչ պակաս 14 տոկոսից:
Նիդերլանդներում վերականգնվող էներգիան արտադրվում է հիմնականում բիովառելիքից, թափոններից և քամուց, իսկ երկրաջերմային, արևային և հիդրո էներգետիկայի դերը շատ չնչին է:
Եվրոստատի տվյալներով վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ցածր ցուցանիշներ ունեն նաև Մալթան (8,0%), Լյուքսեմբուրգը (9,1%) և Բելգիան (9,4%):
Այնինչ ընդհանուր առմամբ 12 անդամ երկրներ՝ Բուլղարիան, Չեխիան, Դանիան, Էստոնիան, Հունաստանը, Խորվաթիան, Իտալիան, Լատվիան, Լիտվան, Կիպրոսը, Ֆինլանդիան և Շվեդիան արդեն հասել և գերազանցել են 2020 թվականի համար նախատեսված իրենց ազգային նպատակային ցուցանիշները:
2018-ին ամենամեծ մասնաբաժինը Շվեդիայինն էր, ընդ որում վերջինս իր էներգիայի կեսից ավելին (54,6 տոկոսը) ստանում է վերականգնվող աղբյուրներից, մասնավորապես, հիդրոէներգետիկայից և բիոէներգիայից:
Շվեդիային հաջորդում են Ֆինլանդիան (41,2%), Լատվիան (40,3%), Դանիան (36,1%) և Ավստրիան (33,4%):
ԵՄ-ում վերականգնվող աղբյուրների համար 2020 թվականի նպատակն է վերջիններիս մասնաբաժինը հասցնել 20 տոկոսի, 2030 թվականին՝ 32 տոկոսի:
Տրանսպորտի համար օգտագործվող էներգիայում վերականգնվող աղբյուրներից ստացվող էներգիայի մասնաբաժինը շարունակում է մնալ չնչին. տրանսպորտի համար օգտագործվող էներգիայի միայն 8 տոկոսն է ստացվում վերականգնվող աղբյուրներից:
Եվրոպայում տրնասպորտային ցանցին բաժին է ընկնում ջերմոցային գազերի արտանետումների մոտ մեկ քառորդը և հանդիսանում է քաղաքների օդի աղտոտվածության հիմնական պատճառ:
Եվրոպական Հանձնաժողովի տվյալներով կլիմայական չեզոքության հասնելու համար 2050 թվականին անհրաժեշտ կլինի 90 տոկոսով կրճատել տրանսպորտային արտանետումները:

Why is Netherlands so far behind on renewables?
Netherlands today is currently far behind most other EU countries in the production of energy from renewable sources.
In fact, in 2018, only 7.4 percent of the energy used in the Netherlands came from sustainable sources. Տthis share must be at least 14% by the end of 2020, according to the EU's rules.
Renewable energy in the Netherlands comes mainly from biofuels, waste, and wind, while geothermal, solar and hydro energy play only a minor role in the country.
According to the Eurostat figures, low shares of renewable energy were also found in Malta (8.0 percent), Luxembourg (9.1 percent) and Belgium (9.4 percent).
Meanwhile, a total of 12 member states - Bulgaria, Czech Republic, Denmark, Estonia, Greece, Croatia, Italy, Latvia, Lithuania, Cyprus, Finland and Sweden - have already reached or exceeded their national 2020 binding targets.
Sweden had by far the highest share in 2018 with more than half (54.6 percent) of its energy coming from renewable sources, especially from hydropower and bioenergy.
Sweden is followed by Finland (41.2 percent), Latvia (40.3 percent), Denmark (36.1 percent) and Austria (33.4 percent).
The goal for 2020 is 20 percent and for 2030 is 32 percent.
However, this share remains tiny, with only eight percent of energy used for transport coming from renewable sources.
The transport sector represents about a quarter of Europe's greenhouse gas emissions and is the main cause of air pollution in cities.
According to the European Commission, a 90 percent reduction in transport emissions will be needed by 2050 to achieve climate-neutrality.