«Տաշիր» ընկերությունների խումբը ավարտել է «ՌուսՀիդրո» ՀԲԸ-ի հետ կնքվող «Միջազգային էներգետիկ կորպորացիա» (ՄԷԿ) ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման վերաբերյալ գործարքը:
2019 թվականի դեկտեմբերին կնքված «ՄԷԿ» ՓԲԸ-ի 90% բաժնետոմսերի (Հայաստանում կառավարում է Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադը) առուվաճառքի պայմանագրի պայմանների համաձայն «Տաշիր»-ը ամբողջությամբ մարել է «ՄԷԿ» ՓԲԸ-ի՝ Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի և Ասիական Զարգացման Բանկի հանդեպ ունեցած վարկային պարտավորությունները, որից հետո ընկերության բաժնետոմսերի նկատմամբ սեփականության իրավունքը փոխանցվել է գնորդին:
Գործարքի վերաբերյալ թույլտվությունը տրվել է ՀՀ Հանրային Ծառայությունները Կարգավորող Հանձնաժողովի կողմից: Գնելով «ՄԷԿ» ՓԲԸ-ն՝ «Տաշիր»-ը ընդլայնեց Հայաստանում էլեկտրաէներգիա արտադրող ակտիվների իր պորտֆելը:
Ինչպես հայտնի էր դարձել ավելի վաղ, համաձայն պայմանագրի «ՄԷԿ» ՓԲԸ-ի 527 085 հատ սովորական անվանական ոչ փաստաթղթային բաժնետոմսերի արժեքը կազմել է 172,96 միլիոն ռուբլի:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն
«ՄԷԿ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում էլեկտրաէներգիա արտադրող խոշորագույն ընկերություններից մեկը (դրվածքային հզորությունը 561,4 ՄՎտ կամ Հայաստանի Հանրապետության էլեկտրակայանների դրվածքային հզորության ընդհանուր ծավալի մոտ 14%-ը), վերջինիս տնօրինության ներքո են գտնվում յոթ հիդրոէլեկտրակայաններ, որոնք արտադրում են երկրի էլեկտրաէներգիայի 8-10%-ը: Կասկադ ՀԷԿ-ը օգտագործում է Հրազդան գետի բնական հոսքը և Սևանա լճից ոռոգման նպատակով բաց թողնված ջրերը:
«ՌուսՀիդրո»-ն հանդիսանում է խոշորագույն դրվածքային հզորություն ունեցող ռուսական էներգետիկ ընկերություն, որը ՌԴ-ի տարածքում միավորում է 400-ից ավելի էներգիա արտադրող օբյեկտներ: Հիդրոէներգետիկայի ոլորտում «ՌուսՀիդրո»-ն իր մեծությամբ աշխարհում չորրորդն է, ՌԴ-ում՝ առաջինը. հանդիսանում է առաջատարը Ռուսաստանում վերականգնվող աղբյուրներից ստացվող էներգիայի արտադրության մեջ: «ՌուսՀիդրո»-ի կազմի մեջ մտնող էլեկտրակայանների, ներառյալ՝ Բոգուչանսկայա ՀԷԿ-ի, դրվածքային հզորությունը կազմում է 39,4 ԳՎտ:

Портфель «Ташир» пополнился крупнейшим производителем электроэнергии в Армении
Группа компаний «Ташир» завершила сделку по приобретению пакета акций ЗАО «Международная энергетическая корпорация» (МЭК) у ПАО «РусГидро».
По условиям заключенного в декабре 2019 года договора по продаже группе 90% акций ЗАО «МЭК» (управляет Севано-Разданским каскадом ГЭС в Армении), «Ташир» полностью погасил кредитные обязательства ЗАО «МЭК» перед Европейским банком реконструкции и развития и Азиатским банком развития, после чего акции компании были переданы в собственность покупателя.
Разрешение на сделку выдала Комиссия по регулированию общественных услуг Республики Армения. С покупкой ЗАО «МЭК» «Ташир» расширил портфель генерирующих активов в Армении.
Как сообщалось ранее, по условиям договора стоимость 527 085 обыкновенных именных бездокументарных акций ЗАО «МЭК» составила 172,96 млн рублей.
ИНФОРМАЦИОННАЯ СПРАВКА
ЗАО «МЭК» — один из крупнейших производителей электроэнергии на территории Республики Армения (установленная мощность 561,4 МВт, или приблизительно 14% в общем объеме установленной мощности электростанций Республики Армения), владеет семью ГЭС, которые вырабатывают 8-10% электроэнергии страны. Каскад ГЭС использует естественный сток реки Раздан и ирригационные попуски воды из озера Севан.
РусГидро — крупнейшая по установленной мощности российская энергетическая компания, объединяющая более 400 объектов генерации в Российской Федерации. РусГидро — первая в стране и четвертая в мире компания в отрасли гидроэнергетики, лидер по производству энергии на базе возобновляемых источников в России. Установленная мощность электростанций, входящих в состав РусГидро, включая Богучанскую ГЭС, составляет 39,4 ГВт.