Հայաստանի լեռներում, 30 աստիճան ցրտի պայմաններում հայ մասնագետները շարունակում են էներգիայի նոր աղբյուր փնտրել: Եթե հետազոտողների դրական կանխատեսումներն իրականանան, Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանի երկրաջերմային էներգիա արտադրող առաջին ու առայժմ միակ երկիրը:
Հայաստանի հարավում շարունակվում են երկրաջերմային էներգիայի աղբյուրի որոնման աշխատանքները: Այս մասին Sputnik Արմենիային հայտնեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
Սյունիքի լեռներում, Քարքար կոչվող տեղանքում, ծովի մակերևույթից 3100 մետր բարձրության վրա մասնագետներն արդեն երկրորդ հորատանցքն են հորատել:
«Երեկվա դրությամբ 1675մ-ի ենք հասել: Այդ մակարդակի վրա ջրի կորուստը 100%-ի հասնում, և ենթադրում ենք, որ հասել ենք խոռոչին»,- ներկայացնելով հետազոտական աշխատանքների ընթացքը՝ նշեց փոխնախարարը:
Հայկ Հարությունյանի խոսքով` առաջին և երկրորդ հորատանցքերի ուսումնասիրության արդյունքները թույլ են տալիս խոսել Սյունյաց լեռներում երկրաջերմային կայան ունենալու հավանականության մասին: Երկրաջերմային էներգետիկան վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրս է, որը հնարավորություն է տալիս ստորգետնյա տաք ջրերի ջերմային էներգիան փոխակերպել էլեկտրականության: Եթե սպասվող արդյունքները հաստատվեն, Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանի երկրաջերմային կայան ունեցող առաջին և առայժմ միակ երկիրը:
«Հրավիրել ենք փորձարկողների՝ թեստավորողների, որոնք աշխատում են տեղում և մինչև տարեվերջ մեզ արդյունքները կտան։ Հավանականությունն օրեցօր աճում է: Չեմ ուզում 100%-ով ասել, բայց ռեսուրսն ունենք: Եթե տեխնիկական այլ խնդիրներ չառաջանան կկառուցենք»,- ասաց փոխնախարարը:
Նշենք, որ հորատման և հետազոտական աշխատանքները մեկնարկել էին դեռևս ամռանը: Առաջին հորատանցքը փորվել էր 1500մ խորությամբ: Երկրորդը նախատեսվում է հասցնել մինչև 2000մ-ի: Աշխատանքները շարունակվում են անգամ հիմա, երբ բարձրլեռնային այդ տեղանքում գիշերը ջերմաստիճանը հասնում է -30 աստիճանի:
Երկրաբանական ուսումնասիրություններն իրականացվում են Կլիմայի ներդրումային հիմնադրամի և Հայաստանի կառավարության համաֆինանսավորմամբ: Իսկ ծրագրի հաջողության դեպքում կայանի կառուցման ու շահագործման համար կհայտարարվի միջազգային մրցույթ:
«Մրցույթի հիմնական առարկան լինելու է առաջարկվող սակագինը։ Ով ամենաէժան սակագինը կառաջարկի, նրան էլ կտրվի կայանը կառուցելու և շահագործելու իրավունքը»,- ասաց Հայկ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ կայանի կառուցումը կարժենա շուրջ 100 մլն դոլար: Իսկ կայանի հզորությունը նախատեսված է 30 մգվտ:
Ի դեպ, Քարքարից բացի, երկրաջերմային էներգիայի պոտենցիալ աղբյուրներ կան նաև Ջերմաղբյուրում, Գրիձորում ու Հայաստան-Վրաստան սահմանին: Բայց այդտեղ ուսումնասիրությունների մասին առայժմ վաղ է խոսել:

Специалисты из Армении продолжают искать альтернативные источники энергии. Если прогнозы исследователей сбудутся, Армения станет первой и единственной в регионе страной, производящей геотермальную энергию.
На юге Армении продолжают искать источник геотермальной энергии, сообщил Sputnik Армении замминистра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян.
В горах Сюника, в местности Каркар, специалисты пробурили вторую скважину на высоте 3100 метров над уровнем моря.
«По состоянию на вчерашний день мы достигли глубины 1675 метров. На этом уровне потеря воды составляет 100%, и мы предполагаем, что там есть термальные источники», - рассказал замминистра об исследовательской работе.
По словам Арутюняна, результаты исследований, проведённых на первой и второй буровых скважинах, позволяют говорить о возможности создания в горах Сюника геотермальной станции. Геотермальная энергетика - восстанавливаемый энергетический ресурс, позволяющий преобразовывать энергию термальных источников в электроэнергию. Если все прогнозы подтвердятся, Армения станет первой и пока что единственной в регионе страной, производящей геотермальную энергию.
«Мы пригласили специалистов, проводящих работы по тестированию. Они представят результаты работы до конца года. Шансов у нас всё больше. Не хочу ничего утверждать, но ресурс у нас есть. Если не возникнет технических проблем, мы построим геотермальную станцию», - сказал замминистра.
Отметим, что буровые и исследовательские работы начались ещё летом. Глубина первой скважины - 1500 метров. Глубина второй должна составить 2000 метров. Работы продолжаются и сегодня, в условиях 30-градусного мороза.
Геологические исследования осуществляются при финансовой поддержке Инвестиционного фонда климата, а также правительства Армении. Если программа увенчается успехом, будет объявлен международный тендер на строительство геотермальной станции.
«Предметом тендера станет предлагаемый тариф. Кто предложит самую низкую цену, тому и будет предоставлено право на строительство и эксплуатацию станции», - сказал Арутюнян, добавив, что строительные работы обойдутся в 100 миллионов долларов. Мощность геотермальной станции составит 30 мегаватт.
Следует отметить, что помимо Каркара, потенциальные источники геотермальной энергии есть также в Джермахбюре, Гридзоре и на армяно-грузинской границе. Однако говорить об исследовании в названных населённых пунктах преждевременно.