Բրազիլիայի նախագահը ողջունել է Սաուդյան Արաբիայի՝ ՕՊԵԿ-ին միանալու ոչ պաշտոնական հրավերը և հայտնել է, որ պատրաստ է ընդունել այն: Սաուդյան Արաբիայի առաջարկությունը ընդգծում է Բրազիլիայի որպես նավթ արդյունահանողի դերի բարձրացումը:
Սակայն կարտելին միանալը հեշտ չի լինի: Նախկին վարչակազմի օրոք Petroleo Brasileiro SA ազգային նավթային ընկերությունը մերժել է այդ գաղափարը՝ պնդելով, որ ինքն ունի իր պարտավորությունները ներդրողների և վարկատուների հանդեպ, և որ կառավարությունը իրավունք չունի սահմանել արդյունահանման ծավալներ մասնավոր օպերատորների համար:
Փորձագետները Բրազիլիան համարում են չօգտագործված էժան նավթի մեծ ծավալներով հարուստ աշխարհի այն քիչ տարածաշրջաններից մեկը, որն ազատ է մասնավոր ներդրողների համար՝ ի տարբերություն Մերձավոր Արևելքի, որտեղ գերակշռում են ազգայնացված կառուցվածքները:
Բրազիլիայի արդյունահանման աճող ծավալները հակադրվում են ՕՊԵԿ-ի ջանքերին՝ ուղղված նավթի մատակարարման ծավալների կրճատմանը և նավթի գնաճի զսպմանը ԱՄՆ-ի թերթաքարի ծննդավայրերից ստացվող առաջարկների աճի և համաշխարհային պահանջարկի անկման պայմաններում: Միանալու դեպքում Բրազիլիան կարող է դառնալ ՕՊԵԿ-ի արդյունահանող երկրներից երրորդը՝ Սաուդյան Արաբիայից և Իրաքից հետո:

Brazil’s president welcomed an informal invitation from Saudi Arabia for his country to join OPEC and said he’d be eager to accept. The Saudi offer highlights Brazil’s growing importance as an oil producer.
Joining the cartel wouldn’t be straightforward. In past administrations, national oil company Petroleo Brasileiro SA rejected the idea, arguing that it has obligations to its investors and debt holders, and that the government doesn’t have power to determine production levels of private operators.
Experts see Brazil as one of the few areas in the world with vast amounts of untapped, low-cost oil open to private investors, unlike the Middle East which is dominated by nationalized entities.
Brazil’s burgeoning production runs counter to OPEC’s effort to reduce crude supply and prop up crude prices in the face of booming supply from U.S. shale fields and weakening global demand. If it joined, Brazil could become OPEC’s third-biggest producer after Saudi Arabia and Iraq.