Բրազիլիայի նախագահը ողջունել է Սաուդյան Արաբիայի՝ ՕՊԵԿ-ին միանալու ոչ պաշտոնական հրավերը և հայտնել է, որ պատրաստ է ընդունել այն: Սաուդյան Արաբիայի առաջարկությունը ընդգծում է Բրազիլիայի որպես նավթ արդյունահանողի դերի բարձրացումը:
Սակայն կարտելին միանալը հեշտ չի լինի: Նախկին վարչակազմի օրոք Petroleo Brasileiro SA ազգային նավթային ընկերությունը մերժել է այդ գաղափարը՝ պնդելով, որ ինքն ունի իր պարտավորությունները ներդրողների և վարկատուների հանդեպ, և որ կառավարությունը իրավունք չունի սահմանել արդյունահանման ծավալներ մասնավոր օպերատորների համար:
Փորձագետները Բրազիլիան համարում են չօգտագործված էժան նավթի մեծ ծավալներով հարուստ աշխարհի այն քիչ տարածաշրջաններից մեկը, որն ազատ է մասնավոր ներդրողների համար՝ ի տարբերություն Մերձավոր Արևելքի, որտեղ գերակշռում են ազգայնացված կառուցվածքները:
Բրազիլիայի արդյունահանման աճող ծավալները հակադրվում են ՕՊԵԿ-ի ջանքերին՝ ուղղված նավթի մատակարարման ծավալների կրճատմանը և նավթի գնաճի զսպմանը ԱՄՆ-ի թերթաքարի ծննդավայրերից ստացվող առաջարկների աճի և համաշխարհային պահանջարկի անկման պայմաններում: Միանալու դեպքում Բրազիլիան կարող է դառնալ ՕՊԵԿ-ի արդյունահանող երկրներից երրորդը՝ Սաուդյան Արաբիայից և Իրաքից հետո:

Саудовская Аравия приглашает Бразилию в ОПЕК
Президент Бразилии приветствовал неофициальное приглашение Саудовской Аравии для его страны присоединиться к ОПЕК и сказал, что готов принять это приглашение. Предложение Саудовской Аравии подчеркивает растущее значение Бразилии как производителя нефти.
Присоединение к картелю не будет простым. При прошлых администрациях национальная нефтяная компания Petroleo Brasileiro SA отвергла эту идею, утверждая, что у нее есть обязательства перед инвесторами и кредиторами, и что правительство не имеет полномочий определять объем добычи частных операторов.
Эксперты считают Бразилию одной из немногих областей в мире с огромным количеством неиспользованной дешевой нефти, открытой для частных инвесторов, в отличие от Ближнего Востока, где преобладают национализированные структуры.
Растущая добыча в Бразилии идет вразрез с усилиями ОПЕК сократить поставки нефти и поддержать рост цен на нефть в условиях роста предложения со сланцевых месторождений в США и ослабления мирового спроса. В случае присоединения, Бразилия могла бы стать третьим по величине добытчиком ОПЕК после Саудовской Аравии и Ирака.