Համաձայն Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության (WMO) հավաքագրած տվյալների 2014-2019թթ. հնգամյա ժամկետը հանդիսանում է ամենատաքը ուսումնասիրությունների պատմության ողջ ընթացքում: Ծովի մակարդակի բարձրացումը էականորեն արագացել է նույն ժամանակահատվածում, քանի որ ածխաթթու գազի արտանետումները հասել են նոր առավելագույն մակարդակի:
1850թ.-ից գլոբալ ջերմաստիճանը բարձրացել է 1,1 ջերմաստիճանով: Փորձագետները ընդգծում են, որ 2011-2015թթ. ընթացքում վերջինս բարձրացել է 0,2 աստիճանով:
Այնուամենայնիվ, ավելի մտահոգիչ են ծովի մակարդակի բարձրացման վերաբերյալ տվյալները: 1993թ.-ից աճի միջին տեմպը մինչ օրս կազմում է տարեկան 3,2մմ.: Սակայն 2014թ.-ի մայիսից մինչև 2019թ-ը աճը հասել է տարեկան մինչև 5մմ., իսկ 2007-2016թթ. տասնամյա ժամանակահատվածում՝ տարեկան միջինը 4մմ.:
«Ծովի մակարդակի բարձրացումը արագացել է, և մենք մտահոգված ենք Անտարկտիկայում և Գրենլանդիայում սառցե շերտի իջեցմամբ, ինչը էլ ավելի կբարդացնի բարձրացումը ապագայում», - ասել է WMO Գլխավոր Քարտուղար Պետտերի Տաալասը:

Изменение климата: последствия «ускоряются»
Данные, собранные Всемирной Метеорологической Организацией (ВМО), говорят, что пятилетний период с 2014 по 2019 гг. является самым теплым за всю историю наблюдений. Повышение уровня моря значительно ускорилось за тот же период, поскольку выбросы углекислого газа достигли новых максимумов.
С 1850 года глобальная температура выросла на 1,1 градуса. Эксперты отмечают, что в период с 2011 по 2015 год она выросла на 0,2 градуса.
Пожалуй, больше всего тревожат данные о повышении уровня моря.
Средний темп роста с 1993 года до настоящего времени составляет 3,2 мм в год. Однако с мая 2014 по 2019 год рост увеличился до 5 мм в год. 10-летний период с 2007 по 2016 год составлял в среднем около 4 мм в год.
«Повышение уровня моря ускорилось, и мы обеспокоены резким снижением ледниковых щитов в Антарктике и Гренландии, что усугубит повышение в будущем», - сказал генеральный секретарь ВМО Петтери Таалас.