Համաձայն Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության (WMO) հավաքագրած տվյալների 2014-2019թթ. հնգամյա ժամկետը հանդիսանում է ամենատաքը ուսումնասիրությունների պատմության ողջ ընթացքում: Ծովի մակարդակի բարձրացումը էականորեն արագացել է նույն ժամանակահատվածում, քանի որ ածխաթթու գազի արտանետումները հասել են նոր առավելագույն մակարդակի:
1850թ.-ից գլոբալ ջերմաստիճանը բարձրացել է 1,1 ջերմաստիճանով: Փորձագետները ընդգծում են, որ 2011-2015թթ. ընթացքում վերջինս բարձրացել է 0,2 աստիճանով:
Այնուամենայնիվ, ավելի մտահոգիչ են ծովի մակարդակի բարձրացման վերաբերյալ տվյալները: 1993թ.-ից աճի միջին տեմպը մինչ օրս կազմում է տարեկան 3,2մմ.: Սակայն 2014թ.-ի մայիսից մինչև 2019թ-ը աճը հասել է տարեկան մինչև 5մմ., իսկ 2007-2016թթ. տասնամյա ժամանակահատվածում՝ տարեկան միջինը 4մմ.:
«Ծովի մակարդակի բարձրացումը արագացել է, և մենք մտահոգված ենք Անտարկտիկայում և Գրենլանդիայում սառցե շերտի իջեցմամբ, ինչը էլ ավելի կբարդացնի բարձրացումը ապագայում», - ասել է WMO Գլխավոր Քարտուղար Պետտերի Տաալասը:

The data, compiled by the World Meteorological Organization (WMO), says the five-year period from 2014 to 2019 is the warmest on record. Sea-level rise has accelerated significantly over the same period, as CO2 emissions have hit new highs.
Global temperatures have risen by 1.1 degrees C since 1850. Experts note that they have gone up by 0.2C between 2011 and 2015.
Perhaps most worrying of all is the data on sea-level rise.
The average rate of rise since 1993 until now is 3.2mm per year. However, from May 2014 to 2019 the rise has increased to 5mm per year. The 10-year period from 2007-2016 saw an average of about 4mm per year.
"Sea-level rise has accelerated and we are concerned that an abrupt decline in the Antarctic and Greenland ice sheets, which will exacerbate future rise," said WMO secretary general Petteri Taalas.