Երբ տարվա սկզբում Տեսլայից Էլոն Մասկը հայտարարեց, որ ընկերությունը շուտով կարող է արտադրել մարտկոցներ միլիոն մղոնը գերազանցող ռեսուրսով, շատերը, հավանաբար, ընդունեցին դա որպես ևս մեկ վեհ խոստում դատարկ բովանդակությամբ, քան պահանջում է իրականությունը: Այժմ թվում է, Մասկը, հավանաբար, չէր չափազանցնում:
Դալխաուզ Համալսարանի հետազոտողները բացառիկ համաձայնագիր են կնքել Տեսլայի հետ և երկու ամիս առաջ հայտարարեցին, որ մշակել են մարտկոցային տարրեր էներգիայի ավելի բարձր խտությամբ՝ առանց օգտագործելու պինդ վիճակի էլեկտրոլիտ, որը շատերի կարծիքով հանդիսանում է խտության բարձրացման անհրաժեշտ պայման:
Մարտկոցի տարողունակությունը, երկարակեցությունը և արժեքը հանդիսանում են էլեկտրական ավտոմեքենաների զանգվածային ներդրման հիմնական խոչընդոտ: Մի կողմից վարորդները ցանկանում են վստահ լինել, որ իրենց մեքենան չի կանգնի ճանապարհի կեսին ոչ բավարար ռեսուրս ունենալու պատճառով, մյուս կողմից, նրանք ցանկանում են վստահ լինել, որ մարտկոցը դեռ երկար կծառայի իրենց:
Ավելի պարզ, ոչ մի ավտոմեքենայի պետք չէ մարտկոց, որը կարող է աշխատել միլիոն մղոն միայն այն պատճառով, որ շատ քչերն են օգտագործում իրենց ավտոմեքենաները այդքան երկար: Ավտոմեքենաների մեծ մասը սպառում են իրենց օգտակարության ժամկետը 200 000 մղոն սանդղակի վրա: Այնուամենայնիվ, դա տպավորիչ է: Իսկ ավելի տպավորիչ է այն հանգամանքը, որ հետազոտողների կարծիքով մարտկոցի նոր տարրը կորցնում է իր էներգիայի խտության միայն մեկ տասներորդ մասը նշված երկարաձգված շահագործման ժամկետում, ինչը այն ավելի արդյուավետ է դարձնում, քան գոյություն ունցող մարտկոցները:

Когда в начале этого года Элон Маск из Tesla заявил, что у компании скоро могут быть батареи с ресурсом более одного миллиона миль, многие, вероятно, восприняли это как еще одно грандиозное обещание с меньшим содержанием, чем требует реальность. Теперь кажется, что Маск, возможно, не преувеличивал.
Исследователи из Университета Далхаузи заключили эксклюзивное соглашение с Tesla, и два месяца назад сообщили, что разработали батарейные элементы с более высокой плотностью энергии без использования твердотельного электролита, который, по мнению многих, является необходимым условием для повышения плотности.
Ёмкость и долговечность батареи и ее стоимость являются основными препятствиями для массового внедрения электромобилей. С одной стороны, водители хотят знать, что их автомобиль не заглохнет на полпути к месту назначения, потому что его ресурс слишком мал. С другой стороны, они также хотят знать, что батарея прослужит долго.
Проще говоря, ни одному автомобилю не нужна батарея, которая может работать на протяжении миллиона миль просто потому, что мало кто хранит свои машины так долго. Большинство автомобилей исчерпывают свой полезный срок службы на отметке 200 000 миль. Тем не менее, это звучит впечатляюще. А еще больше впечатляет, что, по мнению исследователей, новый элемент батареи теряет только одну десятую своей плотности энергии за указанный продленный срок эксплуатации, что делает его более эффективным, чем существующие батареи.