Երբ տարվա սկզբում Տեսլայից Էլոն Մասկը հայտարարեց, որ ընկերությունը շուտով կարող է արտադրել մարտկոցներ միլիոն մղոնը գերազանցող ռեսուրսով, շատերը, հավանաբար, ընդունեցին դա որպես ևս մեկ վեհ խոստում դատարկ բովանդակությամբ, քան պահանջում է իրականությունը: Այժմ թվում է, Մասկը, հավանաբար, չէր չափազանցնում:
Դալխաուզ Համալսարանի հետազոտողները բացառիկ համաձայնագիր են կնքել Տեսլայի հետ և երկու ամիս առաջ հայտարարեցին, որ մշակել են մարտկոցային տարրեր էներգիայի ավելի բարձր խտությամբ՝ առանց օգտագործելու պինդ վիճակի էլեկտրոլիտ, որը շատերի կարծիքով հանդիսանում է խտության բարձրացման անհրաժեշտ պայման:
Մարտկոցի տարողունակությունը, երկարակեցությունը և արժեքը հանդիսանում են էլեկտրական ավտոմեքենաների զանգվածային ներդրման հիմնական խոչընդոտ: Մի կողմից վարորդները ցանկանում են վստահ լինել, որ իրենց մեքենան չի կանգնի ճանապարհի կեսին ոչ բավարար ռեսուրս ունենալու պատճառով, մյուս կողմից, նրանք ցանկանում են վստահ լինել, որ մարտկոցը դեռ երկար կծառայի իրենց:
Ավելի պարզ, ոչ մի ավտոմեքենայի պետք չէ մարտկոց, որը կարող է աշխատել միլիոն մղոն միայն այն պատճառով, որ շատ քչերն են օգտագործում իրենց ավտոմեքենաները այդքան երկար: Ավտոմեքենաների մեծ մասը սպառում են իրենց օգտակարության ժամկետը 200 000 մղոն սանդղակի վրա: Այնուամենայնիվ, դա տպավորիչ է: Իսկ ավելի տպավորիչ է այն հանգամանքը, որ հետազոտողների կարծիքով մարտկոցի նոր տարրը կորցնում է իր էներգիայի խտության միայն մեկ տասներորդ մասը նշված երկարաձգված շահագործման ժամկետում, ինչը այն ավելի արդյուավետ է դարձնում, քան գոյություն ունցող մարտկոցները:

When earlier this year Tesla’s Elon Musk said the company could soon have batteries lasting for over one million miles, many probably took it as yet another grand promise with less substance than realism requires. Now it seems Musk may have not been exaggerating.
The researchers from Dalhousie University have an exclusive agreement with Tesla, and two months ago they reported that they had designed battery cells with higher energy density without using the solid-state electrolyte that many believe is a necessary condition for enhanced density.
Range and battery durability — and cost — are the biggest obstacles to mass EV adoption. On the one hand, drivers want to know their car won’t die midway to their destination because its range is too short. On the other, they also want to know the battery will last.
Realistically speaking, no car needs a battery that can last for a million miles, simply because few people keep their cars for that long. Most cars have exhausted their useful life at about 200,000 miles. Yet it does sound impressive, and what’s even more impressive is that, according to the researchers, the new battery cell only loses a tenth of its energy density over this extended lifetime, which makes it more efficient than existing batteries.