2018թ. վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում աշխատատեղերի քանակը գերազանցել է 11 միլիոնը
Համաձայն Վերականգնվող էներգիայի Միջազգային գործակալության (IRENA) վերջին վերլուծության 2018 թվականին վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում աշխատատեղերի քանակը ամբողջ աշխարհում գերազանցել է 11 միլիոնը: Այս ցուցանիշը համեմատվում է մաքուր էներգետիկայի ոլորտում 2017 թվականին գրանցված ցուցանիշի հետ՝ 10,3 միլիոն աշխատատեղ, ընդ որում այս աճը պայմանավորված է ամբողջ աշխարհում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ճյուղերի ավելի լայն տարածմամբ:
Զեկույցում ընդգծվում է, որ ամեն տարի էլ ավելի մեծ թվով երկրներ են արտադրում, վաճառում և տեղադրում մաքուր էներգիայի ենթակառուցվածքներ, ընդ որում աճը այլևս չի սամանափակվում Չինաստանով, ԱՄՆ-ով և ԵՄ-ով:
Արևային էներգիայի ճյուղը շարունակում է զբաղեցնել առաջին հորիզոնականը աշխատատեղեր ստեղծելու հարցում, որը կազմում է վերականգնվող էներգիայի ոլորտի աշխատատեղերի մեկ երրորդը, քանի որ վահանակների մշակման և տեղադրման աշխատանքների ծավալը աճել է Հնդկաստանում, Հարավարևելյան Ասիայում և Բրազիլիայում. Ասիայի մասնաբաժինը կազմում է վերականգնվող էներգիայի ոլորտում ամբողջ աշխարհի աշխատատեղերի 60 %-ը կամ երեք միլիոն աշխատատեղ, որն էլ իր հերթին կազմում է ամբողջ արևային ճյուղի մոտ 90%-ը:

Renewable jobs around the world topped 11 million in 2018
According to the latest analysis by the International Renewable Energy Agency (IRENA) renewable jobs around the world topped 11 million in 2018. This figure compares with 10.3 million clean energy jobs in 2017, the increase being driven by renewable energy industries increasingly spreading around the globe.
The report notes more countries are manufacturing, trading and installing clean energy infrastructure each year, with growth no longer being limited to China, the US and the EU.
The solar industry retains the top spot for jobs, making up a third of the renewable energy workforce as the amount of work developing and installing panels soared in India, Southeast Asia and Brazil – Asia maintained a 60% share of renewable energy jobs worldwide and at three million positions, nearly 90% of all solar work.