Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում բնական գազի նոր հայտնաբերումները կարող են աշխատել ի օգուտ Եվրոպական Միության ռուսական էներգակիրներից կախվածությունը նվազեցնելու գործում:
Ակնկալվում է, որ այս տարվա վերջում Իտալիայի, Հունաստանի, Կիպրոսի և Իսրայելի կառավարությունները կստորագրեն բազմակողմ համաձայնագիր EastMed խողովակաշարի կառուցման վերաբերյալ, որը կապահովի բնական գազի մատակարարումը դեպի Եվրոպա:
ԵՄ կողմից սատարվող EastMed գազային միջանցքի արժեքը, ըստ կանխատեսումների, կարժենա 7 միլիարդ դոլար: Այն նախատեսված է Իսրայելի և Կիպրոսի ծովային պաշարներից դեպի Հունաստան տարեկան 10 միլիարդ խորանարդ մետր գազ տեղափոխելու համար, իսկ նախատեսվող Պոսեյդոն խողովակաշարին միացնելու շնորհիվ այն կարող է այնուհետև գազը տեղափոխել դեպի հարավային Իտալիա:
Այնուամենայնիվ, քննադատների կարծիքով, նախագիծը բավականին թանկարժեք է, և լուրջ տեխնիկական խոչընդոտների հետ բախումը անխուսափելի է: Որոշ փորձագետներ հավաստիացնում են, որ Կիպրոս-Եգիպտոս խողովակաշարը վտանգում է EastMed միջանցքը, քանի որ վերջինիս համար, որպեսզի այն լինի տնտեսապես հիմնավորված, անհրաժեշտ է ամբողջ կիպրյան գազի օգտագործումը:
Ավելին, EastMed-ի դեմ հանդես է գալիս Թուրքիան, ով տարածքային վեճ ունի կիպրյան կառավարության կողմից միջազգային ճանաչում ստացած Նիկոսիայում, այդ թվում՝ մրցակցային առարկություններ կղզին շրջապատող ջրերի նկատմամբ:
Մյուս կողմից եգիպտացիները նշում են, որ Եգիպտոսը արդեն իսկ այս պահին պատրաստ է արագ և ավելի նվազ ծախսերով վերաարտահանել տարածաշրջանի բնական գազը Եվրոպա՝ չօգտագործված հեղուկացման գազի եգիպտական կայանների օգնությամբ:

Новые открытия природного газа в Восточном Средиземноморье могут благотворительно сказаться на усилиях Европейского Союза по снижению зависимости от российских энергоносителей.
Ожидается, что к концу года правительства Италии, Греции, Кипра и Израиля подпишут многостороннее соглашение о строительстве трубопровода EastMed, который обеспечит поставку природного газа в Европу.
Поддерживаемый ЕС планируемый газовый коридор EastMed, по прогнозам, будет стоить 7 миллиардов долларов. Он предназначен для транспортировки в Грецию 10 миллиардов кубометров газа в год из морских запасов на Кипре и в Израиле и, благодаря соединению с запланированным трубопроводом Посейдон, далее в южную Италию.
Тем не менее, критики говорят, что проект слишком дорогой и столкнется с серьезными техническими проблемами. Некоторые эксперты утверждают, что трубопровод Кипр-Египет подвергает риску коридор EastMed, потому что последний, чтобы быть коммерчески обоснованным, нуждается во всем кипрском газе.
Кроме того, против EastMed выступает Турция, которая имеет территориальные споры с международно-признанным кипрским правительством в Никосии, в том числе конкурирующие претензии на воды вокруг острова.
Со своей стороны, египтяне отмечают, что Египет уже сейчас может быстрее и с меньшими затратами реэкспортировать природный газ региона в Европу с помощью недостаточно использованных египетских заводов по сжижению газа.