Սեպտեմբերի 20-ին Երևանում անցկացվեց «Տաշիր» ընկերությունների խմբի ու Հայ գործարարների ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված «Armenian Business Forum» ներդրումային համաժողովը։ Համաժողովում «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ, «Հայաստանի ներդրողների ակումբի» հիմնադիր Սամվել Կարապետյանը հայտարարեց 780 մլն. ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով ներդրումների իրականացման մասին։
«Հայերն իսկական ներուժ ունեցող ժողովուրդ են, և մեր խնդիրն է համախմբել բոլոր ռեսուրսները մեր երկրի կայուն ապագայի համար», - իր խոսքում նշեց բանախոսը։
Սամվել Կարապետյանը ներկայացրեց «Տաշիր» ընկերությունների խմբի առաջիկա հինգ տարիների ներդրումային ծրագիրը: Ծրագրի համաձայն՝ նախատեսվում է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման, այդ թվում նոր հզորությունների ստեղծման ու էլեկտրական ցանցերի արդիականացման նպատակով ներդնել 600 մլն ԱՄՆ դոլար։
Արտադրության խթանման, զբոսաշրջության զարգացման, երիտասարդական գործարարության ընդլայնման, ինչպես նաև Արցախի զարգացման ծրագրերին կուղղվի ևս 180 մլն. ԱՄՆ դոլար։

20 сентября в Ереване состоялась организованная группой компаний «Ташир» и Ассоциацией армянских предпринимателей инвестиционная конференция Armenian Business Forum. На конференции председатель группы компаний «Ташир», учредитель «Клуба инвесторов Армении» Самвел Карапетян объявил о реализации инвестиций в общем объеме в 780 миллионов долларов США.
“Армяне - народ с реальным потенциалом, наша задача - объединить все ресурсы ради стабильного будущего нашей страны”, - отметил в своем выступлении оратор.
Самвел Карапетян представил инвестиционную программу группы компаний «Ташир» на ближайшие пять лет. Согласно программе, планируется инвестировать 600 миллионов долларов с целью обеспечения энергетической безопасности Армении, в том числе на создание новых производственных мощностей и модернизацию электрических сетей.
Дополнительно 180 миллионов долларов США будут направлены на программы стимулирования производства, развития туризма, расширения молодежного предпринимательства, а также на программы развития Арцаха.