Վերջերս բացված արևային էլեկտրակայանների համալիր «Mokran»-ը Իրանի ամբիցիաների վերջին ապացույցն է վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում։
Երկրի ամենախոշոր արևային էլեկտրակայանը կառուցվել է Կերմանի արևելյան շրջանում վեց ամսվա ընթացքում և ունի 20 մեգավատ հզորություն:
10 մեգավատ ֆոտովոլտայիկ տեղակայանքներից բաղկացած՝ այն ֆինանսավորվել է Durion AG շվեյցարական ընկերության կողմից 27 մլն դոլարով և վերահսկվում է Adore
գերմանական ընկերության կողմից:
Համալիրը կառուցվել է 76 912 արևային մարտկոցներից 44 հեկտար տարածության վրա, որոնցից յուրաքանչյուրն արտադրում է 260 վատտ:
Մի շարք երկրներ, այդ թվում Շվեյցարիան, Գերմանիան, Իսպանիան, Չինաստանը և Հարավային Կորեան, հետաքրքրված են ներդրումներ կատարել Իրանում
վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում։ Իրանի էներգետիկայի նախարար Համիդ Չիտչիյան ասում է, որ մինչ օրս օտարերկրյա ներդրումներից ավելի քան 3,5 միլիարդ
ԱՄՆ դոլարի առաջարկներ են եղել, և դա առավել գրավիչ ոլորտն է միջուկային գործարքից հետո։
German Energy Watch Group-ի նախագահ Հանս-Յոզեֆ Ֆելը նշում է, որ «այժմ արևային և հողմային տեխնոլոգիաները շատ և շատ էժան են։ Ավելի էժան, քան գազից, նավթից, ածխից կամ միջուկից ստացվող էներգիան, մենք ապագայում կարող ենք ավանդական էներգետիկ համակարգերը ամբողջությամբ փոխարինել վերականգնվող»:
Mokran Solar Energy ընկերությունը նույնպես սկսել է 100 մեգավատ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանի կառուցումը, որը կլինի ամենամեծը Մերձավոր Արևելքում:
Ունենալով ավելի քան 300 արևային օր և միջինը 2800 արևային ժամ՝ Իրանը համարվում է արևային էներգիայի արտադրության և օգտագործման լավագույն
երկրներից մեկը:
Կառավարության կողմից առաջարկված ներուժը և խթանները ընձեռել են լայն հնարավորություններ այս ոլորտում ներդրումներ կատարելու համար:
Իրանը պլանավորում էր վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները օգտագործել երկու տասնամյակ առաջ, սակայն դրա առաջընթացը շատ թույլ էր: Իրանական էլեկտրակայանների 76 հազար մեգավատ հզորությունից միայն 12 հազար մեգավատն է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից, որից մեծ մասը հիդրոէլեկտրաէներգիայինն է:
Այնուամենայնիվ, վերջերս ավելացել են արևային, հողմային, կենսազանգվածային, երկրաջերմային և փոքր հիդրոտուրբինները։

The newly opened Mokran Solar Power Plants Complex is the latest proof of Iran’s ambitions in renewable energy.
The country’s biggest solar plant was constructed in the eastern province of Kerman in six months and has a capacity of 20 megawatts.
Made up of two 10 megawatts photovoltaic units, it was financed with 27 million dollars by the Swiss company Durion AG, and supervised by a German company, Adore.
The complex has been built with a total number of 76 thousand and 912 solar panels, each producing 260 watts in an area of 44 hectares.
A number of countries including Switzerland, Germany, Spain, China and South Korea have shown interest in investing in renewable energies in Iran. The Iranian Energy minister Hamid Chitchian, says there have been offers of over 3.5 billion dollars in foreign investment so far and it is the most attractive field since the nuclear deal.
President of the German Energy Watch Group, Hans Josef Fell, says “now solar and wind technologies are very, very cheap. Cheaper, than energy from gas, oil, coal or nuclear so, we can replace the conventional energy systems with 100 percent renewable in the future.”
Mokran Solar Energy company has also started the construction of a 100 megawatts solar power plant, which will be Middle East’s largest.
With over 300 sunny days and an average of 2800 hours of sunshine, Iran is considered one of the best countries for producing and using solar energy.
This potential and the incentives offered by the government have provided worthy opportunities for investing in this field.
Iran planned to use renewable energies two decades ago, but its progress has been sluggish. Out of the 76 thousand megawatts capacity of Iran’s power plants, only 12 thousand megawatts come from renewable energies, with the largest share from hydroelectric energy.