Շուտով ստիպված կլինենք հաշվի նստել փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորների հետ
Անցյալ տարի աշխարհում առաջին մոդուլային ռեակտորի կոնստրուկցիայի հաստատումը կարող էր նշանավորել միջուկային էներգետիկայի նոր դարաշրջանի սկիզբը:
Օրեգոն նահանգի Պորտլենդ քաղաքում հիմնադրված NuScale Power ընկերության փոքր միջուկային ռեակտորի (ՓՄՌ) դիզայնի նախնական հաստատումը ԱՄՆ-ի Միջուկային կարգավորման հարցերով Հանձնաժողովի (NRC) կողմից նշանակում է, որ այժմ իրական հնարավորություն է ստեղծվել տեխնոլոգիայի մեկնարկի և առաջիկա տասը տարիների ընթացքում դրա շահագործման համար:
NuScale-ի մամլո հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ վերջինիս առաջին գործառնական ապրանքները, որոնք նախատեսված են Յուտայի Մունիցիպալ միասնական էներգահամակարգի (UAMPS) համար, կարող են միացվել էներգահամակարգին «2020-ական թվականների կեսերին», այնինչ Bloomberg-ի հաղորդմամբ, ընկերությունը նախատեսում է առևտրային գործարքներն իրականացնել 2026թ-ին:
UAMPS-ի նախագծի մեկնարկը կհանդիսանա այն վերջնական փորձարկումը, որը կպատասխանի հարցին. արդյո՞ք միջուկային էներգետիկան ապագա ունի արևմտյան երկրներում: Սա նշանակում է, որ UAMPS-ի նախագիծը, որը զինված է լինելու տասնյակ 50 մեգավատտանոց (600 մեգավատտ) NuScale ՓՄՌ մոդուլներով, պետք է դիմակայի նորագույն միջուկային էներգետիկայի ոլորտի վերջին մարտահրավերներին ինչպես ժամանակային, այնպես էլ ֆինանսական առումներով:
Հատկապես կարևոր է, որ այն մրցունակ լինի ի համեմատ էլեկտրաէներգիայի արտադրության մյուս աղբյուրների, որոնք կկառուցվեն առաջիկա 8 տարիների ընթացքում: UAMPS-ի նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 2,9 միլիարդ ԱՄՆ դոլար (48,5 դոլար մեկ մեգավատտ/ժամի դիմաց), իսկ էլեկտրաէներգիայի պլանավորված նորմավորված արժեքը (ԷՆԱ) 1 Մվտ/ժ -ի համար կազմում է 65 ԱՄՆ դոլար:
Համեմատության համար նշենք, որ Վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների հարցերով Միջազգային գործակալության կանխատեսումներով քամու ԷՆԱ-ն ցամաքում կհասնի 50 ԱՄՆ դոլարի 1 Մվտ/ժ -ի համար, իսկ արևային էներգիայինը՝ 60 ԱՄՆ դոլարի:

The U.S. Nuclear Regulatory Commission (NRC) phase 1 review approval of a small nuclear reactor (SMR) design from Portland, Oregon-based NuScale Power means the technology now has a realistic chance of being up and running within a decade.
In a press release, NuScale said its first operational products, for Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS), could be hooked up to the grid “by the mid-2020s,” while Bloomberg reported that the company was aiming for commercial operations in 2026.
When it goes live, the UAMPS plant could be the definitive test of whether nuclear has a future in many Western economies. That means the UAMPS project, which is set to have a dozen 50-megawatt (600 megawatt) NuScale SMR modules, will have to buck recent nuclear new-build trends by coming in on time and on budget.
And, critically, it will have to be competitive with other generation sources being built eight years from now. The estimated overnight cost for the UAMPS project was $2.9 billion ($48.5 per megawatt-hour), and its target levelized cost of energy (LCOE) was $65 per megawatt-hour.
For comparison, the International Renewable Energy Agency predicts that onshore wind will be hitting an LCOE of $50 per megawatt-hour and solar will be at $60 per megawatt-hour.