Նավթի գնի նվազման հետևանքով ՕՊԵԿ-ի իրական հանդիպումը տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ կայանալիք G20-ի գագաթնաժողովում
27 Նոյեմբեր, 2018
Ինչպես երևում է, ՕՊԵԿ հանդիպումը տեղի կունենա պլանավորվածից մեկ շաբաթ շուտ:
Հանդիպումը նախատեսվում էր անցկացնել Վիեննայում, դեկտեմբերի 6-ին, սակայն օրեր առաջ որոշվեց հավաքը կազմակեպել G20 գագաթնաժողովի շրջանակներում, Բուենոս Այրեսում, որտեղ կարող է որոշվել 2019թ. նավթի գների ուղղությունը:
Սաուդյան արքայազն Մոհամմեդ բին Սալմանն ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, որոնք կառավարում են աշխարհի խոշորագույն նավթային արտահանումները և վերջին երկու տարիների ընթացքում միասին աշխատել են նավթային շուկայի կառավարումն իրականացնելու ուղղությամբ, նախատեսում են լինել Արգենտինայի մայրաքաղաքում հաջորդ շաբաթվա վերջին: Որոշիչ է նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությունը, ով իր անհամաձայնությունը ՕՊԵԿ-ի հետ դարձրել է իր Թվիթերյան դիվանագիտության մշտական թեմա:
«Ես ակնկալում եմ, որ նախագահ Թրամփը կքննարկի օպտիմալ գնային շրջանակը թագաժառանգ Մոհամեդ բեն Զալմանի և նախագահ Պուտինի հետ G20 գագաթնաժողովում» ,- ասել է Վաշինգտոնյան խորհրդատու Rapidan Energy Advisors LLC – ի նախագահ և Սպիտակ Տան էներգետիկայի հարցերով նախկին ներկայացուցիչ Բոբ ՄաքՆալլին:
«Շուկան ենթադրում է, որ սաուդցիները չեն կարողանա կրճատել նավթարդյունահանումը», - ասել է Լոնդոնում «Energy Aspects Ltd.» - ի նավթային ոլորտի գլխավոր վերլուծաբան Ամրիտա Սենը:
Բուենոս Այրեսում գագաթնաժողովը տեղի կունենա նավթի շուկայում մեկշաբաթյա խուճապից հետո: Համաշխարհային ուղեցույց հանդիսացող Brent նավթի գինը ուրբաթ օրը ընկել է 6,1% մինչև տարեկան նվազագույնի՝ 58,80 դոլար մեկ բարելի դիմաց՝ կազմելով այս ամսվա մեջ 22%՝ համաշխարհաին մատակարարումների ավելցուկի հետ կապված աճող մտավախությունների ֆոնին: West Texas Intermediate-ը՝ ԱՄՆ-ում վերահսկող ցուցանիշը, ընկել է մինչև 50 դոլար մեկ բարելի դիմաց:
«Մենք ցանկանում ենք նավթ ցածր արժեքով, և Սաուդյան Արաբիան իսկապես օժանդակում է դրան», - ասել է Թրամփը: ԱՄՆ նախագահի համար էժան էներգիան հավասարեցվում է միջին խավի համար հարկերի կրճատմանը՝ դառնալով հնացած տնտեսական աճի պահպանման բանալին:
Այնուամենայնիվ, նավթային շուկայում ոչ բոլորն են համոզված, որ արքայազն Մոհամմեդը ծորակները բաց կպահի՝ Թրամփին սիրաշահելու համար: Որքան ԱՄՆ նախագահը ցանկանում է էժան նավթ, այնքան սաուդյան արքայազնին անհրաժեշտ է ավելի թանկ նավթ՝ սոցիալական և ռազմական ծախսերի ֆինանսավորման համար, ինչպես նաև հարյուրավոր իշխանների հարուստ ապրելակերպը հոգալու համար:
«Մենք, ինչպես նախկինում, այժմ էլ կարծում ենք, որ Թագավորությունը կընդունի «Առաջինը Սաուդիան» քաղաքականությունը և նախապատվությունը կտա իր սեփական տնտեսական և սոցիալական բարեկեցությանը ամերկյան նախագահին սիրաշահելու փոխարեն», - ասել է RBC Capital Markets-ի հումքային ապրանքների ստրատեգիայի բաժնի ղեկավար և CIA նախկին վերլուծաբան Հելիմա Քրոֆտը:

For the oil market, it looks like the real OPEC meeting will come a week ahead of schedule.
The cartel is set to meet on Dec. 6 in Vienna, but days earlier the key decision makers are set to gather on the sidelines of the G20 summit in Buenos Aires in a meeting that may well decide the direction of oil prices in 2019.
Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman and Russian President Vladimir Putin, who lead the world’s two largest oil exporters and have been working together to manage the oil market for the past two years, both plan to be in the Argentinian capital at the end of next week. Just as important will be U.S. President Donald Trump, who’s made his opposition to OPEC a regular theme in his Twitter diplomacy.
"I expect President Trump will be discussing the optimal price range with Crown Prince Mohamed bin Salman and President Putin at the G20," said Bob McNally, president of Washington consultant Rapidan Energy Advisors LLC and a former White House energy official.
"The market is assuming the Saudis won’t be able to cut," said Amrita Sen, chief oil analyst at Energy Aspects Ltd. in London.
The gathering in Buenos Aires comes after a week of near-panic in the oil market. Brent crude, the global benchmark, plunged 6.1 percent to a one-year low of $58.80 a barrel on Friday, down 22 percent this month on growing concerns the world is oversupplied. West Texas Intermediate, the U.S. benchmark, fell close to $50 a barrel.
"We want low oil prices and Saudi Arabia’s really done a good job," Trump said. For the U.S. president, cheap energy equates to a tax cut for the middle class -- key to maintaining a tired-looking economic expansion.
Yet, not everyone in the oil market is convinced that Prince Mohammed will keep the taps open to please Trump. As much as the U.S. president wants low oil prices, the Saudi prince needs higher oil prices to finance social and military spending, as well as the lavish lifestyles of hundreds of princes.
"It remains our view that the Kingdom will adopt a ‘Saudi First’ policy and prioritize its own economic and social welfare above pleasing the American president," said Helima Croft, chief commodities strategist at RBC Capital Markets LLC and a former CIA analyst.