«Մեքսիկան սահմանել է աշխարհի նոր ռեկորդ. մեկ օրվա ընթացքում տեղադրվել է արևային մարտկոցների առավելագույն քանակ», - ասել է WEF-ն սոցիալական ցանցերում տեղադրված տեսանյութում:
Այն հավելում է, որ «նրանք կառուցում են Լատինական Ամերիկայի ամենամեծ արևային կայաններից մեկը»՝ ցուցադրելով իտալական Enel Green Power ընկերության նկարները:
Այդ արևային կայանը «չափերով համընկնում է 2200 ֆուտբոլային դաշտի հետ» և «ի վերջո ունենալու է ավելի քան 2 միլիոն արևային մարտկոց», որոնք ավելի շատ էներգիա կլանելու համար արև են փնտրելու, ինչպես արևածաղիկներ:
«Այս կայանը կառուցվում է Մեքսիկայի հյուսիսում գտնվող Չիուաուա անապատում», - շարունակում է կազմակերպությունը՝ նշելով, որ շինարարությունը ավարտվելու է այս տարվա վերջում և էներգիայով է ապահովելու 1,3 միլիոն բնակարան:
Այսպիսով Enel-ը սահմանել է ռեկորդ մեկ օրվա ընթացքում տեղադրված մարտկոցների ռեկորդային քանակով, իսկ Մեքսիկան մոտենում է մինչև 2024թ.-ը էներգիայի 35%-ը վերականգնվող աղբյուրներից ստանալու նպատակին:

«Мексика установила новый мировой рекорд: за один день установлено максимальное количество солнечных батарей», — рассказал WEF в видеоролике, опубликованном в социальных сетях.
Он добавляет, что «они строят один из крупнейших солнечных парков в Латинской Америке», демонстрируя изображения итальянской компании Enel Green Power.
Этот солнечный парк «соразмерен 2 200 футбольным полям» и «в конечном счёте будет иметь более 2 миллионов солнечных батарей», которые будут искать солнце, как если бы они были подсолнухами, чтобы поглощать больше энергии.
«Этот парк строится в пустыне Чиуауа, на севере Мексики», — продолжает организация, указав, что строительство закончится в конце этого года и обеспечит энергией 1,3 миллиона домов.
Таким образом Enel достигла рекордного количества батарей, установленных за один день, в то время как Мексика приближается к достижению цели иметь 35% энергии, поступающей из возобновляемых источников, к 2024 году.