Tesla-ն կանաչ լույս է ստանում ստեղծել աշխարհի ամենախոշոր վիրտուալ էլեկտրակայանը Հարավային Ավստրալիայում
01 Հունիս, 2018
ABC-ի հաղորդմամբ Հարավային Ավստրալիայի կառավարությունը, որը փոխվել է այս տարվա մարտին կայացած ընտրություններից հետո, արդեն հայտարարել է, որ առաջ է շարժվելու նախորդ ռեժիմի՝ Tesla-ի հետ ստորագրված համաձայնագրով՝ 1100 առանձնատների վրա արևային վահանակների տեղադրման վերաբերյալ:
Այսպես կոչված աշխարհի ամենախոշոր վիրտուալ էլեկտրակայանը ստեղծելու իրական գործարքը առաջին անգամ կյանքի կոչվեց փետրվարին Tesla-ի և այդ պահին գերիշխող դիրք ունեցող Ավստրալիական լեյբորիստական կուսակցության միջև: Բայց երբ Լիբերալ կուսակցությունից Սթիվեն Մարշալը ընտրվեց Հարավային Ավստրալիայի վարչապետ, պարզ չէր, թե արդյոք կառավարությունը նախապատվությունը կտա այս համաձայնագրին, թե առաջ կշարժվի Լիբերալ կուսակցության սեփական ծրագրով՝ սուբսիդավորել 40000 միավոր տնային մարտկոցներ՝ մարդկանց տալով վերականգնվող էներգիա, ովքեր այլ կերպ չէին կարող իրենց դա թույլ տալ:
Լավ նորություն մաքուր էներգիայի նորարարության համար. կառավարությունը որոշեց իրականացնել երկուսն էլ:
Tesla-ի ծրագիրը, որը ֆինանսավորվել էր $2 միլիոն դրամաշնորհով և Ավստրալիայի նահանգային կառավարության կողմից տրված $30 միլիոն փոխառությամբ, կարող է աճել մինչև 50000 արևային էներգիայով աշխատող տնային մարտկոցների, եթե նախորդ փուլերը հաջողվեն: Ի լրումն Լիբերալ կուսակցության 100 միլիոն դոլարանոց սեփական ծրագրի, որը մեկ տնային տնտեսության համար սուբսիդավորելու է մոտ $2500 տեղադրման ծախսեր, սա նշանակում է, որ մոտակա մի քանի տարիների ընթացքում Հարավային Ավստրալիան կարող է ունենալ շուրջ 90000 արևային էներգիայով աշխատող տների ցանց:
Եթե ամեն ինչ ընթանա այնպես, ինչպես պլանավորվել է, դա կարող է Հարավային Ավստրալիային դարձնել համաշխարհային առաջնորդ: Այն կարող է դառնալ նաև հիմնական փորձարկման հարթակ ոչ միայն վերականգնվող էներգիայի, այլև ապակենտրոնացված «վիրտուալ» էլեկտրակայանների' վերջերս հայտնի դարձած էներգետիկ ենթակառուցվածքի նոր տեսակի համար:
Ներկայում գրեթե ամբողջ մեր էլեկտրականությունը արտադրվում է էլեկտրակայանների կողմից իրական ժամանակում, որոնք արտադրում են բավարար էներգիա պահանջարկը բավարարելու համար, սակայն չեն կարող իրապես կուտակել որևէ լրացուցիչ հզորություն ապագա օգտագործման համար: Տնային գեներատորիներին միացված կուտակիչների ներկայացված ցանցը, ինչպես պնդում են կողմնակիցները, ի վիճակի է բավարարել այդ համայնքի էներգետիկ կարիքները՝ առանց լրացուցիչ պահանջարկ ստեղծելով այդ տարածքի էլեկտրակայանների համար: Եվ կուտակիչներին միացված արևային մարտկոցների այդ ցանցը թույլ է տալու նրանց դա անել առանց ջերմոցային գազերի արտանետումների, բացառությամբ հենց արևային մարտկոցների արտադրության ժամանակ առաջացող արտանետումների:
Կուտակիչների ցանցը օգնելու է համայնքին լինել էներգասնուցված՝ նույնիսկ չնայած այն անհանգստացնող հակաարևային քննարկման առարկային, թե «ինչ կլինի, եթե ամպամած լինի», ինչպես նաև օգնելու է բաշխել էներգիան, եթե մեկ տուն ավելի շատ էներգիայի պահանջարկ (կամ արտադրանք) ունենա:
Շատ ավելին պետք է տեղի ունենա մինչ Հարավային Ավստրալիան դուրս կգա ցանցից և կսկսի սնվել Tesla-ի արևային մարտկոցներով, սակայն կառավարության շարունակական աջակցությունը ցածր սակագնով վերականգնվող էներգիային լավ նշան է շրջակա միջավայրի և ապագայի համար, որն ավելի ու ավելի շատ է սնվում էկոլոգիապես մաքուր էներգիայով:

Tesla получает зелёный свет построить в Южной Австралии крупнейшую в мире виртуальную электростанцию
01 Июнь, 2018
Согласно ABC правительство Южной Австралии, которое сменилось после выборов в марте этого года, только что объявило, что будет продвигаться вперёд с соглашением предыдущего режима с Tesla об установке солнечных батарей на 1100 домах.
Первоначальная сделка — создать то, что называется крупнейшей виртуальной электростанцией в мире — впервые была заключена в феврале между Tesla и существовавшего тогда Австралийской лейбористской партией. Но когда Стивен Маршалл из Либеральной партии был избран премьер-министром Южной Австралии, было неясно, будет ли соблюдать правительство это соглашение или продвинется вперёд в соответствии с собственным планом Либеральной партии о субсидировании 40 тысяч домашних батарейных блоков, чтобы обеспечить возобновляемой энергией людей, которые иным образом не могли себе её позволить.
Хорошая новость для инноваций в области экологически чистой энергии: правительство решило осуществить и то и другое.
План Тесла, финансируемый грантом в $2 млн и займом в размере $30 млн от правительства штата Австралия, может вырасти до 50 тысяч домашних батарей, работающих на солнечной энергии, если предыдущие этапы будут успешными. В дополнение к собственной $100- миллионной программе Либеральной партии, которая за одно домашнее хозяйство будет субсидировать около $2500 расходов на установку, что означает, что в течение ближайших нескольких лет Южная Австралия может иметь сеть примерно из 90 тысяч домов, работающих на солнечной энергии.
Если всё пойдёт так, как планировалось, это может сделать Южную Австралию мировым лидером. Она также может стать основным испытательным полигоном не только для
возобновляемой энергии, а также для децентрализованных «виртуальных» электростанций — нового типа энергетической инфраструктуры, который в последнее время приобрёл некую популярность.
Прямо сейчас почти всё наше электричество генерируется в режиме реального времени электростанциями, которые производят достаточно энергии для удовлетворения спроса, но на самом деле не могут хранить какую-либо дополнительную мощность для дальнейшего использования. Распределённая сеть домашних генераторов, подключённых к аккумуляторам, как утверждают сторонники, будет иметь возможность обеспечивать энергетические потребности этой общины, не создавая дополнительный спрос на электростанции в этой области. И эта сеть солнечных батарей, подключённых к аккумуляторам, позволит им делать такое без выбросов парниковых газов, кроме тех, которые выделяются при производстве самих солнечных батарей.
Сеть аккумуляторов помогла бы общине оставаться при питании даже несмотря на этот раздражающий антисолнечный предмет обсуждения «что произойдет, если будет облачно», а также помогла бы распределить энергию, если один дом будет нуждаться (или будет производить) в немного большей энергии.
Очень многое должно произойти до того, как Южная Австралия выйдет из сети и начнёт питаться солнечными батареями Tesla, но продолжающаяся поддержка правительства недорогой возобновляемой энергии является хорошим знаком для окружающей среды и будущего, которое всё больше питается экологически чистой энергией.