Միջին հոլանդական կովը օրական արտադրում է ավելի քան 100 ֆունտ գոմաղբ: Սա չափազանց շատ գոմաղբ է: Այն նաև մեծ էներգետիկ ներուժ է:
Որոշ ֆերմաներում այդ էներգիան արդեն կուտակվում է. Գոմաղբը վերամշակվում է անաերոբ ավտոկլավ համակարգերում, որտեղ գազը խտանում է, այնուհետև անջատվում է ջուրը, ածխաթթու գազը և այլ տարրեր՝ նախքան բնական գազի հետ խառնվելը և տաքացման նպատակով օգտագործվելը:
Օնտարիոյում Վաթեռլոոյի համալսարանի քիմիական ճարտարագիտության ամբիոնի դոցենտ Դեվիդ Սիմակովը աշխատում է, որպեսզի այս գործընթացը դարձնի ավելի արդյունավետ: Նա և իր գործընկերները փնտրում են ուղիներ չմշակված բիոգազի էներգետիկ խտության ավելացման համար վերամշակման այնպիսի պրոցեսի միջոցով, որն օգտագործում է ջրածինը քիմիական ռեակցիայում ածխաթթվական գազը մեթանի փոխարկելու նպատակով: Այս փոխարկումը կրկնապատկում է հին անջատման տեխնոլոգիաների արտադրության ցուցանիշը՝ արտադրելով այնքան վերականգնվող բնական գազ, որ ծավալը կարող է կուտակվել և ի վերջո օգտագործվել որպես բնական մարտկոց: Որպես բոնուս, նոր մեթոդը հանգեցնում է ածխածնի երկօքսիդի արտանետումների նվազեցման:
«Մենք չենք հնարում որևէ քիմիական ռեակցիա կամ պրոցես», - հարցազրույցի ընթացքում ասել է Սիմակովը, ով համահեղինակել է Էներգետիկ հետազոտությունների միջազգային ամսագրում հունվարին հրատարակված բիոգազի վերաբերալ հոդվածը: Նրա խոսքերով, դա պարզապես «մի փոքր ճարտարագիտություն» է վերամշակման արժեքը նվազեցնելու համար:
Որքան էլ զարմանալի է, քիմիական ռեակցիայի համար անհրաժեշտ ջրածնի արտադրությունն պահանջում է շատ էլեկտրականություն և հանդիսանում է ամենաթանկ ներդրումը ամբողջ պրոցեսում: Խնդիրը կայանում է այն տնտեսապես ձեռնտու դարձնելու մեջ: Վերականգնվող էներգիա արևային, հողմային կամ հիդրոէլեկտրական աղբյուրներից:
Ըստ Ամերիկյան Բիոգազի Խորհրդի գործադիր տնօրեն Պատրիկ Սերֆասի մեթանացումը, ինչպես անվանում են պրոցեսը, կարող է դիտարկվել որպես արևային կամ հողմային էներգիայի արտադրողականության բարելավման միջոց: Հողմային և արևային էներգիան ընդհատվող է և պետք է կուտակվի արևի կամ քամու բացակայության ժամանակ օգտագործվելու նպատակով: Այդ էներգիան մարտկոցներում կուտակելու փոխարեն կարելի է օգտագործել վերականգնվող բնական գազի ստեղծման համար, որն իր հերթին կարող է օգտագործվել այդպիսի էներգետիկ ճգնաժամերի ընթացքում: Այդ գործընթացը կարող է «ծածկել հողմային և արևային էներգիայի անկախությունը բիոգազային համակարգերի էներգիայի հուսալիությամբ», - ասել է Սերֆասը:
Գոմաղբը, ինչպես տեսնում եք, պարզապես վատ հոտ արձակող բնական մարտկոց է:
Սիմակովի հետազոտությունները տնտեսապես արդյունք կտան վերականգնվող բնական գազի արտադրման պահից 3-5 տարի հետո, սակայն վերջնական փոխհատուցումը խոստումնալից է: Բիոգազի խորհրդի տվյալների համաձայն ԱՄՆ-ն հնարավորություն ունի արտադրել բավականաչափ չմշակված բիոգազ 7.5 միլիոն տուն էլեկտրաէներգիայով սնելու և արտանետումները նվազեցնելու համար, որոնք նպաստում են գլոբալ տաքացմանը՝ 15.4 միլիոն տրանսպորտային միջոցներին համարժեք գումարով:
Ըստ բիոգազի խորհրդի, ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ-ում ավելի քան 2,200 հողամաս բիոգազ է արտադրում 13,500 ավելացման ներուժով: Եվրոպայում գործում է ավելի քան 10,000 վերամշակող գործարան, և որոշ համայնքներ դրանց շնորհիվ արդեն իսկ աշխատում են անվճար օրգանական հանածո վառելիքի հիման վրա:
«Ներուժը շատ մեծ է, քանի որ հենց որ մենք ունենանք տեխնոլոգիա կենդանական թափոնների փոխակերպման համար, մենք կկարողանանք կիրառել այն և այլ վայրերում, ինչպիսիք են աղբանոցները», - ասել է Սիմակովը:

The average Holstein cow produces over 100 pounds of manure a day. It’s a lot of poop. It’s also a lot of potential power.
On some farms, that energy is already being collected: The manure's tossed into an anaerobic digester system where gas concentrates and then has to be stripped of water, carbon dioxide and other elements before being mixed with traditional natural gas and used for heat.
David Simakov, assistant professor of chemical engineering at the University of Waterloo in Ontario, is working to make that process more efficient. He and his colleagues are researching ways to boost the energy content of this raw biogas with a refining process that uses hydrogen in a chemical reaction to convert carbon dioxide into methane. This conversation doubles the production rate of the older separation techniques, producing so much renewable natural gas that the volume could be stored and eventually used as a natural battery. As a bonus, the new method results in lower carbon dioxide emissions.
“We’re not inventing any chemical reaction or process,” said Simakov, who co-authored a paper on biogas published in January in the International Journal of Energy Research, said in an interview. It’s just “a bit of engineering” to lower the cost of the refining, he said.
Ironically, producing the hydrogen needed for the chemical reaction takes a lot of electricity and constitutes the most expensive input in the whole process. The key to making it economically viable? Renewable power from solar, wind or hydroelectric sources.
Methanation, as the process is called, can be viewed as a way to improve the performance of solar or wind power, according to Patrick Serfass, executive director of the American Biogas Council. Wind and solar power is intermittent and must be stored for use at times when there is no sun or wind. Rather than storing that power in batteries, it can be used to create renewable natural gas that can be utilized during those energy gaps. The process can “bridge the variability of wind and solar with the reliability of energy from biogas systems,” Serfass said.
Manure, you see, is just a smelly natural battery.
Simakov’s research is still three to five years from producing renewable natural gas economically, but the eventual payoff is promising. The U.S. has the potential to produce enough raw biogas to power 7.5 million homes and reduce emissions that contribute to global warming by equivalent of as many as 15.4 million vehicles, according to the biogas council.
Overall, more than 2,200 sites in the U.S. produce biogas, with the potential to add 13,500, according to the biogas council. Europe has more than 10,000 operating digesters, and some communities are already essentially fossil fuel-free because of them.
“The potential is very big because, once we have this technology for converting animal waste, we can apply it at other places, such as landfill sites,” Simakov said.