Միջին հոլանդական կովը օրական արտադրում է ավելի քան 100 ֆունտ գոմաղբ: Սա չափազանց շատ գոմաղբ է: Այն նաև մեծ էներգետիկ ներուժ է:
Որոշ ֆերմաներում այդ էներգիան արդեն կուտակվում է. Գոմաղբը վերամշակվում է անաերոբ ավտոկլավ համակարգերում, որտեղ գազը խտանում է, այնուհետև անջատվում է ջուրը, ածխաթթու գազը և այլ տարրեր՝ նախքան բնական գազի հետ խառնվելը և տաքացման նպատակով օգտագործվելը:
Օնտարիոյում Վաթեռլոոյի համալսարանի քիմիական ճարտարագիտության ամբիոնի դոցենտ Դեվիդ Սիմակովը աշխատում է, որպեսզի այս գործընթացը դարձնի ավելի արդյունավետ: Նա և իր գործընկերները փնտրում են ուղիներ չմշակված բիոգազի էներգետիկ խտության ավելացման համար վերամշակման այնպիսի պրոցեսի միջոցով, որն օգտագործում է ջրածինը քիմիական ռեակցիայում ածխաթթվական գազը մեթանի փոխարկելու նպատակով: Այս փոխարկումը կրկնապատկում է հին անջատման տեխնոլոգիաների արտադրության ցուցանիշը՝ արտադրելով այնքան վերականգնվող բնական գազ, որ ծավալը կարող է կուտակվել և ի վերջո օգտագործվել որպես բնական մարտկոց: Որպես բոնուս, նոր մեթոդը հանգեցնում է ածխածնի երկօքսիդի արտանետումների նվազեցման:
«Մենք չենք հնարում որևէ քիմիական ռեակցիա կամ պրոցես», - հարցազրույցի ընթացքում ասել է Սիմակովը, ով համահեղինակել է Էներգետիկ հետազոտությունների միջազգային ամսագրում հունվարին հրատարակված բիոգազի վերաբերալ հոդվածը: Նրա խոսքերով, դա պարզապես «մի փոքր ճարտարագիտություն» է վերամշակման արժեքը նվազեցնելու համար:
Որքան էլ զարմանալի է, քիմիական ռեակցիայի համար անհրաժեշտ ջրածնի արտադրությունն պահանջում է շատ էլեկտրականություն և հանդիսանում է ամենաթանկ ներդրումը ամբողջ պրոցեսում: Խնդիրը կայանում է այն տնտեսապես ձեռնտու դարձնելու մեջ: Վերականգնվող էներգիա արևային, հողմային կամ հիդրոէլեկտրական աղբյուրներից:
Ըստ Ամերիկյան Բիոգազի Խորհրդի գործադիր տնօրեն Պատրիկ Սերֆասի մեթանացումը, ինչպես անվանում են պրոցեսը, կարող է դիտարկվել որպես արևային կամ հողմային էներգիայի արտադրողականության բարելավման միջոց: Հողմային և արևային էներգիան ընդհատվող է և պետք է կուտակվի արևի կամ քամու բացակայության ժամանակ օգտագործվելու նպատակով: Այդ էներգիան մարտկոցներում կուտակելու փոխարեն կարելի է օգտագործել վերականգնվող բնական գազի ստեղծման համար, որն իր հերթին կարող է օգտագործվել այդպիսի էներգետիկ ճգնաժամերի ընթացքում: Այդ գործընթացը կարող է «ծածկել հողմային և արևային էներգիայի անկախությունը բիոգազային համակարգերի էներգիայի հուսալիությամբ», - ասել է Սերֆասը:
Գոմաղբը, ինչպես տեսնում եք, պարզապես վատ հոտ արձակող բնական մարտկոց է:
Սիմակովի հետազոտությունները տնտեսապես արդյունք կտան վերականգնվող բնական գազի արտադրման պահից 3-5 տարի հետո, սակայն վերջնական փոխհատուցումը խոստումնալից է: Բիոգազի խորհրդի տվյալների համաձայն ԱՄՆ-ն հնարավորություն ունի արտադրել բավականաչափ չմշակված բիոգազ 7.5 միլիոն տուն էլեկտրաէներգիայով սնելու և արտանետումները նվազեցնելու համար, որոնք նպաստում են գլոբալ տաքացմանը՝ 15.4 միլիոն տրանսպորտային միջոցներին համարժեք գումարով:
Ըստ բիոգազի խորհրդի, ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ-ում ավելի քան 2,200 հողամաս բիոգազ է արտադրում 13,500 ավելացման ներուժով: Եվրոպայում գործում է ավելի քան 10,000 վերամշակող գործարան, և որոշ համայնքներ դրանց շնորհիվ արդեն իսկ աշխատում են անվճար օրգանական հանածո վառելիքի հիման վրա:
«Ներուժը շատ մեծ է, քանի որ հենց որ մենք ունենանք տեխնոլոգիա կենդանական թափոնների փոխակերպման համար, մենք կկարողանանք կիրառել այն և այլ վայրերում, ինչպիսիք են աղբանոցները», - ասել է Սիմակովը:

Средняя корова голштинской породы производит более 100 фунтов навоза в день. Это слишком много навоза, что также является большим энергетическим потенциалом.
На некоторых фермах эта энергия уже накапливается: навоз перерабатывается в анаэробных варочных системах, где концентрируется газ, а затем субстанцию обезвоживают, удаляют углекислый газ и другие элементы, прежде чем смешивать с традиционным природным газом и использовать для нагрева.
Дэвид Симаков, доцент кафедры химической инженерии Университета Ватерлоо в Онтарио, работает над тем, чтобы сделать этот процесс более эффективным. Он и его коллеги изучают способы повышения энергосодержания этого необработанного биогаза с помощью процесса очистки, который использует водород в химической реакции для превращения углекислого газа в метан. Этот способ удваивает скорость производства с помощью старых технологий сепарации, производя так много возобновляемого природного газа, что объём может быть накоплен и в конечном счёте использован в качестве натуральной батареи. В качестве бонуса новый метод приводит к снижению выбросов двуокиси углерода.
«Мы не изобретаем никакой химической реакции или процесса», - в ходе интервью сказал Симаков, который в соавторстве написал статью о биогазе, опубликованную в январе в Международном журнале энергетических исследований. По его словам, это просто «немного инженерии», чтобы снизить стоимость переработки.
Как ни странно, для получения водорода, необходимого для химической реакции, требуется много электричества, что представляет собой самую дорогую статью затрат во всём процессе. Как же обеспечить экономическую рентабельность? Возобновляемая энергия от солнечных, ветровых или гидроэлектрических источников.
По словам Патрика Серфасса, исполнительного директора Американского совета по биогазу, метанация, как называют процесс, может рассматриваться как способ улучшения выработки солнечной или ветровой энергии. Ветровая и солнечная энергия является непостоянной и должна накапливаться для использования в те времена, когда нет солнца или ветра. Вместо того, чтобы накапливать эту энергию в батареях, её можно использовать для создания возобновляемого природного газа, который может быть использован во время этих энергетических кризисов. Этот процесс может «преодолеть переменность ветровой и солнечной энергии с надёжностью энергоснабжения из биогазовых систем», - сказал Серфасс.
Навоз, как вы видите, — это просто дурно пахнущая натуральная батарея.
Исследования Симакова по-прежнему экономически принесут результат через 3-5 лет с момента производства возобновляемого природного газа, но окончательный результат выглядит многообещающе. Согласно данным совета по биогазу, у США есть возможность производить достаточное количество необработанного биогаза для питания энергией 7.5 миллионов домов и сократить выбросы, которые способствуют глобальному потеплению и эквивалентны выбросам 15.4 миллионов транспортных средств.
В целом, более чем 2,200 участков в США производят биогаз с потенциалом добавления 13,500, согласно совету по биогазу. В Европе насчитывается более 10,000 действующих перерабатывающих предприятий, и некоторые общины благодаря им уже на бесплатном ископаемом топливе.
«Потенциал очень велик, потому что, как только у нас будет эта технология для переработки отходов животных, мы сможем применять её и в других местах, таких, как свалки», - сказал Симаков.