Աստղագետները բացահայտել են սև խոռոչի շուրջ ամենապայծառ և ամենահեռավոր պայթյունը՝ իրադարձություն, որը տեղի է ունեցել Երկրից 10 միլիարդ լուսային տարի հեռավորության վրա: Հսկայական աստղի պոկման արդյունքում առաջացած այս պայթյունն արձակում է 10 տրիլիոն արեգակներին համարժեք էներգիա և գերազանցում է նախկին ամենահզորները:
Zwicky Transient Facility (ZTF) սարքի օգնությամբ կատարված բացահայտումը նոր հեռանկարներ է տալիս ակտիվ գալակտիկական միջուկների (AGN) և աստղերի թիդալ պակասման (TDE) բնույթի մասին:
Պայթյունը տեղի է ունեցել J2245+3743 գալակտիկայի կենտրոնում՝ ակտիվ գալակտիկական միջուկով, որտեղ 500 միլիոն արեգակների զանգված ունեցող սև խոռոչ կա: Սև խոռոչը սնվում է ակկրեցիոնային դիսկից գազով և հալոցքով, բայց այս պայթյունը TDE-ի արդյունք է՝ 30 արեգակների զանգված ունեցող աստղը չափազանց մոտեցել է, և ձգողականությունը պոկել է այն կտոր-կտոր:
«Սա կրիան է, որի կեսը մնացել է կետի փողոցում», մետաֆորիկ նկարագրել է Caltech-ի գլխավոր հետազոտող Մեթյու Գրեհեմը: Աստղի մնացորդները շարունակում են ընկնել խոռոչի մեջ՝ առաջացնելով պայթյունի աստիճանական մարում: ZTF-ն նկատել է այն 2018-ին՝ պայծառությունը աճել է 40 անգամ ամիսների ընթացքում, գագաթնակետում՝ 30 անգամ ավելի պայծառ նախկին TDE-ներից:
J2245+3743-ը 10 միլիարդ լուսային տարի հեռու է՝ ամենահեռավոր TDE-ն: Լույսը գալիս է 10 միլիարդ տարի, ցույց տալով Տիեզերքի վաղ շրջանը: Սև խոռոչի ձգողականությունը առաջացնում է կոսմոլոգիական ժամանակի դանդաղեցում՝ Երկրի 7 տարիներն այնտեղ 2 տարի են: «Մենք տեսնում ենք իրադարձությունը քառորդ արագությամբ», - բացատրել է Գրեհեմը: ZTF-ն իդեալական է նման մոնիթորինգների համար՝ 7 տարվա տվյալները թույլ են տալիս հետևել էվոլյուցիան:

Черная дыра произвела самую яркую вспышку в истории
Астрономы Паломарской обсерватории Калифорнийского технологического института зафиксировали самое мощное излучение, исходившее от сверхмассивной черной дыры, которая «поглотила» близлежащую звезду. Вспышка оказалась ярче 10 трлн солнц и превзошла все ранее наблюдавшиеся явления такого рода.
Событие произошло в активном галактическом ядре J2245+3743, масса которого примерно в 500 млн раз превышает массу Солнца. Наблюдения велись с помощью системы Zwicky Transient Facility (ZTF) и программы Catalina Real-Time Transient Survey. Излучение от черной дыры было зафиксировано впервые еще в 2018 году, но только к 2023 году ученые поняли, что вспышка не затухает так быстро, как ожидалось.
«Это не похоже ни на одно активное галактическое ядро, которое мы когда-либо видели», — отметил профессор астрономии Калифорнийского технологического института, научный сотрудник проекта ZTF и соавтор исследования Мэттью Грэм.
Наблюдения показали, что яркость J2245+3743 увеличилась в 40 раз, а общий световой поток достиг рекордного уровня. Отмечается, что поначалу команда исследователей не была уверена, что вызвало такой всплеск активности, а суперновая в качестве объяснения не подходила. По словам соавтора исследования, астронома из Городского университета Нью-Йорка К. Э. Саавика Форда, сверхновые недостаточно яркие, чтобы объяснить это явление.
Ученые считают, что вспышка была вызвана так называемым событием приливного разрушения (tidal disruption event, TDE). Это явление, когда черная дыра своим гравитационным полем захватывает ближайшую звезду и начинает вытягивать из нее энергию. Отмечается, что иногда передача энергии происходит в обе стороны.
Всего за историю наблюдений зафиксировано около 100 подобных событий, однако почти ни одно из них не происходило в активных галактических ядрах. Обычно окружающий диск скрывает событие приливного разрушения даже от самых чувствительных приборов, но J2245+3743 оказался настолько мощным, что его излучение невозможно было не заметить.