Չինաստանում ստեղծել են ուղեղի գործունեությունն ընդօրինակող համակարգիչ
Չժեցզյան համալսարանի գիտնականները մշակել և ներկայացրել են եզակի ուղեղանման համակարգիչ՝ Darwin Monkey, որը հիմնված է նեյրոմորֆիկ ճարտարապետության վրա՝ ավելի քան 2 միլիարդ արհեստական նեյրոններով:
Մշակողների բնորոշմամբ՝ սա ուղեղի աշխատանքի սկզբունքի վրա կառուցված աշխարհում առաջին հաշվողական համակարգն է, որը մասնագիտացված նեյրոմորֆիկ չիպեր է օգտագործում: Համակարգիչը ներառում է 960 Darwin III պրոցեսորներ, որոնցից յուրաքանչյուրն ընդօրինակում է կենդանի օրգանիզմի նյարդային ակտիվությանը նման գործընթացներ:
«Darwin Monkey-ի նեյրոնների քանակը մոտավորապես համապատասխանում է մակակա կապկի ուղեղին, ինչն այն ուղեղանման արհեստական բանականության զարգացման կարևոր քայլ է դարձնում», - նշել են համալսարանում:
Համակարգի միջոցով չինացի մասնագետներն արդեն մոդելավորել են տարբեր կենդանի օրգանիզմների ուղեղի գործունեությունը՝ նեմատոդներից և դանիոռերիո ձկներից մինչև մկներ և պրիմատներ: Հետազոտողներն ընդգծում են, որ մշակումը հեռանկարներ է բացում նյարդաբանության մեջ նոր մոտեցումների համար և հնարավորություն է տալիս զգալիորեն կրճատել կենսաբանական փորձերի անհրաժեշտությունը:

В Китае создали первый в мире мозгоподобный компьютер
Ученые из Чжэцзянского университета в Китае представили мозгоподобный компьютер, основанный на специализированном нейроморфном чипе, с более чем 2 миллиардами искусственных нейронов.
"Это первый в мире компьютер, созданный по принципу работы мозга, основанный на специализированном нейроморфном чипе, с более чем 2 миллиардами нейронов", - говорится в сообщении университета.
Университет отметил, что в основе компьютера - вычислительный чип Darwin III, созданный по принципу работы мозга. Всего в компьютерной системе - 960 таких чипов.
"Укун" может похвастаться количеством нейронов, приближающимся к числу нейронов мозга макаки, что делает его на шаг ближе к более продвинутому интеллекту, основанному на принципах работы мозга", - подчеркнул университет.
Ученые, используя мощные нейронные и синаптические ресурсы системы, провели предварительное моделирование мозга живых организмов с различным количеством нейронов, включая нематод Caenorhabditis elegans, рыбок данио-рерио, мышей, макак.
По словам ученых, разработка "открывает новый подход к исследованиям мозга", позволяет лучше понять работу мозга и сократить потребность в реальных биологических экспериментах.