Ջորջիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտը և նրա գործընկերները Ազգային գիտական հիմնադրամից ստացել են 20 միլիոն դոլար՝ Nexus-ը մշակելու համար, որը երկրի ամենաարագ գերհամակարգիչներից մեկն է և նախատեսված է արհեստական բանականության միջոցով գիտական հայտնագործությունները արագացնելու համար։
Շարք մտնելով 2026 թվականի գարնանը՝ Nexus-ը կկատարի ավելի քան 400 քվադրիլիոն գործողություն վայրկյանում, ինչը համարժեք է աշխարհի յուրաքանչյուր մարդու կողմից վայրկյանում անընդհատ 50 միլիոն հաշվարկ կատարելուն։
Հատուկ արհեստական բանականության և բարձր արդյունավետությամբ հաշվարկների համար նախագծված համակարգը կօգնի լուծել բազմազան խնդիրներ՝ դեղերի մշակումից և մաքուր էներգիայից մինչև կլիմայի մոդելավորում և ռոբոտաշինություն։
Nexus-ը կմիավորի հսկայական հաշվողական հզորությունը առաջադեմ հիշողության և պահեստավորման հնարավորությունների հետ, ներառյալ 330 տրիլիոն բայթ օպերատիվ հիշողություն և 10 քվադրիլիոն բայթ ֆլեշ հիշողություն, որը համարժեք է մոտ 10 միլիարդ թղթի փաթեթի։
Ծալելիս սյունը կհասնի 500,000 կմ բարձրության, որը բավարար է Երկրից մինչև Լուսին ձգվելու և հետադարձ ճանապարհի մեկ երրորդը։ Ավելի մեծ ուղեղներ, ավելի արագ գիտություն։ Այս մասշտաբը թույլ է տալիս ՏՏ ոլորտին լուծել բարդ խնդիրներ և աշխատել առաջատար հետազոտություններ անցկացնելու համար անհրաժեշտ հսկայական տվյալների հավաքածուների հետ։
Այն նաև հագեցած կլինի գերարագ տվյալների փոխանցման համակարգերով, ինչը թույլ կտա հետազոտողներին ավելի քիչ ժամանակ ծախսել համակարգերի միջև տեղեկատվության փոխանցմանը սպասելու և ավելի շատ ժամանակ՝ կենտրոնանալով հայտնագործությունների վրա։

ИИ-мозг Nexus думает за всё человечество
Американское научное сообщество получит серьезное усиление в виде одного из самых мощных суперкомпьютеров в стране. Georgia Tech и его партнёры получили грант в размере $20 миллионов от Национального научного фонда США (NSF) на строительство системы Nexus — высокопроизводительной вычислительной платформы нового поколения, разработанной с прицелом на искусственный интеллект.
Запуск Nexus запланирован на весну 2026 года. Система будет способна обрабатывать свыше 400 квадриллионов операций каждую секунду. Чтобы представить масштаб: это как если бы каждый человек на Земле одновременно выполнял по 50 миллионов математических действий в секунду.
В отличие от классических суперкомпьютеров, Nexus изначально создаётся под задачи, связанные с ИИ и высокопроизводительными расчётами (HPC). Он поможет учёным ускорить исследования в таких областях, как разработка лекарств, чистая энергетика, климатическое моделирование и робототехника.
Одна из ключевых задач проекта — доступность. Nexus задумывается не как закрытая инфраструктура для нескольких исследовательских центров, а как национальный ресурс. Учёные со всех концов США смогут подать заявку на подключение через систему распределения NSF. Интерфейс платформы упростят, чтобы даже исследователи без глубоких технических навыков могли использовать её возможности.
Технические характеристики будут особенно впечатляющими: 330 триллионов байт оперативной памяти и 10 квадриллионов байт флеш-хранилища. Это объём, сопоставимый с 10 миллиардами пачек бумаги. Если сложить их в стопку, она дотянется от Земли до Луны и на треть пути обратно. Сверхбыстрая передача данных обеспечит минимальные задержки при работе с объёмными массивами информации — что критично для сложных симуляций и обучения нейросетей.