Մ.թ.ա. մոտ 1300 թվականին Արևելյան Միջերկրական ծովի հիմնական քաղաքակրթությունները մշակութային և տեխնոլոգիական առաջընթաց գրանցեցին՝ սկսելով բրոնզը շատ ավելի լայնորեն օգտագործել զենքեր, գործիքներ և զարդեր պատրաստելու համար։
Բրոնզը պղնձի և անագի համաձուլվածք է։ Պղինձը լայնորեն մատչելի էր հին ժամանակներում, իսկ անագը հազվագյուտ տարր է, որի հիմնական աղբյուրները հազարավոր կիլոմետրերի շառավղում չկան։ Դա հանելուկ էր, որը հնագետներն անվանում էին «անագի խնդիր»։ Որտեղի՞ց էին Միջերկրածովյան բրոնզի դարի հասարակությունները ստանում անագը՝ բրոնզ պատրաստելու համար։ Բրիտանացիների գլխավորությամբ հնագետների խումբը կարծում է, որ լուծել է այդ առեղծվածը։
Եվրոպայի տարբեր մասերից հանքաքարը գիտականորեն վերլուծելով՝ նրանք պարզել են, որ ավելի քան 3000 տարի առաջ Կորնուոլի և Դևոնի հարուստ հանքավայրերից անագն արտահանվել է Միջերկրական ծովի ափամերձ երկրներ և, հնարավոր է, կարևոր դեր է խաղացել ավելի քան 4000 կմ հեռավորության վրա գտնվող թագավորությունների և պետությունների զարգացման գործում։
«Դա Մեծ Բրիտանիայի պատմության մեջ առաջին ապրանքն է, որն արտահանվել է մայրցամաք», - ասում է Դարհեմի համալսարանի հնագիտության դոցենտ, դոկտոր Բենջամին Ռոբերթսը։
Ըստ նրա՝ առևտրային ցանցի նույնականացումն արմատապես փոխում է բրոնզե դարում Բրիտանիայի տեղի և ընդհանուր առմամբ, աշխարհի մասին մեր պատկերացումները։

Image: Valery Egorov/Getty/iStockphoto
In about 1300BC, the major civilisations of the eastern Mediterranean made a cultural and technological leap forward when they began using bronze much more widely for weapons, tools and jewellery. While a form of the metal had previously been used in smaller quantities by the Mycenaeans and Egyptians among others, bronze was now abundant – but how?
Most bronze is an alloy of copper and tin, but while the former was widely available in antiquity, tin is a rare element, with no large sources within thousands of kilometres. This left one big question, referred to by archaeologists as the “tin problem”. Where were the bronze age societies of the Mediterranean getting the tin for their bronze?
A British-led group of archaeologists believe they have solved the mystery. By scientifically analysing ore and artefacts from across Europe, they have established that tin from the abundant deposits in Cornwall and Devon was being widely traded in the Mediterranean more than 3,000 years ago – and may have played a key part in the advances of sophisticated kingdoms and states more than 4,000km away.
While the trade at the time was not exclusively in Cornish tin, “we believe it was the richest, the most easily accessible and the main source”, said Alan Williams, an honorary fellow of archaeology at Durham University.